Máme rádi zvířata? Máme! A proč? Protože se ukázalo, že zvířata nám prokazují velmi důležité služby. Bylo zjištěno, že přítomnost zvířat ovlivňuje příznivě tělesný i duševní stav člověka. Při soužití člověk – zvíře jsou pozitivně ovlivněny četné fyziologické funkce i biochemické parametry. Vznikl celý vědní obor – terapie zvířaty (animal therapy). A jak naši mazlíci souvisí s Flerem? Široce! :-)

Jelikož s námi zvířata žijí v našich domovech, pamatují módní návrháři, architekti a výtvarníci i na ně. Ještě nedávno byly psí oblečky a doplňky výkřikem módy, který šokoval a mnohé také rozesmál. V dnešní době je vše naopak a například psí móda a potřeby pro kočky se staly obrovským hitem po celém světě. A tak se společně podívejme, co pro ně nabízí současný světový, domácí a Flérový trh zajímavého.

„Velikost národa a jeho morální úroveň se dá měřit tím, jak se zachází se zvířaty.“
Mahátmá Gándhí

Design pro čtyřnohé kamarády moderně a s humorem

Náhubek pro psa je dílem japonských návrhářů. Může posloužit například místo známého límce po chirurgickém zákroku a také určitě bude příjemnější než náhubek drátěný. V každém případě mě hodně pobavil :)

Zdroj: http://www.youcreatives.com/?s=duck+bill+dog

Pro psy a kočky je nutné vytvořit v našich domovech jejich vlastní místo. Místo, kde budou mít klid na odpočinek, které bude jen jejich a kde se budou cítit pohodlně.  Pojďte si prohlédnout ty nejvychytanější kusy nábytku pro domácí mazlíčky.

Police - schody pro kočku je k dostání v mnoha barvách a jistě uspokojí kočičí potřebu lézt do výšek a navíc nezabere tolik místa:

Moderní design pro moderní kočku. Materiály pro výrobu už nejsou jen plasty, ale různé druhy recyklovaných materiálů, dřevo, textilie, papír, karton, plstěná vlna. Vybrat lze škrabadla, šplhadla, příbytky a různé hračky podle vkusu a doladit je k zařízení bytu.

Zdroj: http://www.moderncat.net/

Zvířata obohacují a ovlivňují náš život...

Je doloženo, že zdomácnělá zvířata doprovázejí člověka už po tisíce let. A to ne vždy z důvodu obživy nebo jako pracovní síla. Těší nás jejich věrnost, kouzlo sdílení, vyrovnávají naši potřebu přímého kontaktu s přírodou. Máme rádi zvířata, a tak si pořizujeme nejen ty nejrozšířenější druhy, jako jsou psi a kočky, ale i fretky, morčata, králíky, hady, ještěry, rybičky a další.

Nesmírným přínosem zvířat je jejich schopnost pomáhat člověku při somatických a psychických poruchách a zátěžích. O terapii kočkou (felinoterapie), terapii psem (canisterapie) terapii koněm (hipoterapie) a terapii s delfíny (delfinoterapie) a dalších jistě slyšel každý z nás. Cvičení psi umějí vyhledat drogy, označí místo, kde vznikl požár, pomáhají hledat zraněné osoby pod lavinou i pod troskami.

Zdroj: http://www.trendhunter.com/slideshow/frisky-feline-homes

Zdroj: moderncat.net/2012/12/07/greenmouse-cat-toys-eco-friendly-fun-for-cats

Zdroj: http://www.therefinedfeline.com/cat-silhouette-cat-shelf.html

 

Praktický zavěšený pelíšek poslouží zejména tam, kde je studená podlaha:

