Herringbone dutinky mám ráda. Na svoji první si pamatuji velice dobře a používám tento steh hodně často. A zrovna tak dobře si vzpomínám, jak jsem jednoho dne začala přemýšlet, jestli by podobnou dutinku nešlo udělat se základem ne ze čtyř, ale jen ze tří korálků. A tak je tu.

Herringbone dutinka se základem ze tří korálků, rovná i točená

(Tubular 3-Bead Herringbone Stitch, straight and twisted)

První cesta vedla k počítači a pátrání na internetu. Měla jsem velice jasnou představu, jak by dutinka měla vypadat a byla jsem přesvědčená, že někoho už přede mnou napadlo, jak to udělat. Prošla jsem internet ve všech jazycích, kterými mluvím, ale nenašla jsem. Když jsem se smířila s tím, že pokud chci mít dutinku se základem ze tří korálků, musím na postup přijít sama, začala jsem dumat. Přece to musí jít! A večer, těsně před spaním, se mi rozsvítilo!

Není to ve finále nic těžkého. Moje dutinka byla stejně ohebná a zároveň pevná jako klasická dutinka ze čtyř korálků. Měla však tu výhodu, že byla netradiční a oproti klasické dutince mi ušetřila čtvrtinu korálků, a to se může hodit :-)

Nyní se o ni chci s vámi podělit. Je to můj první pokus o jakýkoliv návod, tak doufám, že bude srozumitelný.

MATERIÁL:

  • korálky tří barev, ale stejné velikosti (tady jsem použila velikost 11/0 černé, bílé a zelené barvy)
  • nylonová nit (já jsem použila Nymo 0,18 mm, vhodná alternativa je Fireline 0,12)
  • jehla, nůžky

Připravíme si materiál, navlékneme do jehly dostatečně dlouhou nit. Nejdříve navlékneme kotvicí korálek, nejlépe kontrastní barvy – já jsem použila červený. Několikrát jím provlékneme nit, ne ale zase tolikrát, aby se pak nedala znovu vytáhnout. Je důležité si na této straně nechat dostatečně dlouhou nit na připevnění zapínání.

Pak začneme pracovat na základu samotné dutinky - navlékneme 4 korálky – 2 zelené a 2 černé.
Jehlu vedeme směrem nahoru zelenými korálky.

Kroky 5 – 8:
Po dotažení vidíme, že korálky vytvořily čtvereček a nit směřuje směrem nahoru z druhého zeleného korálku.

Navlékneme 2 bílé korálky a jehlu protáhneme opět ZESPODU zelených korálků směrem nahoru. Po dotažení bychom teď měli mít šestici korálků vedle sebe, nit směrem nahoru.

Nenavlékáme nic. Jehlu zapíchneme SHORA do bílých korálků a jehlu protáhneme. Nit směřuje dolů.

Opět nenavlékáme nic a jehlu zapíchneme ZESPODU do černých korálků. Po protáhnutí a utažení vidíme, že korálky se k sobě „přitiskly“ a začínají tvořit trojhrannou dutinku, která ale ještě není pevná.

Opět nic nenavlékáme a jehlu znovu vedeme dvojicí bílých korálků SHORA dolů.

Nit směřuje dolů z bílých korálků. Nenavlékáme nic, jen zapíchneme jehlu ZESPODU do černých korálků a protáhneme. Nyní máme pevný základ a můžeme začít přidávat.

Nit vychází z černých korálků směrem nahoru.

(14) ...ODSUD SE POZDĚJI BUDE OPAKOVAT.

Navlékneme 1 černý a 1 zelený korálek a jehlu zapíchneme SHORA do zelených korálků a protáhneme jehlu směrem dolů.

Jehla směřuje dolů ze zelených korálků. Nic nenavlékáme, zapíchneme jehlu ZESPODU do bílých korálků a protáhneme.

Navlékneme 1 bílý korálek, jehlu zapíchneme SHORA do dvou černých korálků a protáhneme. Nit směřuje dolů z prostředního korálku.

Nic nenavlékáme a zapíchneme jehlu do zeleného korálku, který sousedí s černým, ze kterého vychází nit. Zapichujeme ZDOLA a vedeme jehlu směrem NAHORU. Nit vychází ze zelených korálků a vidíme, že dutinka je o úroveň vyšší.

Navlékneme 1 zelený a 1 bílý korálek.

Jehlu zapíchneme SHORA do dvou horních bílých korálků a protáhneme směrem dolů.

Nit směřuje dolů ze třetího bílého korálku shora.

Nenavlékáme nic, jen jehlu ZESPODA zapíchneme do černého korálku sousedícího s bílým, ze kterého vychází nit (2. černý shora).

Protáhneme jehlu nahoru, navlékneme 1 černý korálek a jehlu SHORA zapíchneme do horních dvou zelených korálků. Jehlu protáhneme směrem dolů.

Nit vychází z druhého horního korálku a směřuje dolů.

Nenavlékáme nic, jen jehlu ZDOLA zapíchneme do bílého korálku, který sousedí se zeleným, ze kterého vychází nit (2. bílý shora). Protáhneme směrem nahoru.

