Lesní, zahradní, keříkové, měsíční, stáleplodící, jednoroční... zkrátka jahody. Kdo by je neměl rád? Upřímně lituji všechny alergiky, kteří se jich nesmějí ani dotknout. Je to taková úžasná lahoda!  Pojďte se nechat omámit jejich barvou a vůní, vybrat si na sebe nebo pro sebe něco jahodového a pozor, také si s námi jahodu namalovat. Máme pro vás totiž speciální jahodové návody!

Souplodí nažek na šťavnatém zdužnatělém květním lůžku, rostoucí na jahodníku. Takto je ve zkratce naše milovaná dobrota popsána v známé encyklopedii Wikipedie. To by jednoho k mlsání zrovna moc nenalákalo, nemám pravdu? Tato rostlinka je podle stejného zdroje údajně známa již od starověkého Říma a později ji pěstovali převážně mnichové. Za současnou podobu jahod může prý zahradník Ludvíka XV., kterému se podařilo vyšlechtit tuto lahůdku zkřížením několika odrůd. V těchto dobách byly jahody považované za královské ovoce nebo rovnou ovoce lásky s afrodiziakálními účinky.

A jak jim to sluší, princeznám červeným, s čepicí bílé šlehačky, s peřinkou hořké čokolády, s křupinkami zlatého griliáše nebo ve zmrzlinovém poháru, mňam! A právě tyto puntíkované krásky, na všech zahrádkách a tržištích tolik očekávané a vítané, dávají jasné znamení, že už se blíží nádherné dlouhéé léto, sluníčko, prázdniny, pohoda a ještě na nějaký ten čas spousta čerstvých jahod se šlehačkou. 

Zdroj Pinterest

Víte, jak se taková jahoda maluje?

Chtěli byste si třeba namalovanou jahodu zarámovat jako originální obrázek nebo si vyzdobit třeba povlak na polštář? Naše oblíbená výtvarnice z Fleru Jitka Zajíčková vám ukáže, jak na to. Její obrázky jsou prostě kouzelné, vládne štětcem naprosto bravurně a připravila pro vás jednoduchý návod, jak si toto ovoce namalovat. Díky Jitko!

Jahůdky přímo od Jitky

Pojďme na to:

Na akvarelový papír si obyčejnou tužkou zlehka předkreslete jahodu. Čím jednodušší vaše skica bude, tím lépe. Určitě nic nestínujte, ani nekreslete zbytečně podrobně.

Naberte na silnější z vašich štětců červenou vodovou nebo akvarelovou barvu a přeneste ji na paletu. Nyní budeme potřebovat jen velmi světlou červenou, proto ji na paletě nařeďte vodou. Světlým roztokem barvy postupně vybarvěte plod jahody, nejsvětlejší místa nechte úplně bílá.

Na paletce si ze žluté a modré smíchejte zelenou, pro tlumenější odstín můžete přidat maličko červené. V další části paletky si připravte silnější roztok červené a část ho ztlumte přidáním opravdu malého množství zelené, můžete přidat i maličko modré. Chceme získat tlumenou červenou, kterou použijeme na kontrasty. Barvu použijte na místa, která mají být tmavší. Vyhýbejte se místům, která mají zůstat světlá. Stále pracujeme spíš se světlými barvami. Pokud barvu položíte do mokrého podkladu, rozpije se a vytvoří zajímavé přechody.

Zelenou, kterou jste si namíchali dříve, vybarvěte lístky. Tenkým štětcem a ředěnou žlutou (můžete si ji smíchat i s trochou zelené) namalujte semínka na jahodě. Naberte si sytější červenou a tenkým štětcem opatrně obmalovávejte semínka. Takto pokračujte po celé ploše jahody – dejte si pozor na světlá místa, tam červenou používejte víc naředěnou.

Případnou přebytečnou vlhkost ze štětce odstraňte osušením. Po vybarvení celé jahody si svou práci prohlédněte, místa, která by měla být světlejší, můžete zesvětlit tak, že celé místo pomocí štětce jemně navlhčíte čistou vodou, a pak suchým štětcem opatrně barvu odstraníte. Suchý štětec stačí na místo jen položit, barvu nasaje. Postup můžete několikrát opakovat. Tmavší zelenou ještě vystínujte lístek a máte hotovo! Pokud budete chtít obrázek rámovat, myslete na to, že by akvarely měly být vždy chráněny sklem.

 

Jak se tvoří na jahodové vlně

Jahůdky svádí k nejrůznějšímu tvoření a vyrábění, jsou krásně barevné, mají zajímavé tvary, je to takové hravé ovoce. Není divu, že inspirují k výrobě z papíru, textilu nebo keramické hlíny. Pojďte kouknout na takovou malou inspiraci pro vaše rodinné nebo školkové tvoření s dětmi nebo bez, jen tak pro radost...

Zdroj fotografií Pinterest

Zdroj Coolcreativity.com

 

Jak si vyrobit jahodový květináč?

Snadno, stačí tři základní jahodové barvy a jde se na to! Konec nudným květináčům, chce to změnu a přidat barvy! Použít můžete třeba starou vázu přibližně "jahodového tvaru", kterou jednoduše natřete vhodnou podkladovou barvou - v našem případě nejprve bílou a poté červenou a po zaschnutí pak už jen domalujeme spoustu žlutých semínek. Podle výběru barev pak na závěr přelakujete lakem ve spreji a je hotovo. Zasadit bylinku už bude jen třešnička nebo tedy spíše jahůdka na dortu...

