Šijete rádi? A máte chvilku čas? Přidejte se k vlně solidarity a pomoci, která v posledních dnech jede napříč internetem, a pojďte šít roušky. Svůj smysl mají a nejen nemocnice, ale také ostatní státní i nestátní zařízení právě teď volají i po těch bavlněných, doma dělaných. Shromáždili jsme vám základní informace k šití, distribuci a používání roušek na jedno místo a budeme je průběžně doplňovat.

Aktualizace 19. 3. 2020:

Nosit vlastnoručně ušitou roušku má smysl. Nepodceňte její materiál a sterilizaci

Článek týmu odborníků kolem webu www.okoronaviru.cz

 

Doplňujeme schéma zmenšení střihu ochranné roušky pro děti:

 

Jak ušít roušku

Střihů je na internetu nepřeberné množství, tvůrci už natáčí i videa pro ty, kdo nikdy nešili, pro vás nám střih roušky a postup připravila a zaslala CrazzzyJeansBasket, děkujeme!

Zahalme si tvář…

Když vypukne krize, lidi začnou přemýšlet jinak. A když jde o zdraví nebo dokonce o život, je na místě přestat na chvíli myslet na výdělek a prostě pomáhat, jak to jde.
Z televize na nás nepřetržitě proudí strach. Tak jsem pustila na Facebook trochu optimismu. Nakreslila jsem si střih na roušku, hned jsem si ji ušila a ten návod jsem nabídla lidem. Aby si každý mohl hned teď ušít svých roušek, kolik bude chtít. Aby se nikdo nemusel bát, že na něj v obchodě nezbyde. Tak tady to máte.

Střih si uděláte podle tohoto schématu:

Když si po obvodu přidáte 0,5 cm na švy (podle svojí patky na stroji, někdo má 0,7 cm, někdo 0,8 cm…) a střih budete mít z tvrdého papíru, bude se vám to dobře stříhat i bez špendlení rovnou podle šablony. Fotky viz níže.

 

Když máte střih na přední a zadní díl roušky, překreslíte si jej na druhý papír a jen po krajích zmenšíte o 3 cm na každé straně. To je střih na tunel, do kterého se vkládají papírové kapesníky.

Teď vezmeme hustě tkanou textilii. Bavlnu, len, starou košili, ubrus, šátek, prostě něco…

Vystřihneme 2x větší díl, jeden bude zvenku, jeden zevnitř. Nejde to udělat oboustranné, protože uvnitř je ten tunel. Ten vystřihneme jenom jednou. No ale kdybyste chtěli mít více vrstev textilu před nosem, tak klidně taky 2x.

A jdeme šít. Jde to ráz na ráz.

1. Odšijte si záševky na každém díle zvlášť.
2. Boční díly tunelu zahněte do rubu (tolik, kolik jste stříhali na přídavky) a přišijte. Třeba entlem.
3. Tunel položte rubem na líc zadního dílu. Můžete k sobě přiheftnout.

4. Potom položíte přední díl masky lícem k líci tunelu, který leží na zadním díle. Prostě ty hezké strany látek leží k sobě a jsou vidět přídavky na švy u záševků. Jen tunel není vidět, protože je uvnitř.

Prošijeme po obvodu, ale necháme jednu úzkou stranu otevřenou, abychom to mohli otočit.

  

5. Otočíme práci lícem ven tím ponechaným otvorem. Sežehlíme a prošijeme v kraji.

6. Ohneme 1 cm směrem k tunelu a prošijeme. Tudy pak protáhneme gumu, která bude masku držet na uších.

7. Vezmeme si drátek, ohneme a toto udělátko provlečeme tím centimetrovým tunýlkem. Do očka navlečeme gumu a protáhneme tunýlkem.

A máme hotovo!

Vaše CrazzzyJeansBasket

 

Další nejrůznější návody na ušití roušky kolují od chvíle, kdy epidemie vypukla v Číně, na internetu, stačí pohledat pomocí Google.

Jak ušít roušku bez střihu - Fler blog emilywa

Pokud nemáte jak, z čeho nebo na čem šít a nechcete verzi roušky bez šití, na Fleru pro vás tvůrci během víkendu připravili ručně šitých roušek celkem dost. Mrkněte do vyhledávání.

