Jak se člověk dostane k tvorbě? Někdo to má v genech po rodičích, takže je mu tvorba odmala souzená, a někoho k ní dovede zlom v životě. Třeba těžký úraz, jako tomu bylo v případě Lendule53. Žádné stížnosti na osud od ní ale v žádném případě nečekejte.

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Něco o sobě... :o) Jsem romantik, velký snílek s hlavou v oblacích a miluji, když se lidé kolem mě usmívají, miluji, když venku svítí sluníčko, miluji vůni čerstvé kávy a ranní rosu, miluji, jak voní vzduch po dešti, miluji barvy a staré věci, které tiše odpočívají na půdě a čekají, až je někdo objeví.
Nikdy by mě nenapadlo, že se budu živit tím, co právě dělám, protože mé kroky směřovaly jiným směrem, ale pak se mi stala v životě zásadní událost, která vše změnila. Měla jsem těžký úraz, který mě upoutal téměř přes půl roku na lůžko. Další rok a půl jsem rehabilitovala a to byl právě ten okamžik, kdy jsem začala šít. Největší hnací motor pro mě byla moje dcerka, to malé dítko mi dodalo tolik chuti a elánu, že jsem ho snad mohla i rozdávat. :o) Za to jí budu vždy vděčná.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Ano, dnes již ano. Čas musím rozdělit mezi svou rodinu, ve které mám obrovskou podporu a bez nich by to prostě nešlo, a moje největší hobby, tedy šití. Tím, že pracuji doma a vše si dělám od prvopočátku až do konce sama, jsem v práci vlastně stále. :o) A musím říct, že moc ráda. :o) Jen kdyby měl den alespoň 48 hodin, zvládalo by se to všechno lépe.

A zde vše vzniká :o)

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Je to jednoduché, látky a práce s nimi vám poskytují nepřeberné možnosti, kombinace barev, spojení někdy i nemožného v harmonický celek. Velice ráda kombinuji a od toho se vše, co vytvořím, odvíjí. :o)

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Je to okamžik, kdy se zamiluji do té které látky, někdy hned z ní vidím hotový výrobek a někdy vznikají takzvaně za pochodu, kdy ještě na stole měním koncepci výrobku, než jsem s ním spokojená.
Mám ráda takové ty maličkosti, jako jsou stužky, krajky, vyšívání a korálky, a toto vše lze na mých výrobcích nalézt. Mám ráda, když je ke kabelce brož, protože když ji z kabelky sundáte a dáte třeba na sako, tak je tam ta správná spojitost. Nepoužívám žádné střihy ani návody, prostě podle toho šít neumím, což je možná škoda, na druhou stranu mi to dává daleko větší svobodu při tvoření. A to je pro mě velmi důležité…

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Mám tři úžasné děti, dva syny a dcerku, a milujícího manžela, všichni radí… A každý jinak, jejich názory mě moc baví a to je ten správný pohled na věc. :o)

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Ó je jich mnoho, protože Fler dokázal jednu velmi skvělou věc, a to soustředit kreativní lidi takříkajíc pod jednu střechu. A za to mu velký dík. :o)
Mám své oblíbené, jsou to jak spřízněné duše, tak tvůrci, které obdivuji. Jmenovat jednotlivce je velmi těžké, ale určitě je to člověk s velkým srdcem Alabastra, něžná víla Nagua a kouzelnice s patchworkem danyla, dále pak Daniel Hala, Sylviena nebo Kase a nesmím zapomenout na Metudku, a tak bych mohla pokračovat dál a dál.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Asi určitě Andělské sny a svého času nejoblíbenější kabelku For my Angel. Tato látka byla pro mě osudovou, jako první na Fléru jsem nabídla malou taštičku s Andílkem, vyšívanou droboučkým rokajlem už v lednu 2011, a od té doby šiji Andělské sny v mnoha podobách, od taštiček přes kabelky až po peněženky, které tvořím společně s kolegyní Nicolasadam, takže se na nich podílíme obě dvě, já dělám to, co je na první pohled vidět a ladím látky, aby lahodily oku:o), a Nicolasadam mi je kompletuje, velmi pečlivě a profesionálně. Ale nejraději mám, když mohu šít na přání zákazníka a mám ponechanou volnost, to miluji. :o)

A také určitě musím zmínit své malé patchworkové vyšívané taštičky, a toto byla první z nich, která šla do světa v dubnu 2010.

A od té doby šiji své patchworkové taštičky s láskou a velkým naplněním v mnoha kombinacích.
Takže podle Andělských snů a patchworkových vyšívaných taštiček mě asi lidé poznávají.

Nosíte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Ano, nosím. Kabelky, zejména v létě a taštičky a peněženky stále. :o) Letos byla moje kabelka se mnou i v Paříži a v létě se prolétla horkovzdušným balónem. :o)

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Samozřejmě rodině, máme s manželem biofarmu, takže spousta zvířat, u kterých se dá nalézt obrovský klid, stačí si tiše sednout a pozorovat je. Máme koníky, kravky, telátka, králíky, bažanty, zajíce, slepice, husy a nutrie. :o)
Zvířátkům dáváme jména, staráme se o ně, jsme u toho, když se rodí a líhne nový život, a to je teprve zázrak být u toho. Je to počátek všeho.

Jak vypadá váš ideální den?
Tak, že jsem spokojená, a je to jedno, jestli se mohu zavřít na celý den do svého šicího pokojíku nebo jedeme s rodinou na výlet. Prostě to, co právě dělám, to musím dělat naplno. A pak to stojí za to. :o)

Jaké máte pracovní plány pro příští týden a jaké pro příští rok?
Na příští týden to vím přesně, musím vypracovat všechny objednávky, upéct koláče pro syna, druhému synovi fandit při florbalovém zápase, mezitím uvařit, vyvenčit naše čtyřnohé miláčky, vyprat, dojít si zacvičit a hlavně dál snít své sny, bez nich to prostě nejde. :o)
A co za rok… Kdo ví? :o)
Budu i dále snílkem a přeji si každý den žít a tvořit naplno.