Hlína. Jeden ze základních stavebních kamenů našeho světa. Chodíme po ní, živí nás. A je jedním z nejstarších materiálů, který se lidstvo naučilo opracovávat a přeměňovat ku svému užitku. Používáme ji na mnoho způsobů - známe keramiku ozdobnou i ryze praktickou, známe porcelán, z nějž lze vytvořit i krajku. Hlínu lze snadno tvarovat a mnoha způsoby zušlechťovat a barvit, není tedy divu, že neunikla ani zájmu šperkařů.

Solvina | Keramické korálky

Keramika se v Čechách v posledních letech stala velmi populární a velice se rozšířila, a nebude proto možná zas tak velké překvapení, že si v tomto oboru stojíme velmi dobře - čili máme velké množství vynikajících keramiků a výrobců porcelánu. A když jsme sestavovali tento článek, uvědomili jsme si to dvojnásob, protože v oblasti keramického a porcelánového šperku by se spíše svět mohl inspirovat od nás, než my od něj.

Berte tedy tento článek spíše jako malou "výkladní skříň" Fleru - ukázku odvětví, v němž jsme opravdu na výši. Ale jako vždy, i tentokrát začneme ve světě.

Originální keramické přívěsky

Autorem těchto výrazných a zajímavých přívěsků je Istvan Hollo. Na internetu se o jeho osobě nedá najít mnoho informací, což nám ale nijak nebrání se pokochat jeho prací. Vždy stojí za ocenění, když si výtvarník dokáže najít nějaký svůj osobitý nezaměnitelný originální rukopis - a přesně to se Istvanovi podařilo.

http://istvanhollo.tumblr.com/

Vytříbený design

Marion Vidal je renomovaná návrhářka šperků, která kromě módy vystudovala i architekturu, což je na čistém designu jejích šperků znát. Pracuje s jednoduchými tvary, jednobarevně hladce glazovanými, které komponuje do výrazných náhrdelníků.

http://www.marionvidal.com/

Dobrý nápad

Základem každého díla je dobrý nápad a ten Karina Marusińska dozajista měla, když vytvořila tuto kolekci. Určitě uhodnete, jaký je původní účel těchto keramických komponentů.

http://www.marusinska.pl/pl/dizajn/8/

Černobíle

Violaine Ulmer z Toulouse si na barvy příliš nepotrpí. Ke šperku přistupuje jako k miniaturní soše - plastice. Její šperky jsou kultivované a velmi nevšední - a věřím, že žena, která je nosí, musí působit jako velmi silná osobnost.

http://violaine-ulmer.com/collection/

Porcelánové vzpomínky

Porcelánové šperky holandského výtvarníka Everta Nijlanda jsou inspirovány historickými slohy a ornamenty. Mimochodem, věděli jste, že slovo ornament je příbuzné se slovy "ornare" = "vyzdobit" a "ordo" = "řád" - tedy jde o "organizovanou výzdobu"? Trefné, viďte.

http://www.evertnijland.nl/

Něžné spojení s přírodou

Soleil Fleming z Montrealu používající přezdívku maboue je autorkou milých dekorativních přívěsků. Zdobí je jednoduchou vytříbenou kresbou. Výsledkem jsou trochu romantické a dobře nositelné šperky.

http://www.maboue.com/fr/profile

Zhmotnění žáru

Marianne Kasparian z USA, která tvoří pod značkou MAKUstudio, pálí svoje šperky speciální technikou raku, která vznikla v Japonsku. Při tomto výpalu je výsledek zčásti nahodilý, a tak je každý kousek skutečně neopakovatelný originál. Raku umožňuje na hlíně vytvářet efekty, kterých jinak docílit nelze, a Marianne toho umí patřičně využít.

http://www.makustudio.com/

Nový život porcelánových figurek

Andreasu Gallardovi z Madridu evidentně učarovaly porcelánové miniatury - především zvířátka. Ale nezachází s nimi zrovna v rukavičkách, protože je rozbíjí a ze vzniklých začištěných střepů skládá šperky, v čemž se projevuje jeho zájem o koláž a asambláž. Proto také zvolil za značku název BROKEN PORCELAIN.

http://www.andresgallardo.es/

Keramicko-porcelánová Flerparáda

V čem spočívá kouzlo keramiky a porcelánu? Když se pokusíme podívat hlouběji než jen na to, nakolik se nám líbí tvar a barevnost konkrétního výrobku, můžeme si uvědomit i skutečnost, že keramika a porcelán představují spojení tří živlů: země, vody a ohně. Země, tedy hlína, je základem, voda jí dává tvarovatelnost a oheň - tedy vysoký žár - ji vytvrzuje. Každého výrobku se dotýkaly lidské ruce a je v něm ukryta jejich energie. Což jsou hodnoty, kterých bychom si v dnešním světě prefabrikátů a sériových výrobků měli považovat.

Ale už jste určitě nedočkaví, co dovedou "lidské ruce" z Fleru.

na mýtině | VĚCI Z PECI

Slečna zamilovaná | Demokracie

Set oranžový | K.Lea

Pomněnky | Imaliska

Náhrdelník MĚDĚNÝ TOTEM | INTRO

Konvičky - Tea Time - pomněnková | oui-oui

trošku žhavé uhlíky | ILEA

bratři na sněhu | crooci

př.n.l. | A.J.A

TANA šperky | Tana

Mí and Jů Ono (porcelánové brože) | heda design

Dárkový set šálka a brož RYBY III. - 19.2.-20.3.| Galerie U modrého stromu

Vraník | Am

Brooooch...light porcelain | no.ne.design

S kapkou krajiny... porcelánový prsten | empirika

horúce vnútro | StudioES

inspiro | sarkas

Pokud jste právě zatoužili ozdobit se něčím hliněným, máte z čeho vybírat. A pokud jste zatoužili si i něco "uhňácat" - chutě do toho - krom jiného je totiž práce s hlínou velmi příjemná a uklidňující činnost. Tedy: ať se vám líbí, ať se vám dobře nosí a ať se vám příjemně tvoří.