Kdo nikdy necvrnkal v dětství s bandou kamarádů kuličky do důlku... my hrávali s partou z naší ulice v nedalekém parku na Slovanském náměstí v Brně. Vidím to jako dnes, na sobě tmavomodré tepláky s vytahanými koleny, oblíbené pruhované tričko, ofinu podle hrnce a kapsy plné pokladů. Hrst kuliček v riflovém pytlíku, drobné na ledňáky pro mě a sestru, nezbytná guma na skákání a provázky na prstové přebírání. No jo, žádný mobil, tablet, nic podobného. Když školní hodiny u parku odbily šestou večerní, mazali jsme domů na večeři a bylo...

Pojďme se vrátit do starých časů a vyrobit si pestrobarevné hliněné kuličky na hraní. Pokud je pořádně zaleštíte oblázkem nebo lžičkou, není je ani nutné vypalovat v peci a můžete si s nimi ihned začít hrát, třeba na letním táboře...

Materiál a pomůcky:

  • keramická hlína MA
  • engoby Colorobbia, štětec
  • kamínek na leštění nebo hliníková lžička

Vyrobíme si hliněné kuličky na hraní pro pěkné slunné dny. Nejprve si natrháme nebo nakrájíme stejně velké kousky hlíny.

Tyto kousky vymodelujeme do hladkých kuliček. Snažíme se, aby byly všechny kuličky stejně velké a pěkně kulaté.

Mírně zavadlé kuličky nabarvíme engobou a to tak, aby byla ze všech stran.

Nejprve nabarvíme jednu polovinu a po zaschnutí druhou.

Pro větší pevnost můžeme kuličky zaleštit. Leštíme hliníkovou lžičkou nebo oblázkem. Kuličky necháme důkladně vyschnout a můžeme používat i bez výpalu. Samozřejmě kdo by chtěl, může vypálit na vysoký výpal. Nastavení teploty zvolte podle typu použité hlíny.    

Autorka nápadu: Nataša Kotvová, foto: Eliška Kotvová

Návod byl připraven pro keramický Časopis Golem číslo 3/2018.

 

Časopis Golem 3/2018

Milí přátelé keramiky,

v ruce držíte nové číslo Golema, kde najdete dalších 19 návodů na pestré keramické tvoření. Časopis máme pro větší přehlednost tematicky rozdělený na modelovací část, dekorování, točení na kruhu a tvoření pro děti. Snažíme se vám v těchto rubrikách přinášet stále nové a originální nápady, které byste mohli využít ve svých dílnách a při nejrůznějších tvůrčích aktivitách spojených s hlínou. Mám radost z rozhovoru s Helenou Buzkovou, keramičkou z malé vesničky u Telče, odkud pochází celá naše rodina. Vůbec se nedivím, že v takovém krásném prostředí vznikají tak nápadité výrobky, hravé mozaiky, šuplíčky do kredenců plné kytek, hrací skříňky na voňavých dubových destičkách a mnoho dalšího.

Ať už se pustíte do některého z našich návodů nebo pojedete podle vlastní fantazie, budiž vám hlína radostí, relaxací, arteterapií a hlavně zábavou. A ty neohrožené hrdiny a srdcaře, kteří se tomuto řemeslu odevzdali zcela a zvolili si ho za svoji hlavní obživu, upřímně obdivuji. Rozhodně to není snadná cesta, ale snad je stále dostatek dobrých lidí, kteří si je koupí, a nějaké ty hliněné, ručně a s láskou vytvořené krásy podpoří. Keramické řemeslo má v naší zemi silné kořeny odnepaměti a byla by škoda se o to připravit.

S tím souvisí i závěrečná pozvánka. Nezapomeňte na tradiční Hrnčířský jarmark v Kunštátě, jehož 26. ročník se bude konat 15. a 16. září 2018. Kromě přehlídky parádní keramiky od stovek tvůrců se můžete těšit na ukázky hrnčířského řemesla, výpal raku, dětské dílny, výborné jídlo a pití, odpolední a večerní koncerty. Budou tu na prodej i naše časopisy Golem. Přijďte za námi na kus řeči! Těšíme se na vás na stánku výtvarné dílny Matilda!

Michala Šmikmátorová/šéfredaktorka