Představení steampunku již máme za sebou. Řekli jsme vám, jak vypadají jeho vyznavači, a ukázali jsme vám tvůrce steampunkových šperků zde na Fleru. Dnes vám chceme ukázat, že steampunk není jen o špercích, ale že je to úžasný životní styl.

Většina z nás si asi představuje, že steampunk je spíše záležitost filmu a literatury a že kromě steampunkových šperků není tento styl realizovatelný v běžném životě. Opak je pravdou. Existuje celá steampunková subkultura. Její členy poznáte snadno, k tomuto stylu se hlásí především stylem oblečení. Velmi oblíbená je také přestavba užitných věcí (převážně elektroniky a domácích spotřebičů) do steampunkové podoby.

-> Zdroj: viliflik.wordpress.com

Vzduchoplavci a odvážné ženy

– tak to je asi nejoblíbenější stylizace. Oblečení je často nákladné a propracované, bez nadsázky se dá mluvit o steampunkové módě. Oděvy a hlavně účesy jsou odvážné a nedrží se striktně viktoriánské Anglie, a tak se leckdy můžete setkat i s velmi  divokou úpravou vlasů – například s dredy.

K dobrodružnému životu patří samozřejmě také zbraně. Oblíbené jsou Colt a Smith and Wesson.  Zbraně bývají často jen napodobeninami, ale steampunková subkultura nekopíruje jen filmové a literární postavy.  Jak už název našeho článku napovídá, vyznavači steampunku tak skutečně žijí.

Oblíbené jsou proto i úpravy domácích spotřebičů a hlavně moderní elektroniky do steampunkové podoby. Vznikají tak často nové předměty a i když se jen tváří, že fungují na „parní pohon“, neubírá jim to na kráse a vtipu. Občas se objeví i zcela nové konstrukce strojů, ale jejich funkčnost je spíše ojedinělá.

<- Zdroj: asylum.com: It's Back to the Future at the Steampunk Expo

Zařazením tohoto stylu do běžného života ve všech směrech tak posouvá steampunk do jiné dimenze. Ten pak překonává ostatní druhy sci-fi, které se omezují spíše jen na srazy fanoušků a virtuální počítačové světy.

(Zdroj textu: http://rightnews.cz/steampunk-dieselpunk-a-jine-minule-budoucnosti.)

Vymazlené předělávky

Ti nejzapálenější jsou schopni předělat moderní elektroniku do steampunkové podoby. Takže pak u nich můžete najít například klávesnici, která klapkami připomíná starý psací stroj.

Zdroj: gadgets.vtm.zive.cz

A když už je v tomto duchu klávesnice, tak přece myš nemůže zůstat pozadu:

Zdroj: techcult.com

...a nezapomeňte natáhnout flashku:

Zdroj: gadgetsteria.com

Nebo, že by snad nakonec celý notebook a pracovní kout?


Zdroj: steampunklab.com

Zdroj: gadgetsteria.com

A nakonec, proč ne rovnou celý dům, že: http://steampunkworkshop.com/visit-steampunked-home.

Pokud se nechcete pouštět do velkých předělávek, zkuste nejprve upravit své mobilní miláčky:

Zdroj: gizmowatch.com

A jako lahůdku na konec jsme si nechali tuto naprosto dokonalou elektrickou (nebo že by spíš parní?) kytaru:

Zdroj: 1800recycling.com

Fler drží páru

Pokud byste rádi vlastnili nějaký steampunkový doplněk a nejste natolik zruční, abyste si sami troufli na jeho úpravu či výrobu, stačí se jen rozhlédnout pro Fleru a zjistíte, že zdejší tvůrci si nezadají s těmi v zahraničí.

