"Naši planetu jsme nezdědili po svých předcích, ale půjčili si ji od svých dětí." Výstižné heslo, co říkáte. Za sto let nebude důležité, jak velký jsme měli dům, kolik peněz jsme měli na kontě, ale co jsme udělali pro svoje děti a příští generace. Pojďme se společně učit pečovat o sebe a svoji domácnost ekologicky, protože se nám to mnohonásobně vrátí. Naučme se navzájem šetřit přírodu a své zdraví. Pojďme i v dalším díle našeho Inspiromatu pozvat přírodu do našich domácností. Jako třetí plodinu v řadě jsme pro vás vybrali biobavlnu.

BIOBAVLNA (organická bavlna)

Roste v takzvané "živé půdě", která nebyla nejméně tři roky chemicky ošetřena a je obohacována přírodním kompostem a jiným organickým materiálem, zcela bez použití pesticidů a chemických hnojiv. V důsledku takového hospodaření je i okolní půda a voda čistší, což zároveň chrání místní obyvatele, zvířata a vegetaci.

Vypěstovaná bavlna se zpracovává bez použití chemických látek a bělidel. Na těchto ekofarmách je zakázáno používání toxických chemických pesticidů, insekticidů a hnojiv a geneticky modifikovaných organismů. Farmy usilují o vybudování biologicky rozmanitého zemědělského systému, udržení úrodnosti půdy přirozenou cestou a nastolení přirozené rovnováhy půdy i celého systému. Chemické ničení plevelů a škůdců je nahrazeno mechanickým odstraňováním nebo využíváním metod přirozených nepřátel a hlavně preventivními a přírodě blízkými postupy při pěstování: monokultury rozděleny na menší celky, střídání plodin, přirozené obohacování půdy živinami atd.

Dámské tričko caffé latté/krátký rukáv

 

Výhody pěstování biobavlny:

  1. Ochrana povrchových a podzemních vod.
  2. Snížené riziko chorob přenášených hmyzem, který insekticid přijal za vlastní a je vůči němu imunní.
  3. Zachování biologické rozmanitosti.
  4. Eliminování používání toxických chemických látek.
  5. Snižování eroze půdy.

EkoTop V Kruhu/ Lištičky od zuz-anna

Proč si zvolit biobavlnu

Biobavlna je na dotek jemnější, protože vlákno má více chmýří, není porušeno žádnými chemickými přípravky. Tkaniny z biobavlny procházejí nižším stupněm zpracování a jsou tak trvanlivější a odolnější. Biobavlna voní “čistěji”, jelikož se při jejím zpracování nepoužívá formaldehyd. Lidská pokožka může lépe dýchat, protože biobavlna má vyšší stupeň prodyšnosti a nezasahuje do přirozené rovnováhy pokožky. Čistá, přírodní bavlna nezpůsobuje žádné alergické reakce. Proto výrobky z organické bavlny mohou používat i děti náchylné k alergiím, což potvrzuje řada odborných studií. A nejde jen o alergiky. Většinou strávíme nejvíce času ve stejném oděvu bez převlékání během spánku - a u dětí to platí ještě více než u dospělých, vždyť spí více než osm hodin denně.

V současné době se pěstováním organické bavlny zabývá 222 tisíc ekologických zemědělců ve 22 zemích světa...

Výrobky z biobavlny jsou o něco dražší než obyčejná bavlna, což je dáno vyššími náklady na pěstování a výrobu. Nepoužívat chemii v zemědělství je dnes docela náročný a namáhavý proces. Dopřejte ale sobě i svým dětem onen luxus oděvu, který je šetrný k přírodě i zdraví toho, kdo jej obléká. Můžete tak velmi snadno přispět k lepšímu životnímu prostředí. Tlak poptávky může ovlivnit způsob pěstování a změnit život farmářů pěstujících bavlnu.

Podle posledních průzkumů trh s produkty z organické bavlny stále roste. Jejich celkový podíl je však pořád menší než 1 %.  O to více je ale vidět každoroční nárůst vypěstované organické bavlny, který se v letech 2008 až 2009 zvedl o 20 %. V současné době se pěstováním organické bavlny zabývá 222 000 ekologických zemědělců ve 22 zemích světa a kromě zavedených trhů v Severní Americe, Evropě a Indii vznikají nové trhy v Asii. V zahraničí se dokonce čím dál častěji konají módní přehlídky, kde známé modelky a osobnosti prezentují organický, tzv. zelený textil.

Bio žíňka rybky od Nature Style

Kdy se z bavlníku stává biobavlník?

Na plantážích s běžným bavlníkem se ročně spotřebuje téměř čtvrtina všech insekticidů použitých v textilním průmyslu. Aby mohl výrobek nést označení biobavlna, organická bavlna, anglicky organic cotton, je nutné, aby byl vyroben z biovlákna, které pochází z biobavlníku. Ten, na rozdíl od běžného bavlníku, má původ na plantážích ekologického zemědělství. Ekologický způsob péče o rostlinu má později vliv na biobavlněné vlákno a z něj zhotovený produkt. Výrobky z organické bavlny jsou jiné jak na pohled, tak na dotek. Pro své vlastnosti je tento materiál vhodný pro alergiky a lidi s citlivou pokožkou. Proto se z něj vyrábí nejčastěji oblečení pro děti.