Nit směřuje nahoru z bílých korálků a naše dutinka je opět delší.
Navlékneme 1 bílý a 1 černý korálek a jehlu SHORA zapíchneme do dvou černých korálků a protáhneme. Nit vychází z třetího černého korálku a směřuje dolů.

Kroky 33 – 36:
Nenavlékáme nic, jehlu zapíchneme ZDOLA do zeleného korálku, který sousedí s černým, ze kterého vychází nit (2. zelený shora).

Protáhneme a navlékneme 1 zelený korálek.

Jehlu teď zapíchneme SHORA do dvou horních bílých korálků a protáhneme. Jehla vychází z druhého bílého korálku shora a nit směřuje dolů.

Nic nenavlékáme, jen zapíchneme jehlu ZDOLA do černého korálku sousedícího s bílým, ze kterého vychází nit (2. černý shora). Protáhneme směrem nahoru.

Jehla směřuje ven z černého korálku směrem nahoru a dutinka je zase vyšší.

Teď stačí opakovat postup od označeného bodu (14) do té doby, než je dutinka tak dlouhá, jak si přejeme.

Takhle nám vzniká obyčejná rovná dutinka.

Pro toho, kdo chce dutinku ještě trochu ozvláštnit, uvádím i další kroky, kterými dosáhneme, aby se dutinka začala stáčet do spirály.

Samozřejmě je možné dutinku rotovat hned, jak máme hotový základ. Já jako základ použiju dutinku, kterou jsem šila dosud. Aby se mi líp držela, ušila jsem ještě několik řádků a nit teď vychází ze zeleného korálku a směřuje nahoru.

Rotovaná dutinka:

Navlékneme 1 zelený a 1 bílý korálek a jehlu zapíchneme SHORA do dvou horních bílých korálků. Protáhneme – nit vychází ze třetího bílého korálku shora.

U klasické dutinky bychom jehlu zapíchli do sousedícího korálku. Abychom však dosáhli efektu rotace, zapíchneme jehlu ZDOLA do NEJVYŠŠÍHO černého korálku.

NELEKAT SE – je NORMÁLNÍ, že nit je na začátku točené dutinky hodně vidět, nelze tomu zabránit a za 2 až 3 řádky to bude v pořádku :-)

Jehlu protáhneme směrem nahoru. Navlékneme 1 černý korálek a SHORA zapíchneme do dvou horních zelených korálků.

Nit vychází z druhého zeleného korálku shora. Nic nenavlékáme. U klasické dutinky bychom jehlu zapíchli do sousedícího korálku, ale tady opět zapichujeme ZDOLA do NEJVYŠŠÍHO bílého korálku a protáhneme.

Nit směřuje nahoru z bílého korálku. Navlékneme 1 bílý a 1 černý korálek.

Jehlu zapíchneme SHORA do dvou horních černých korálků a protáhneme.

Nit vychází ze třetího černého korálku shora a směřuje dolů. Nic nenavlékáme a jehlu ZDOLA zapíchneme do NEJVYŠŠÍHO zeleného korálku a protáhneme.

Navlékneme 1 zelený korálek, zapíchneme SHORA do dvou horních bílých korálků a protáhneme.

Kroky 45 – 50 (rotovaná dutinka):
Nit směřuje dolů ze třetího bílého korálku shora. Nic nenavlékáme a jehlu zapíchneme ZDOLA do NEJVYŠŠÍHO černého korálku. Rotace už začíná být krásně vidět.

Jehla teď vychází směrem nahoru z černého korálku. Navlékneme 1 zelený a 1 černý korálek, jehlu SHORA zapíchneme do dvou horních korálků a protáhneme dolů.

Jehla teď vychází ze třetího zeleného korálku shora. Nic nenavlékáme, jehlu zapíchneme ZDOLA do NEJVYŠŠÍHO bílého korálku a protáhneme.

Navlékneme 1 bílý korálek a SHORA zapíchneme jehlu do dvou horních černých korálků a protáhneme.

Jehla teď vychází ze třetího zeleného korálku shora. Nic nenavlékáme, jehlu zapíchneme ZDOLA do NEJVYŠŠÍHO zeleného korálku a protáhneme.

Ušila jsem ještě několik řádků, aby bylo vidět, jak krásně nám dutinka začala rotovat.

Postup je, jak vidíte, vždy stejný – směrem dolů provlékáte přes 2 korálky, směrem nahoru jenom přes ten nejvyšší. 

Poslední obrázek přidávám na ukázku, co všechno se dá s touto dutinkou vytvořit – jak je vidět, snese klidně váhu několika kabošonů i značnou míru zdobení :)

TIP:
Všechny obrázky tohoto návodu si můžete přes pravé tlačítko myši zvětšit.Hledám, hledám...

 

 

Doufám, že se mi povedlo to vysvětlit srozumitelně – pokud ne, pište mi prosím připomínky, jsem ráda za konstruktivní kritiku.

  

♥ Mockrát děkuji CORRAL za revizi tohoto návodu!

 

Používejte s radostí a šití zdar!