Už jste někdy slyšeli slovo MIZUHIKI? Že ne? Já jsem se s ním poprvé setkala v listopadu roku 2017 na akci Japanweek. Tam kromě ochutnávek saké, čajového obřadu, ukázek ikebany a kaligrafie byl i stánek s ukázkami výrobků, které měly u sebe cedulku "mizuhiki". 

To, co jsem tam viděla, mě uchvátilo a poté, co jsem se kolem stánku neustále nenápadně ochomýtala, jsem dostala možnost si vyzkoušet uvázat základní uzel "awaji-musubi". Nejprve z jednoho šlahounu, pak ze tří a pak jsem dostala do ruky pět šlahounů. To už kolem mě zvědavě stálo několik Japonek a sledovaly, jak se s tím lopotím. Po úspěšném zkrocení šlahounů jsem sklidila jejich potlesk - a byla jsem ztracená :). Toto je ON. Můj první uzel, se kterým jsem se hned náležitě hrdě vyfotila :)

 

Co to je mizuhiki - 水引

Jedná se o tradiční japonské umění. Historie mizuhiki sahá až do 7. století, kdy delegace z Číny přivezla dárek japonskému císaři. Dárková krabička měla na víku červenobílou ozdobu z provazu, která měla delegátovi zajistit bezpečnou cestu. Tím vznikla tradice a jakýkoliv dárek japonskému císaři pak měl na sobě červenobílou dekoraci, pro kterou se později ujal název "mizuhiki".

Použití mizuhiki prošlo svým vlastním vývojem. Například v 17. století jej samurajové používali k vázání culíků na vrcholku hlavy. Počátkem 20. století se mizuhiki stalo populárním při zdobení speciálních dárkových obálek na peníze. V dnešní době se používá jako dekorace. Ozdoby na přáních a pozvánkách, při balení dárků, dekorace v obydlí (velice rozšířené je použití na novoroční věnce) a v umělecké sféře při tvorbě šperků, ozdob do vlasů a též i soch (draků, lodí, ...). Též jsou touto technikou tvořeny květiny. V jednom videu jsem viděla, že v Japonsku existuje "květinářství", kde celý sortiment je dělaný z mizuhiki :)

Mizuhiki je tedy tradiční japonské umění tvořené ze speciálních "šlahounů" (v angličtině se používá slovo "cord"). Tyto šlahouny jsou vyrobené z velmi dlouhých a tenkých pruhů rýžového papíru.

Nejprve se pevně svinou a následně naškrobí speciálním lepidlem z mořských řas a jílu, což dá takto svinutému papíru potřebnou tuhost. Po uschnutí se šlahoun vyleští a nakonec se obarví.

V současné době se pro barevný povrch nejčastěji používá velmi tenký plast (Mylar), omotání vlákny hedvábí nebo úzkým proužkem fólie. Výsledkem je silný, ohebný tenký prut, který je odolný vodě.

 

Vyfotila jsem vám detaily jednotlivých typů, které už mi prošly rukama, a přidávám své postřehy ohledně jejich zpracování.

1) nabarvený povrch

Tento typ mizuhiki není problém sehnat. Dlouho jsem přemýšlela, o jaký typ povrchu se jedná. Takže jsem to preparovala a došla k závěru, že se jedná o přímo nabarvený smotaný šlahoun. Jeho nevýhodou je, že při pevném stažení některé barvy "praskají". Pokud se hodně utáhne uzel, tak v místě stočení papíru se tento mírně "rozšklebí" a ukáže se bílý střed. Ale nedělá to každá barva, zatím jsem se s tím setkala u červené a světle modré.

2) omotaný fólií

Tento typ mizuhiki je obalen tenkým proužkem fólie. Výhodou je lesk.
Nevýhodou je, že některé typy měly tendenci uvolňovat fólii od jádra. Ale asi to záleží na kvalitě (čínská výroba vs. originál z Japonska). Zlatá a stříbrná je prostě držák a ať jsem s tím prováděla všechno možné, proužek fólie se nikdy neodchlípl.

3) Mylar

Toto je Mylar. Zatím nevím, co to je přesně za materiál. Jeden zdroj uvádí, že se jedná o plast, každopádně skvěle se s ním pracuje a má správný holografický efekt :-).

4) vlákna hedvábí

Asi nejlepší materiál, papírové jádro obalené vlákny hedvábí. Skvěle se s ním pracuje, je velmi tvárný a zvládá pevné utahování. Bohužel se taky nejhůř shání.

 

Mizuhiki uzly

Při tvoření mizuhiki se používá několik základních uzlů, ze kterých se pak tvoří komplikovanější vazby. Jedním z těchto základních uzlů je tzv. motýlí uzel.

Motýlí uzel 

Jedná se o typ uzlu používaný na chrámových amuletech. Středový uzel na přední straně má tvar čtverce "口" a na zadní straně je uzel zkřížený "十".

Vytváří tak kombinaci, která připomíná japonský znak "叶", který znamená "sny se splní".

Tak doufám, že i naše sny se splní, brzy budeme žít opět normálně a já si pro vás už chystám pokračování o jednotlivých uzlech a rozdílu mezi tradičním a moderním mizuhiki v Japonsku. Těšte se ;)