V tvorbě Lea.1 převažuje háčkování, vyšívání a šití. Když se zrovna nevěnuje navrhování a tvoření domácích textilií, tráví čas s rodinou a vnoučaty. A nebo vytváří nádherné děrované kraslice. „Je toho ještě hodně, co bych si chtěla zkusit," říká Lea Fenclová.

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Jmenuji se Lea Fenclová, mám tři děti, čtyři vnoučata a jednoho manžela. Pracovala jsem v kanceláři, teď už jsem v důchodu a mám víc času věnovat se tomu, co mě baví.
Vždy mě lákaly různé ruční práce, šití, háčkování, vyšívání, pletení, malovala jsem na porcelán, zkoušela jsem i paličkovat, ale to jsem moc nezvládala, smekám před těmi, co to umí. Zaujala mne i madeirová technika na kraslicích, když si chci odpočinout od šití, maluji kraslice. Je toho ještě hodně, co bych si chtěla zkusit.

Jak jste se dostala k tvoření?
Hodně jsem šila na sebe a na děti, když byly malé. Šití mě baví, tak jsem zkusila několik věcí nabídnout i na Fleru, kde mě najdete pod názvem Lea.1.

   

   

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Vyučená švadlena nejsem, ale snažím se, aby moje výrobky profesionální byly. Je to nepravidelné, někdy, když dorazí nové látky a políbí mě múza, tak šiji každý den několik hodin.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Mám ráda látky a barvy. Baví mě brouzdat po internetu a hledat nové vzory látek, vždy se nemohu dočkat, až balíček dorazí, abych se přesvědčila, zda jsem se trefila a vybrala dobře, a jestli se to bude líbit i zákaznicím.

   

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Nejprve zkouším různé kombinace látek a barev, potom naměřím a nastříhám. Pak přijde ta nudná část, musím si sežehlit lemy na ubrusy, záhyby pro zipy, a že toho je. A teď už našpendlit a můžu začít šít, opět žehlit, fotit a poslat do světa.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Důležitá je pro mne odezva zákazníků, vždy mě moc potěší, když mi napíšou, jak jsou s výrobky spokojení nebo někdy i pošlou fotku, jak moje výrobky vypadají u nich doma.

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Na Fleru je velká spousta šikovných tvůrců, nemohu jmenovat všechny, co bych chtěla, tak jen některé, fi-dorka, Zdenousek, BilaPavucinka, YVY, woltér, RenátaStyl, Nagua, dv.klaster, fialozdeni, jircice, Teik, leavlc, Militili, další a další…

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Jeden výrobek, to je dost těžké, ale vyberu ubrus. Hezky prostřený stůl, u kterého se sejde rodina.

Používáte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Ano, svoje výrobky používám, mám ráda textil v bytě, mám našité různé varianty, někdy je měním podle nálady, někdy podle ročního období, potřebuji změnu. Miluji živé květiny do vázy, když je naaranžuji a nehodí se mi k ubrusu, tak ho vyměním, aby to ladilo.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Mám ráda květiny, takže pěstování kytek, čtení knížek, výlety, houbaření, plavání.

Jak vypadá váš ideální den?
Svítí sluníčko, čtu nějakou dobrou knížku u vody nebo procházka v lese, kde na každém kroku najdu hříbek. Výlet s rodinou.

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Konkrétní plány nemám, uvidím, co přinese čas.