A tak jsme pro zdejší členy Fler klubu "Steampunk" vyhlásili takovou malou soutěž o NEŠPERK a zeptali jsme se jich, jak se jim na tématu pracovalo :-)

Hodiny od TikŤakJinak

"Mám ve své nabídce stále dost "nešperků", od zapalovačů, vizitkářů, placatek přes zrcátka a podobné věci, takže to pro mě nebyl problém. Vyrobit takové hodiny jsem chtěla opravdu už dávno, staré rádio leželo ve skříni jen tak ladem skladem a padal na něj prach, jen nebyla stále ta správná chvíle. Když pak nastala, byla výroba hodin dílem okamžiku..."

korouhev Karel od Jindřicha a Rudolfa

"Při slově nešperk se mi okamžitě vybavil Václav Klaus, který obohatil češtinu různými novotvary, tak například přišel se slovem nevýhra, které se rozšířilo mezi novináři, stejně jako v devadesátých letech minulého století slovo monitorovat místo českého sledovat. Takže místo věty "Sleduji růst rajčat" používám větu "Provádím monitoring růstu rajčat". Korouhvák Karel se vyráběl velmi dobře, protože to nebyla zakázka a je součástí naší domácí meteorologické stanice, kterou jsme zbudovali z důvodu, že jsme se nemohli spolehnout na dlouhodobé předpovědi počasí Dagmar Honsové."

diář od Saturnina

"Steampunk mě oslovil celkem nedávno, a protože v poslední době jsem do své nabídky přidala diáře a zápisníky, zkusila jsem udělat nějaký v steampunkovém stylu. Ten první se dost líbil, a tak jsem do soutěže vyrobila další dva. Zmizely téměř okamžitě, takže soutěžního klání se nakonec účastní až jeden z další várky."

hodinky po dědečkovi, krajka po babičce od Kaaj

"Jupííí, nebude to šperk! (Je jich na Fleru přeci jen hodně.) A taky můžu udělat nějaký zápisník se steampunkem! A díky tomu jsem se naučila zase něco nového – usazení sklíčka."

záložky od Helge

"Téma "nešperk" mě ihned nadchlo, protože jsem ani nemusela nad ničím přemýšlet - vytvářím spoustu scrapbookových projektů se steampunkovými náměty... visačky, záložky, bloky, zápisníky, scrapbookové stránky do alb, koláže atd. Jen mi neseděla soutěž a zařazení do obchůdku. Většinu těchto věcí si dělám pro sebe, své přátele apod., ne na prodej. Proto je na Fleru nakonec nenajdete."

Fleška od Steam and Cookies

"Nejdříve jsem dlouho přemýšlel, co se pod pojmem "nešperk" může skrývat. Šperk se skrytou funkcí? Cokoliv kromě šperku? Něco, co původně nemělo být šperk, ale je to tak krásné, že by to šperkem být mohlo? Nebyl jsem si jistý :)"

...nebo krásná kravata od Galerie Eva.

"Precizní malba na hedvábí je vždycky náročná. Navíc přenést na kravatu obrázek hraničící s technickým nákresem je ještě náročnější. Obě kravaty, které jsem vložila do soutěže, se podařily, takže z mé strany určitě autorská spokojenost. Technika mne vždy fascinovala, jenom mě poměrně pozdě napadlo přenést "ozubená kolečka" také na kravaty. "

S těmito a dalšími krásnými výrobky se tedy můžete seznámit v soutěžním blogu "Steampunk - to není jen šperk", kde vás prosíme o laskavé hlasování do 30.9.

Líbí, pobavilo?

Jak je vidět, pořídit si něco ve steampunkovém stylu nemusí být jen pro vášnivé vyznavače této kultury. Možná jsme inspirovali i vás.

Tímto vás zdraví Fler klub Steampunk. Přijďte mezi nás!

 

Hodinářova noční můra 30 v zeleném od Hoopoe

Dokladová taška Steampunk od teparnice

Bloomerky z jemného plátna od MISS fashion

Návleky na ruce od Gothic Burlesque shop

Desintegrátor toku nočního času od Ululé

 

Úvodní foto: toysrevil.blogspot.cz