Zdroj fotografií Acharmingproject.com

 

Domov s vůní jahod

Lidská tvořivost je bez hranic. Oblíbený motiv proto může mít nekonečně mnoho podob. Člověk si vytváří obydlí k obrazu svému, tak proč si nevytapetovat právě jahodami! Tento motiv je vděčný nejen pro oživení zdí, ale vyjímat se bude i na hrníčku, ubruse, chňapkách nebo polštářích. Trochu bych se bála o věnec na dveřích, aby mi tam nějaké jahůdky do šampáňa zbyly...

Zdroj fotografií Pinterest

 

Sladká tečka na závěr

Nikdy mi pečení nešlo, ať se držím receptu, jak chci, vždycky se mi něco zvrtne a výsledek nedopadá valně. Ale velmi ráda si prohlížím různé cukrářské kuchařky a recepty, je to taková krása. Myslím, že na cukrařinu musí mít člověk velký kus talentu, není to jako uvařit guláš, ten je nakonec prostě povedený nebo nepovedený a je tak nějak trochu jedno, jak u toho vypadá. Když je dobrý, tak je vzhled odpuštěn. Ale takový dezert, zákusek nebo dort, ten musí vypadat jednoznačně krásně, je pěkně nazdobený použitými surovinami, srdce se na něj směje z dálky a pro mnohé je to zkrátka nepostradatelná sladká tečka na závěr každého oběda nebo součást každodenní siesty s kávou a novinami. Oslavy, párty, pikniky, svatby, sladký dezert nesmí nikde chybět, nebylo by to ono. Hmm, no já si třeba klidně dám dezert i na závěr večeře... Připravte se na jahodový útok na vaše chuťové smysly!

Zdroj fotografií Pinterest

 

Krásné jahodové kousky z Fleru

Jahodová vlna se prohnala i mezi Fler tvůrci a každý se nechal inspirovat po svém. Tolik krásných jahůdek na mě zablikalo z monitoru při zadání našeho jahodového hesla, že bylo až těžké vybrat pouze omezené množství ukázek. Tak dobrou chuť!

svatební kytice Jahodová svatba od Hana Štěrbová

Luxusní jahodový dort..... od žirafa186

Jahodový sen -věnec od jamito

Jahody pro Fridu Kahlo od LENKA BLAZA

Jahodová2. od Kronmon74 Monika Kronďáková

Cupcake jahoda od Larenty

Jahodová roláda od Cukrarna-z-filcu

kapsička s vůní .. od jarbor

Šaty jahody II od MOMODOMO

Jahůdková záložka od jijinkuvsvet

magnetka dřevěná - jahůdky od sarkasm

Utěrka s autorskou ilustrací "Jahodová" od db.design

Jahody se šlehačkou náušnice od TheDuck

Jahůdky. Originální dekorační polštář s akvarelem od Jitka Zajíčková

Jahodová konvička od dekorace-darecky

Dekorativní JAHODA od KarLenka

Jahodové kypřítko od kuzu

Čajovka jahodová od Evaseli

Zavařenina z jahod s rebarborou, 390 gramů od asmera

vinutka Jahody ve smetaně od Sun Beads

Jahůdky - povlečení pro nejmenší od Borka Original

Červená od MS Design Marie Sedláková

Penálek jahodový od Mamane

Milady Jahodová, brož od pandass

Jahodová kolečka, sada 2 ks od Freesia violet

Podkovy a lesní jahody dámské hodinky od CuteArt

Jahodový džem s borůvkami a limetou od Dobroty od kovářky

jahůdky od Petka-2007

Jahodová - ozdobné perníčky od Gaba73

Jahodová s černým pepřem a chilli od Monamy

Knoflíkové náušnice jahůdky od Jitinka16

Sladké plody léta - košíček od Alím

Přání - Ovocné - Lesní jahody od Hanunka

šitý dort jahodový od Jeane

Sladká, jahodová - peněženka i na karty od Iruš

Háčkované sladké jahody od Peggy001

Jahůdky od Kantýnka

Svícen - jahůdky od Kuldanet

Konvička jahodová. od Jar.handmade

Jahůdky do uší od hefija

Med a jahody od Meduška - medové dárky

 V jahodovém opojení od rosie03

misky s letními jahodami od Hannes

JAHODOVÁ BROŽ od iloveyou

Jahůdkové pyré od dílna Nazaret

Jahôdky od drobatko

Čepice bavlněná, jahůdky, růžová od Ťapinka dětem

Veselé knoflíky - jahůdka od Ondyna

Domečky na čajíčky od Či-či-ny

ručně malovaný hrnek od Rudolfová Hanka

jahůdkové od Vanda&Valerie

Přírodní balzám na rty • Sladká JAHODA od biorythme

Dezertní vidličky 001 - jahůdkové od Raab design

Pečený čaj JAHODOVÁ KRÁSKA S MÁTOU-400 ml od Sirupy a džemy FITO

jahůdku? náhrdelník od bursikova.kaca

JAHODOVÁ girlanda od KarLenka

Peněženka se zipem i klopou - Špačci a jahody od pepadana