Už jsme vám říkali, co je to steampunk. Lidé, kteří ho milují, nejsou žádná ořezávátka a zcela jistě je podle mnoha znaků už poznáte. Někteří jím dokonce žijí. A někteří jím žili a ani to nevěděli. Nevěříte? Věřte! Máme tu pár pěkných vyznání a inspirativních obrázků od členů místního steampunkového klubu, nafocených přímo pro vás.

Steampunk jako žánr mě nesmírně baví...

Baví mě jeho neomezenost, jeho nedefinovatelnost a recyklace, která je s ním nerozlučně spojená. Staré nepoužitelné věci s příběhem a minulostí dostávají nový život a smysl své existence. Jejich příběh nekončí, ale pokračuje ve změněné podobě dále. A to je právě skvělé!

TikŤakJinak

 

Kterak jsem se stal steampunkerem

Hnutí punk v 80. letech minulého století mě nijak nenadchlo, ba co víc, hodně silně iritovalo. Číro na hlavě, huby propíchané sichrhajskama, kazeťák osolený na plné pecky…  Punkrock má na mě stejně zhoubné účinky jako např. dechovka anebo bratři Nedvědovi.

V té blbé době bylo národním sportem se ukrývat před realitou. Každý to dělal po svém. Já jsem se ukrýval ve století páry, které jsem objevil díky spisovateli Julesu Verneovi a režiséru Karlu Zemanovi a jeho filmům jako např. Vynález zkázy, Ukradená vzducholoď, Na kometě a spoustě dalších. A nesmím zapomenout na Adélu, která ještě nevečeřela a Tajemství hradu v Karpatech (tyhlety filmy režíroval Oldřich Lipský) a byl by hřích zapomenout  na Járu Cimrmana ležícího a spícího,Vraždu v salónním kupé a Rozpuštěného a vypuštěného. Ve století páry vznikl umělecký styl secese  (ne recese!), který mi učaroval a který neodmyslitelně patřil k této době. Secese pronikla do všech oblastí života od módy přes stavitelství až po strojírenství.

Určitě nahlédněte i na YouTube, např. zde.

11. 8. 2011 jsem byl pozván do klubu, který má v názvu „punk“ . Zježil se mně poslední zbytek vlasů na hlavě, který mám. Z důvodů, o kterých jsem psal na začátku. Navíc mi nebylo jasné, proč „steampunk“ (do češtiny se dá přeložit i jako horkoparní punk). Představil jsem si obraz důležitě se tvářícího pankáče v oblaku páry anebo nahé pankerky v páře v lázních. Zvědavost zvítězila a vstoupil jsem.

Přečetl jsem si pár příspěvků a uklidnil se. Nikdo neřešil, jak vyztužit číro anebo bezbolestně propíchnout ucho. A také nikdo neřešil společnou návštěvu sauny, whirpoolu a jiných zařízení, kde se vyskytuje horká pára.

Že mi něco uniká, jsem pochopil ve chvíli, kdy se členky klubu rozplývaly nad mosaznou potápěčskou helmou, která pamatovala císaře Františka Josefa II. Na Googlu jsem napsal „Steampunk“, zadal vyhledat obrázky, rozklikl pár oken a musel konstatovat, že již přes dvacet let jsem steampunkerem a nevěděl jsem o tom!

Karel Zeman – vizionář steampunku. Tak na tohle se dá říct opravdu jediné. Svět je opravdu malý. Režisér Karel Zeman pracoval ve Zlínských Filmových ateliérech,  které stojí na kopci jménem Barabáš, v místní části Kudlov.  Já se narodil a vyrůstal pod Kudlovem, Alena to měla do míst, kde vznikaly filmy, které byly inspirací pro steampunk, vzdušnou čarou pár metrů. Spousta filmových exteriérů se točila na kopcích a loukách kolem filmového studia, kde jsme si jako děti běžně hrávali. Začínám mít pocit, že se v našem případě jedná opravdu o silný energetický přenos (podle zlínských mystiků je kopec Barabáš hodně zajímavým místem).

Je zvláštní, že pokud se nám děje něco mimořádného za domem, musíme se o tom dozvědět z amerických webových stránek.

Filmové ateliéry na Kudlově – místo, kde se rodil steampunk.

Co je Steampunk? Jak přesně definovat steampunk, jsem se rozhodl nechat na lepších psavcích než jsem já, a proto doporučuji přečíst si kromě již zmíněného článku chochojany i  toto. Zde je polopaticky řečeno vše. Steampunk, to totiž nejsou jenom šperky nebo oblečení či oděvní doplňky, ale jsou to i celé interiéry nebo např. upravené domácí spotřebiče, dekorace, obrazy, grafika. Celý životní styl.Století páry je doba, která dala světu v krátkém časovém období neuvěřitelné množství osobností – geniálních vynálezců, výtvarníků, literátů, architektů. Namátkou uvedu: Nikola Tesla, Thomas Alva Edison, Jules Verne, hrabě von Zeppelin, bratři Lumièrové, Gustave Eiffel, František Křižík, Sigmund Freud, Jára Cimrman...A díky steampunku secese žije dál.

PS: Jindřich nemá rád secesi, je totiž funkcionalista.
Rudolf

 

01010110 01100101 00100000 01110110...

Ten správný nápad přišel v dobách, kdy 128 MB USB flashka stála horentní sumu. Jedna taková se mi rozpadla v ruce a ukázala svoje vnitřnosti. Ihned bylo rozhodnuto, že bude využita na náušnice :) A od těch dob v kabelce stále nosím šroubovák a když se naskytne příležitost, rozebírám všemožné stroje, především počítače, ale i tiskárny, monitory, telefony, rádia a další moderní mašiny :)

Skynet

 

A ještě 1-2 inspirace k outfitu :-)

Germia

Tímto vás zdraví  Fler klub Steampunk. Třeba i vy přijdete mezi nás!

 

Úvodní foto: Tereza Tezulajda Jirková (na fotografii TikŤakJinak)