Zdroj: goodshomedesign.com/bambu-pet-furniture-collection-pet-lounge-studios

Zdroj: Pinterest

Vliv zvířat na psychiku člověka

Ze zvířat se stal opravdovým společníkem především pes, který pro osamocené lidi bývá často jediným přítelem. V dnešním přelidněném anonymním světě jsou zvířata posledním pojítkem člověka s přírodou. Leckde se stávají členy rodiny. Zoologické označení psa Canis familiaris toto spojení jen potvrzuje.
První ojedinělé zprávy o využití zvířete v terapii pocházejí již z r. 1792, kdy králík, drůbež a jiná malá zvířata byla použita v ústavu mentálně postižených k usnadnění komunikace. K témuž účelu použil domácí zvířata Bethel r. 1867 v Bielefeldu v Německu. Za druhé světové války využívali Američané domácí zvířata na farmě k rychlejšímu zotavení válečných veteránů.

Podle A. Katchera snižuje promlouvání ke psům a hra s nimi, případně pozorování rybek v akváriu, krevní tlak, zatímco rozhovor s lidmi jej zvyšuje.

Za dobu zrodu využívání zvířat v terapii se však klade rok 1980, kdy R. Friedmannová se spolupracovníky prokázala v dvojitě slepé studii, že přežívání osob po infarktu myokardu se významně zlepšilo, jestliže pacient vlastnil nějaké domácí zvíře.

Zvířata poskytují člověku pocit potřebnosti, dodávají dennímu rytmu řád, vzrůstá sebeúcta a potřeba komunikace s ostatními, snižuje se pocit izolace.

Zdroj: Renáta Fialová, Ladislav Hess, Publikováno: Vesmír 74, 636, 1995/11

Bláznivé, ale praktické

Svítící bezpečnostní obojky mají v sobě led diody a pomáhají nám orientovat se při venčení psů za tmy a mít tak přehled, kde se pes pohybuje.

Zdroj: Pinterest

Pes chce taky vidět ven :)  Zdroj: Pinterest

Máte velkého psa, kterého nemůžete dostat do vany a musíte vymýšlet složité strategie, jak ho vykoupat? Pořiďte si nafukovací mobilní "vanu", do které psa nemusíte zvedat a kterou donesete až k němu :).

Zdroj: Pinterest

Za zmínku stojí "dyzajnérsky" inteligentní uchopení lechtivého tématu. Ač je to možná k podivení, toto je velmi dobře designově zpracovaná pomůcka. Ano, pochopili jste správně, jedná se o erotickou pomůcku pro psy, která napomáhá zvládnutí základního vrozeného pudu zvířete. Aby neobtěžoval návštěvy, neničil nábytek a pes zůstal klidnější a méně agresivní, existuje jednoduché řešení...

Zdroj: Pinterest

Nabídka zvířecího nábytku může být opravdu pestrá. Ale přiznejme si to – v Čechách poněkud nudná. Tato oblast zajímá v poslední době designéry. Třeba takový Seungji Mun se rozhodl, že nabídne čtyřem milionům chovatelů koček v USA nápad na parádní sedačku s tunelem pro kočky. Nic složitého to není. Trubka je standardní plastová odpadní roura a sedačka samotná pak očalouněný na míru vyrobený kus nábytku.

 

Jak to vidí módní světoví návrháři?

Taška na přenos psa od návrháře Louise Vuittona, drahokamový "ohoz" od návrhářky Vivienne Westwood a trenčkot pro psa od Ralpha Lorena dokazují zájem světových módních návrhářů o tento okruh zákazníků :).

Zdroj: www.louisvuitton.com | Vivienne Westwood dog coat | www.ralphlauren.com

Obojek a vodítko navrhl Oscar de la Renta - zdroj Pinterest

Opustíme svět módních výstřelků a soustředíme se na praktičnost.

Zejména psi žijí většinou ve vytápěných bytech a jejich nedostatečná termoregulace nedokáže vyrovnat rozdíly teplot při přechodu z vyhřátého bytu do venkovního prostředí a psi tak snadno prochladnou. Oblečky pro psy i kočky (bundy, mikiny, trička apod.) tedy nejsou pouze doplňkem malých psů, ale především výborný prostředek pro ochranu zdraví psa jakéhokoliv plemene a kočky sphynx.