Leginy s tulipány cyklámen 7/8 BIOBAVLNA od Caramilla

Konvenční bavlna se pěstuje v rozsáhlých monokulturách za přispění těžké mechanizace, vyžaduje intenzivní zavlažování, semena jsou často používána z geneticky modifikovaných rostlin. Patří k chemicky nejvíce ošetřovaným plodinám vůbec. Na její pěstování je dle některých zdrojů ročně použito až 20 % z celkové světové spotřeby pesticidů (25 % všech insekticidů a 10 % všech herbicidů) - např. k ošetření semen, zamezení šíření plevelů a škůdců. Řada z používaných pesticidů patří mezi vysoce toxické látky. Tyto látky nejen, že zhoršují pracovní podmínky a ovlivňují zdraví milionu rolníků a jejich rodin, ale některé z nich v bavlně zůstanou i po zpracování. Pro pěstování bavlny se navíc používají chemické látky, které jsou pro pěstování potravinových plodin zakázané. Semena z bavlny ošetřené toxickými chemikáliemi se zpracovávají na krmivo pro zvířata a na olej využívaný pro výrobu cukrovinek a pečiva.

Jak se sklízí a dále zpracovávají?

Pro odlistění konvenční bavlny se používají další toxické chemické látky, které mají usnadnit strojovou sklizeň. K povrchové úpravě vlákna se používají ropné oleje, k bělení je použit nebezpečný chlór a další nezanedbatelná množství chemikálií jako formaldehyd, azobarviva, barviva s obsahem kovů, zpomalovače hoření, enzymatické bělení, protimačkavé či antibakteriální úpravy jsou aplikována v procesu zpracování a barvení vláken. Část chemikálií ve vláknech zůstává a může způsobovat kožní a zdravotní problémy i spotřebitelům.

Biobavlna se odlisťuje přirozenou cestou a sklízí se ručně. K povrchové úpravě vlákna se používají přírodní oleje, bělení se provádí za pomoci peroxidu vodíku. Celkově se při pěstování i zpracování klade velký důraz na energetickou šetrnost technologií a biodegradabilitu. Takto zpracované vlákno je pak na dotek jemnější, protože má více chmýří, je pružnější, pevnější a prodyšnější.

Příjemnou variantou je přirozeně barevně rostlá biobavlna:

Jde o staré odrůdy bavlny, které přirozeně rostou v odstínech jemně hnědé a zelené olivové. Tyto kultivary se donedávna příliš nepoužívaly, za prvé proto, že nebyly vhodné pro moderní textilní stroje, ale také proto, že bílá bavlna se snáze barví. Barevně rostlá biobavlna je výjimečná i tím, že není nijak následně dobarvována a její vlákna jsou měkká, pevná a velmi kvalitní.

Etika v obchodě s biobavlnou

Používáním výrobků z biobavlny také podporujeme ty, kteří biobavlnu pěstují a zpracovávají.
Vedle šetrného chování k přírodě a ke zdraví lidí, kteří se na pěstování a zpracování podílejí, klade většina textilních programů důraz na dodržování sociálních standardů. V souladu s duchem ekologické výroby se výrobci a pěstitelé přirozeně hlásí k principům spravedlivého obchodování, řada z nich je aktivními podporovateli a realizátory speciálních sociálních projektů zaměřených na rozvoj a podporu místních societ. Na farmách je zakázána dětská práce, pracovníkům jsou poskytovány rovnocenné podmínky nehledě na rasu, pohlaví, náboženství či sociální postavení. Výše platu je adekvátní námaze, množství odpracovaných hodin je regulováno. Sklizená biobavlna je pak zpracovávána v malých továrnách, které dbají na etické pracovní podmínky.

KOJÍCÍ tričko Skandinávské květy BIOBAVLNA od Caramilla


Certifikace

Na rozdíl od biopotravin nepodléhá výroba biotextilu zatím žádným mezinárodním legislativním opatřením, kromě identifikace bio původu surovin. Stejně jako na trhu s přírodní kosmetikou, i zde existuje velké množství privátních standardů a značek. Mezi nejznámější organizace, které mají vytvořeny systémy kontroly biotextilu, patří Organic Trade Association (OTA) v USA, britská Soil Association, německá International Association Natural Textile Industry (IVN), evropský a mezinárodní Demeter, skandinávský KRAV, japonská Japan Organic Cotton Association (JOCA) či holandská SKAL.
Global Organic Textile Standard, GOTS.

Ve snaze ulehčit výrobcům biotextilu export do celého světa (bez nutnosti dalších recertifikací) byly po několikaleté přípravě v roce 2006 zveřejněny globální standardy pro organický textil. Ty kontrolují produkci, zpracování, balení, značení a transport a ve svých podmínkách vycházejí z nejznámějších biotextilních směrnic.
Pro celkové vyhledávání ve zboží začněte slovem "biobavlna".

Tento sympatický trend si získává své místo
samozřejmě i
na Fleru.

Pojďme se podívat na některé ze zdejších výrobců blíže:

Duhový krámek BIO pyžamko prouhaté
jmmoda

ekošaty z organické bavlny
Natalie Steklova
Bio Šaty
quitkoo

Malované triko z BIO BAVLNY
ivcatko
Háčkovaná bekovka BIO
myssskaaa

BIKO Bio Taška - Myšákova siesta
jabloňka

pyžamo/overal
MAYDA fashion
Kalhoty pro látkovky
han.dy

Dětské body - krátký rukáv
MupkaDizajn
Vkládací plenky -BIO
VítRuba

Krásnou Pálavou  BIO
slapota
Můj skřítek

Puntíkatá popelínová košilka
Suvi - Scandinavian summer
BIO LIŠČÍ..:-))
Slunínková