Pokud je vás doma málo a velkou bábovku byste na stole sušili týden, je pro vás miniforma ideálním řešením. Navíc taková, kterou si sami vymodelujete z keramické hlíny. U nás všechny recepty na sladké dělám z půlky, protože nám to bohatě stačí. Pokud těsto přece zbude, lze ho nalít třeba do vymazané a vysypané kameninové misky a máte na víkend dva menší zákusky. Do jedné formy přidáte k těstu třeba zmrazené višně a do druhé oříšky a brusinky.

Kam se hrabou silikonové formy, keramika má v kuchyni svoje místo a doufám, že nebude nikdy nahrazena všemi těmi plasty a silikony. Zde je tedy návod, jak si v keramické dílně takovou formu na minibábovku vyrobit.

Obtížnost 2

Materiál a pomůcky:

  • keramická hlína MA
  • miska jako forma, igelit
  • houbička, jehla, šlikr, štětec, vařečka
  • modrá efektní glazura s kovovými efekty BSZ 2135E
  • růžová efektní glazura BSZ 2224

Vezmeme větší kus hlíny a dlaní ho roztlačíme na podložce do kruhového tvaru.

Hlínu vložíme do mísy námi zvolené velikosti, kterou jsme předem vystlali igelitem. Igelit usnadní odlepení hlíny od formy.

Z hlíny si natrháme velké množství kousků, které vlepujeme jeden vedle druhého, dokud nevyplníme celou formu. Dokonale uhladíme houbičkou.

Z vymodelovaného dutého kužele vytvoříme střed bábovkové formy. Pečlivě uhladíme celý povrch.

Na dně misky vykrojíme kulatý otvor přiměřené velikosti. Okraje našrafujeme a naneseme šlikr.

Přilepíme střed do formy a pro větší pevnost kolem zapracujeme tenkou nudličku hlíny. Místo spoje důkladně uhladíme do ztracena houbičkou.

Necháme mírně zavadnout a vytáhneme mísu z formy. Vlnky po obvodu vytvoříme tak, že si dvěma prsty hlínu podložíme a druhou rukou promáčkneme důlek.

Po vyschnutí a přežahu polijeme dvěma efektními glazurami přes sebe. Pozor, pokud uděláme vrstvu moc silnou, může nám při výpalu stéci.

TIP:
U naší bábovky tvoří základ modrá efektní glazura s kovovými efekty BSZ 2135E a přes ni je další vrstva růžové efektní glazury BSZ 2224E. Pálili jsme na mírně vyšší teplotu, než je doporučeno. Docílíme tak vysokého efektu.
Efektující glazury mají při různých teplotách jiné chování, mění se barva i prokvétání.
Dobré je nechat při ostrém výpalu výdrž na konečné teplotě cca 10 min.

Autor: Nataša Kotvová, foto: Eliška Kotvová

 

Nový Golem je venku!

Milí přátelé keramiky,
musím říct, že u mě léta převládala představa, že živočišný druh keramik je taková svérázná bytost, které je nejlépe někde stranou v dílně, nejraději tráví všechen čas s rukama po lokty v hlíně, pobíháním kolem polic a pece a vrcholem jeho společenské aktivity je výjezd na jarmark, kde to nějak přetrpí a zase rychle zaleze do své dílny. Od založení keramického spolku Keramikum, který se probouzí k životu a pořádá nejrůznější keramické akce, vidím, že tomu tak úplně není. Živočišný druh keramik se v podstatě druží rád, někdo je sdílnější víc a někdo míň a spoustě z nich také nevadí veřejně ukázat, co umějí, a ledacos ze svého řemesla prozradit. Připadá mi to jako správná cesta. K čemu by to celé bylo, kdyby si všichni mistři svého řemesla vzali svoje letité zkušenosti a poznatky, jak se říká, do hrobu?

My se prostřednictvím Golema snažíme o to, aby se hlínou bavili hlavně ve školních dílnách a kroužcích, kde převážně přistáváme. Dětmi to přece začíná, to tihle malí lidé budou jednou ti nejdůležitější, kteří budou o všem rozhodovat a kormidlovat směr budoucnosti.

Na historicky prvním Hrnčířském bále v Číměři bylo jasné, že takový keramik umí i pořádně zatrsat, zvlášť když k tomu zahraje bigbít kapela Sanitka z našich redakčních řad. Už se těšíme na další společné akce a všechny vás na nich rádi uvidíme. První na řadě je polský Festival vysokých teplot, kde budou i naši lidé ukazovat, co umějí. Pozvánku najdete na straně 35. Na další zajímavé akce budeme odkazovat na našem blogu www.myamos.cz. Nemusíte být vůbec profesionálním tvůrcem, dokonce ani amatérským, bohatě stačí zájem, touha poznat něco zajímavého a nového a chuť užívat si života. Pěkné jaro!
M. Š.