Nu a co nabízí pro zvířecí kamarády výrobci na Fleru?

U nás v České republice je obvyklejší se držet spíše při zemi, a tak stále převažují nákupy oblečků v konzervativnějších barvách jako je černá, červená a modrá. Co se týče střihů, tak ty se moc nemění, nejdůležitější je pohodlí.

Obojek se šátkem | Verubar

Podle mého názoru nedochází nošením oblečků k větší náchylnosti psa a zejména pro psy žijící v přetopených bytech a starší nebo nemocné psy je obleček opravdu vhodný. Navíc, každý pes je jiný, takže ten, který venku vykazuje velkou pohybovou aktivitu, potřebuje něco jiného než ten, kterému se moc chodit nechce. Samozřejmě vše by mělo být s mírou a ohledem na trpělivost a komfort psa. Myslím si, že například boty patří jen na poraněnou packu a nebo pro psy provozující sport zvaný mushing.  Rozhodně doporučuji vždy použít zdravý rozum.

Vlevo: Pletené šaty "Lady" | AYAYA, vpravo: Psí obleček Love cat | Etlapka

Tepláková mikina pro sphynxe | Fashion Maniac Mikina pro sphynxe | Fashion Maniac

 

Spojení škrabadla a odpočívadla pro kočky vytváří tento kočičí strom, který se dá jednoduše nainstalovat do vašeho bytu. Kočičí strom se přivrtá do zdi ve vašem (i malém) bytě.

Kočičí strom - sada | MŃAU - HAF

plstěná hračka Kočkám s láskou | TheKaty

 

Praktický a potřebný bezpečnostní pás pro psa do auta a vodítková rozdvojka na dva psy:

Bezpečnostní pás do auta | LexiKexi Vodítková rozdvojka | Nejen-obojky

 

Místo klasického obojku na krk pro vodění psa lze použít kšíry nebo postroj:

Norský postroj reflexní | Nejen-obojky Kšíry osmičkové vel. XS | AP

 

Kožený obojek se jmenovkou vypadá luxusně a je i praktickým pomocníkem při případné identifikaci:

S plotnou | DM-collars Rychlovka | DM-collars

Kdo si hraje nezlobí | psí oblečky depalu Etno pelíšek | Márinčino

 

V současném interiérovém designu má kreativní tvorba své nezastupitelné místo. Je přirozené, že lidé stále častěji touží po věcech, které plní svou funkci a zároveň také skvěle vypadají a často i pobaví a nadchnou originální myšlenkou. Trh je totiž přesycen, a tak je poptávka nejen po funkčnosti, ale i po jedinečnosti věcí.

Moderní bouda pro malého psa a škrabadlo pro kočky - obojí v zajímavém designovém provedení.

Bouda pro psy ULITA | COCICI

Škrabadlo pro kočky WALLI | COCICI

Pelíšek pro psa | wemadethis

Nádherné westernové sedlo na koně:

Outlaw rider | mrenica

Nezapomeňte na samolepky a cedule nejen do auta a na další praktické nezbytnosti:

Nemachruju, koušu | Ululé Přítel v autě jezevčík | lepeeto

Miska pro kočku se jménem | Hezky Ručně Akvarijní skalka - menší | draculka

Ulita ZEN | BODLINE

 

Ať je to jak chce, v každém případě je pro našeho zvířecího kamaráda nejdůležitější, abychom ho nechali být zvířetem. Uvědomme si, že  důležitější než hromada hraček a vystajlovaný obleček je pro něj spokojenost, určitě nejvíc potřebuje naši pozornost, přiměřenou aktivitu, pravidelnou péči, svůj pohodlný pelíšek, kvalitní krmivo a veterináře.

Taška pro vašeho miláčka č.1 | Iridog

 

 

Úvodní foto: http://www.petloungestudios.com/