 

Jak můžete pomoci i ostatním?

Kromě dotazu ve svém okolí, zda někdo méně zdatný nepotřebuje roušku, můžete sledovat například FB skupinu "Tvůrci šijí roušky", kde se neustále objevuje řada proseb o roušky ze strany státních i nestátních organizací.

Interaktivní web pro snadné nalezení nejbližšího šicího místa (nebo místa, které nabízí materiál k šití) najdete na adrese www.damerousky.cz Jeho nesmírnou výhodou je přehlednost a také aktuálnost dat, protože každý, kdo do mapy vloží údaje, je může rovnou upravovat či mazat podle nejnovějšího stavu. Web je úplně čerstvý, nicméně jistě se i díky vám brzy zaplní Palec nahoru.

 

Doplněno 18. 3. 2020:

Česká pošta zdarma přepravuje roušky!

A to od zítřka, 19. března, do odvolání. Podmínkou je, že odesílatel bude roušky posílat zdarma bez požadavku o zaplacení adresátem a nebude chtít po adresátovi za dodané zboží žádné peníze, ani ve formě dobírky.

Zásilka musí mít mimo jiné tyto parametry:

  • zásilka bude v průhledném obalu,
  • zásilka musí být označena poznámkou „ROUŠKY“,
  • adresa adresáta i poznámka musí být na zásilce umístěny a připevněny tak, aby byly čitelné a umožňovaly běžnou manipulaci se zásilkou po celou dobu přepravy (např. samolepící štítek),
  • s ohledem na současný maximální důraz na minimální kontakt mezi obyvatelstvem budou zásilky zasílány jako obyčejné zásilky, které je možné doručit vložením do domovní schránky (rozměry maximálně 35,3 x 25 x 2 cm) nebo doručením bez nutnosti stvrzení převzetí zásilky.

Celé podrobnosti zde.

Poz.: V pondělí 16. 3.  zakázalo vedení hlavního města Prahy vstup do vozů MHD bez zakrytého nosu a úst. Nařízení bude platit od půlnoci na úterý 17. března. Stejné nařízení s platností od 18. března zavedl dopravce ICOM, který provozuje rozsáhlou autobusovou dopravu (800 autobusů) na venkově.

 

Jak roušku používat?

Infografiku připravila Veronika Hlína.

Další infografika via Kateřina Vacková, www.loono.cz:

Doplněk k domácím rouškám od skupiny Dobrovolníci 1. LF UK:

 

Kde sledovat ověřené informace?

Informacemi jsme v tuto chvíli asi všichni spíš přehlceni, ale stává se, že se k vám v pondělí dostane cosi, co už o víkendu někdo vyvrátil (a zítra výzkumem doplní). Co se nám zdá dobré, jsou tedy například FB stránky STAYMEDIK a Medicína, Nemoci a Studium na 1. LF UK - perfektně podávané aktuální informace i pro laiky.

Z oficiálních zdrojů jsou to především Ministerstvo zdravotnictví ČR, Státní zdravotní ústav a Světová zdravotnická organizace (WHO). 

Velmi dobře shrnuté body pro stávající situaci a ke koronaviru obecně má web www.loono.cz/koronavirus.

Pěkně zpracované video o účincích roušek + odkaz na studii v komentářích pod ním najdete na www.rouskyvsem.cz, nebo zde přímo:

Obecně je důležité teď bezhlavě nesdílet vše, co potkáte, a informace si ověřovat z více zdrojů, ideálně odborných studií. Můžete k tomu využít například i web, který shromažďuje a vyvrací tzv. poplašné zprávy: www.hoax.cz a vždy uvádí odborné protiargumenty a podklady.

Stejně potřebný je web manipulatori.cz.

 

Aktuálně tým odborníků připravuje celý článek o domácích rouškách, jakmile to půjde, zprostředkujeme vám ho.

ČVUT vyvíjí nový prototyp respirátoru, který by měl být vyráběn pomocí 3D tiskáren vstříknutím plastu do forem.

Technická univerzita v Liberci právě vyrobila své první NANOroušky. O výchozí textilii s nanovlákny má zájem i stát.

 

 

Úvodní foto: Shutterstock