Nejlepší hrnek prý keramička Hanka Černošková vytvoří, když je napojená sama na sebe. Když vypne a něco ji unáší a vůbec neví, co na tom hrnku bude a jestli se bude někomu líbit. Myšlení je prostě na překážku.

Hanku najdete na www.Fler.cz/hannes. A její práci určitě poznáte, jakmile ji jednou uvidíte, její hrnky a misky jsou totiž roztomilé. „Někomu připadají dětské, ale to já jsem. A děti jsou přirozené, na nic si nehrajou,“ říká spokojeně Hanka.

Pamatujete si, co jste z hlíny vymodelovala jako první?

To vím naprosto přesně. To bylo u řeky Rusavy pod mostem, bylo mi sedm let a modelovaly jsme s holkama mističky. Jsem totiž ještě ta generace, která chodila po škole ven s klíčkem na krku. Mističky pak na slunci krásně uschly. Rodiče byli hlavně rádi, že jsme se neutopily.

A od dětských mističek jste se dostala k podnikání v keramice?

Ne ne, keramikou to nepokračovalo. Šla jsem na střední podnikatelskou školu. Vystudovaný management s marketingem mi ale po škole stejně práci nezajistil, navíc mě to ani nebavilo, tak jsem pracovala v rodinné firmě. Pak měl Karel Gott narozeniny a zpíval v televizi písničku Jdi za štěstím a to mě nakoplo. Uvědomila jsem si, že opravdu mě fascinuje hrnčířský kruh, jak ta hlína roste nahoru... A taky jsem si tehdy omylem místo přehledu vysokých škol koupila přehled učňáků. Tak jsem nakonec šla na učňák Velké Opatovice, obor umělecký keramik, a všechny obchodní a marketingové poučky opustila. Nechtěla jsem pořád někde žebrat o práci, ale naopak svůj život nakopnout k samostatnosti. Jenže přestože jsem to vystudovala, bála jsem se ve skutečnosti podnikat. A nikdy jsem vlastně z mého pohledu nezačala. „Jenom“ jsem si šla koupit stánek a „jenom“ jsem se přihlásila na trhy... Ono to samo nějak dozrálo.

Pracujete vy s hlínou, nebo spíš hlína zpracovává vás?

Dobrá otázka. Pravda je, že několik let s vámi ta hlína mává a vy se jenom snažíte s ní držet krok. To musel určitě zažít každý keramik. Síla hlíny na kruhu je fakt velká. Mám k ní respekt.

Na co myslíte při točení?

Úplně na všecko! Já neumím myšlení vypnout. Když je to rutina, tak prostě pořád myslím. Jen když třeba vymýšlím nový dekor, přijde záchvat inspirace. Jenže když musíte udělat spoustu stejných hrnků na trhy, inspirace trpí. Už jsem si i říkala, že nebudu dělat věci jen proto, že je zrovna nemám na skladě a měla bych je doplnit. Chci dělat jen podle sebe. A taky se naučit ohodnotit. Stát si za tím, co jsem vytvořila. Nebát se, když se mi pak na trhu u stánku lidi kvůli ceně i pokřižujou.

Hlínu a glazury si kupujete, nebo i kopete a mícháte?

Nejsem ten borec keramik, co si všechno dělá sám. Já budu asi spíše dekoratér, co si zvládne vytočit svůj hrnek. Hlínu i glazury si kupuji a ty barevné musím zkoušet způsobem pokus omyl. Obdivuju keramiky, mistry svého řemesla, co dokážou vyrobit svou hlínu, namíchat glazuru, postavit pec, vědět, jakým dřívím kdy topit… Nejsem tento dobrodruh.
Já vsadila na větší jistotu: výpal je vždy stejný v elektrické peci. Jediné, co nikdy nevím jistě, je, jak bude nový dekor na hrnku vypadat, protože malba na syrové glazuře se liší od toho, jak pak vypadá na hotovém vypáleném hrnku. Otvírání pece je tak vždy velké očekávání a zážitek.


Jak vzniká tvar – snažíte se o přesnost a obvyklé objemy?

Toto řemeslo je velmi svobodné. Nikdo mi neříká, jak má hrnek vypadat, nemusím dodržovat žádné postupy, míry, pravidla. Prostě nějaký tvar zpod ruky vyleze. Někdy vím přesně, co chci točit, ale nakonec mi z toho vyjde stejně něco jiného, co se mi více líbí, a nechám to tak. Trendy v tvarech moc nesleduji.

Lidé jsou na určité věci ale zvyklí, keramické tvary jsou pro ně lety dané. Nevadí to obchodu?

Nemám ráda sady. Šest stejných hrnků mi přijde nuda. A myslím, že plno lidí má v dnešní době každý hrníček na něco jiného. Jsou to rituály všedního dne, udělat si chvilku u kafe nebo čaje. Čas jen pro sebe, kdy máte v ruce oblíbený hrníček s chutným nápojem. Proto dělám různorodé a netypizované hrníčky – chci lidem předat kousek radosti a trochu je rozveselit nebo potěšit. Pokud vidím, že zákazníkovi svítí oči, že to funguje, že má radost, pak se kruh uzavře. Radost je předaná a vrací se i ke mně. Ale neustále mě překvapuje, že zákazníci jsou na stejné vlně, vnímají to stejně.

Co nejvíc chtějí?

