Je to ještě trochu předčasné, ale tím to nezpomalíme... Vánoce se blíží, a tak jsme tu zavčas s nápadem na originální ručně vytvořený dárek, který snad potěší každého. Vyrobíme si formu, do které následně můžete v pohodlí domova odlévat například mýdlo. Formička je rychle hotová a dá se ihned použít pro vaše tvoření. Kromě barevných voňavých mýdel do ní lze nalít také rozpuštěný vosk a vytvořit pěkné svíčky nebo třeba sádru pro vánoční ozdoby k pomalování, čokoládu, keramické hmoty atd., to už necháme na vaší fantazii. 

Výroba formy

Materiál a pomůcky:

  • latexová emulze (osvědčila se nám Efkolate)
  • plastový kelímek
  • dřevěné vyřezávané razítko
  • štětec, špachtle

Díky latexové hmotě vytvoříte snadno přesnou formu libovolného předmětu, figurky, reliéfu nebo plastického motivu. Latexovou hmotu dobře promícháme špachtlí. Po promíchání rozfoukáme vzniklé vzduchové bubliny.


Latex nalijeme do plastového kelímku o něco většího, než je náš předmět k vytvoření formy. My vytváříme formu podle dřevěného razítka.     

         

Ponoříme razítko reliéfem dolů do rozmíchané latexové hmoty do výšky 2 cm.


Po namočení necháme latex zaschnout, což trvá asi půl hodiny. Zkontrolujeme, zda emulze zatekla do všech detailů, případně opravíme štětcem.


Po zaschnutí první vrstvy ponoříme razítko znovu do latexové emulze, kterou jsme po prvním ponoření vrátili zpět do nádobky a nyní znovu nalili.


U druhé vrstvy by již neměl být vidět reliéf a forma by měla mít jistou tloušťku. Namočíme-li předmět potřetí, vznikne již zcela dostačující pevná forma.

Necháme ztuhnout druhou a případně třetí vrstvu latexu a poté vytvořenou formu sloupneme z razítka, jako když sundáváme gumové rukavice.


Forma v našem případě chytla hnědé zabarvení od namořeného dřeva, což nemá na nic vliv. Formičku můžeme ihned použít k odlévání.

Odlévání mýdla do formy

Formu máme hotovou a nyní do ní můžeme odlít mýdlo. Chceme, aby mělo pěknou barvu i vůni, a tak si s mýdlovou hmotou před odléváním ještě trochu pohrajeme, přidáme vonnou esenci a také barvivo, vše běžně dostupné při troše snahy.

Materiál a pomůcky:

  • bílé mýdlové vločky
  • barvivo do mýdla
  • vonné esence do mýdla
  • nádoba na tavení mýdla
  • hrnec s vodou
  • latexová forma

Do nádobky nasypeme mýdlové vločky a vložíme do vodní lázně. Necháme mýdlo pomalu rozpustit.


Trochu mýdla nalijeme do nové nádobky, kápneme barvivo a vůni a ihned nalijeme do připravené formy, kterou jsme si vyrobili v předchozím návodu.

Po nalití mýdla s formou trochu zatřeseme, aby tekutina pronikla do všech detailů formy. Proces tuhnutí urychlíme vložením do lednice.


Po ztuhnutí mýdlo jednoduše vyloupneme z pružné formičky, která je hned připravena na další odlitek.

Autorka a foto: Michala Šmikmátorová

 

 

Návod pochází z výtvarného časopisu pro rodinné a školní tvoření AMOS 3/2018. Jednoroční či dvouleté předplatné je možné koupit ZDE.