Keramické drobnosti pro radost i užitek... cedulky na pytlíčky s bylinkami, čajovou směsí vlastní výroby nebo kořením, které zvládnou vyrobit i děti. Kousek hlíny, lístečky, větvičky k obtiskování, nezbytné pomůcky z keramické dílny a chuť si pohrát s hlínou. To je vše, co potřebujete. Pojďte kouknout, jak snadno lze vytvořit taková keramická maličkost, třeba v rámci dětského keramického kroužku.

Kdo by neměl přístup k hlíně a peci, může materiál nahradit samotvrdnoucí modelovací hmotou a k pomalování použít temperové barvy. Proces výroby keramiky je krapítek zdlouhavější, ale za takový milý dárek pro babičku kořenářku nebo kamarádku kuchařku ta námaha stojí. 

Materiál a pomůcky:

  • světlá keramická hlína
  • váleček, nožík, špejle
  • houbička, štětec
  • bylinky k obtiskování
  • engoby, transparentní glazura

Za častého obracení si na podložce vyválíme plát keramické hlíny asi 2 milimetry silný. Obtiskneme několik lístečků meduňky žilkováním dolů.

Vyřízneme lístečky, uhladíme okraje kouskem houbičky a nožíkem nebo špejlí se špičkou zvýrazníme žilkování.

Lístky sestavíme do svazečku okraji přes sebe a přilepíme šlikrem. Místa spojů narýhujeme.

Cedulku pro nápis vyřízneme ze zbytku plátu, uhladíme okraje a název bylinky vytečkujeme špejlí.

Cedulku s nápisem přilepíme šlikrem na vytvořený svazek z lístečků. Uděláme otvory na pověšení.

Dekorujeme engobou, necháme vyschnout a pálíme na přežah. Po přežahu naneseme průhlednou glazurou pro větší odolnost cedulek a pálíme podruhé.

Otvory protáhneme provázek a uvážeme na pytlík s bylinkami.

Autorka nápadu: Nataša Kotvová, foto: Eliška Kotvová

Návod byl připraven pro keramický Časopis Golem číslo 3/2018.

 

Časopis Golem 3/2018

Milí přátelé keramiky,

v ruce držíte nové číslo Golema, kde najdete dalších 19 návodů na pestré keramické tvoření. Časopis máme pro větší přehlednost tematicky rozdělený na modelovací část, dekorování, točení na kruhu a tvoření pro děti. Snažíme se vám v těchto rubrikách přinášet stále nové a originální nápady, které byste mohli využít ve svých dílnách a při nejrůznějších tvůrčích aktivitách spojených s hlínou. Mám radost z rozhovoru s Helenou Buzkovou, keramičkou z malé vesničky u Telče, odkud pochází celá naše rodina. Vůbec se nedivím, že v takovém krásném prostředí vznikají tak nápadité výrobky, hravé mozaiky, šuplíčky do kredenců plné kytek, hrací skříňky na voňavých dubových destičkách a mnoho dalšího.

Ať už se pustíte do některého z našich návodů nebo pojedete podle vlastní fantazie, budiž vám hlína radostí, relaxací, arteterapií a hlavně zábavou. A ty neohrožené hrdiny a srdcaře, kteří se tomuto řemeslu odevzdali zcela a zvolili si ho za svoji hlavní obživu, upřímně obdivuji. Rozhodně to není snadná cesta, ale snad je stále dostatek dobrých lidí, kteří si je koupí, a nějaké ty hliněné, ručně a s láskou vytvořené krásy podpoří. Keramické řemeslo má v naší zemi silné kořeny odnepaměti a byla by škoda se o to připravit.

S tím souvisí i závěrečná pozvánka. Nezapomeňte na tradiční Hrnčířský jarmark v Kunštátě, jehož 26. ročník se bude konat 15. a 16. září 2018. Kromě přehlídky parádní keramiky od stovek tvůrců se můžete těšit na ukázky hrnčířského řemesla, výpal raku, dětské dílny, výborné jídlo a pití, odpolední a večerní koncerty. Budou tu na prodej i naše časopisy Golem. Přijďte za námi na kus řeči! Těšíme se na vás na stánku výtvarné dílny Matilda!

Michala Šmikmátorová/šéfredaktorka