Hitparádu vede rovný hrnek kolem čtvrt litru. Pak jsou tu takové vlny, trendy – chvíli třeba pec na jablka, pak struhátko na česnek. Mívám i dotazy na hrnek se zvířetem. Od vydry, klokana, fretky, včely… až po… třeba chlapíka, co chtěl hrnek s bobrem pro manželku.


Co je na keramice nejtěžší?

Nejtěžší je určitě přijít na tu alchymii: jaká hlína ladí s jakou glazurou, jakou zvolit teplotu, jak vyřešit, že glazura stéká nebo praská, vědět, jak vzniká v peci určitá barva glazury a kam v ní postavit hrnek, aby to bylo ideální... Je to milion drobností, které se musí sladit. Ale ta nádhera, když se dílo podaří, je neskutečná. Jsem ráda, že lidé zase mají zájem o rukodělné výrobky, že už se nasytili bezduchosti sériové výroby a chtějí zažít jedinečnost a neopakovatelnost, něco, co promlouvá a rezonuje s konkrétním člověkem. Hrnek nebo jakákoliv jiná věc ožívají, když je za nimi příběh. A myslím, že lidi začínají pomalu brát životy do svých rukou a vnímají taky své příběhy.

Jak vypadá váš běžný den?

Uvařím si hrnec čaje, nabouchám kuličky podobné velikosti, ty pak házím na kruh a jede jeden hrnek za druhým. Nechám zaschnout tak den dva a obtáčím dno, uchatím, začišťuji, dávám do pece, vykládám pec... Otírám každý hrnek od prachu, pak glazuju, maluju... Než namaluju pec plnou hrnků, trvá to týden, mám totiž pětisetlitrovou pec. Celkem to vystihl jeden můj kolega: když je člověk doma, tak si říká, co všechno by mohl udělat na dílně, a naopak. Ale práce z domova je rozhodně to nejlepší. Přála bych každému, aby si mohl pracovat doma, zvlášť ženám s dětmi, a zároveň tím dělat, co má rád.

Pomáhá vám v tom Fler?

To tedy určitě. Myslela jsem si původně, že vyrobit hrnek je náročná věc, ale v tom člověk nakonec získá zručnost. Nejtěžší je ho potom prodat. A proto mám ráda Fler. Nejlepší vynález hned po pračce, jak by řekla moje babička! Ta genialita jednoduchosti: něco si dáte do košíku a uděláte tím radost staré paní v důchodu, co štrykuje ponožky, nebo mamince na mateřské... Díky Fleru si mnozí přivydělají a někdo se díky němu i obstojně uživí. Nejvíc mě baví ta pestrost zboží a lidí a taky příjemná atmosféra, lidi si na něm vesměs drží palce.

Jak poznáte, že jdete správným směrem?

Myslím, že pokud je člověk ve vnitřním spojení sám se sebou a nestojí si v cestě, pak věci plynou přirozeně. Když něco jde samo bez většího úsilí a vše do sebe zapadá, vím, že cesta je správná.

Proč Hanka miluje keramiku

• protože nabízí svobodu a nespoutanost
• protože člověk může dát hlíně tvar
• protože se spojuje země s ohněm
• protože oheň neničí, ale tvoří
• protože vytváří věc ušlechtilou, ale zároveň užitečnou a ve své křehkosti i uměleckou 

Připravila: HelenaG, foto HelenaG a archiv Hannes

 

Konečně vychází nové číslo Kreativu! 

Těšte se na dárky a spoustu čtení a nápadů pro babí léto. Najdete v něm zdarma čtenářský deník, roztomilé papíry na origami a taky visačky na voňavé pytlíčky hub, které se vám podařilo nasbírat a usušit.

Procházky v lese nás inspirovaly pro vytváření dekorací a hraček ze šišek a větviček. Podívejte se, co všechno se dá sesbírat a vytvořit. Podzimní dýně tentokrát nejsou halloweenskými strašidýlky, ale převlékli jsme je do překvapivých kabátků.

Naučíme vás skládat papírové šatičky a tričko a dostanete na ně i papíry, stejně jako na klasickou večerníčkovskou čepici. V omalovánkách si tentokrát vybarvíte pejsky… Ovšem ne jenom tak ledajaké! Tihle vypadají jako jejich páníčkové. Zjistěte, jak se dá dojemný obrázek vašeho dítěte přenést na tašku nebo tričko. Radost z toho, že je pak budete nosit, budete mít vy i děti. A věděli jste, že si můžete nechat vyrobit smaltovanou ceduli přímo podle svého vkusu? Vyzkoušeli jsme to a moc se nám výsledek líbí. Dekorstylistka Denisa Bartošová si tentokrát musela nastudovat drhání. Vy ho už umíte nebo to bude vaše poprvé? Zjistěte, jestli jste lepší než ona.

Hledali jsme, co uvařit, když každý u stolu má chuť na něco trošku jiného. Podívejte se, jak se dá elegantně zavděčit všem. Jak si udržet krásu i po návratu z dovolené? Pomůže vám přírodní kosmetika a my vám přinášíme vyzkoušené recepty. Nikdy jsme nevěděli, jak se dostanou do dortu svislé pruhy. Konečně je tajemství odhaleno a my vám ho taky prozradíme.

Žhavou módou jsou čtenářské kluby. Zkoumali jsme, co na tom lidi mají a proč byste si takový klub měli založit taky.

Nový Kreativ je k dostání na stáncích a také za zvýhodněnou cenu přímo na Fleru, kde si můžete pořídit i předplatné časopisu.

Další ukázky z obsahu najdete i na www.ikreativ.cz.