Máte nějaký ten starší nábytek, který úplně vidíte v novém, a bojíte se do něj "sáhnout"? Nebojte se! Chce to sice trpělivost, ale ta se právě při obnově srdci blízkých kousků skutečně vyplácí. Jak jsem vám slíbila ve svém Fler blogu, první pořádný čalounický návod ode mne je tu. Není to nic těžkého, snad jen pracného, ale vy na to máte a určitě to zvládnete :-). Tak jdeme na to?

Dnes se pokusím oživit starou retro židli, která už vypadala, že má ta nejlepší léta za sebou. Jenže zdání klame - když jsem si ji prohlédla zblízka, zjistila jsem, že má vlastně "jen" poničené čalounění, prasklý sedák a původní lak už také není to, co býval.... ALE dřevo je úplně v pořádku! To nejdůležitější, tedy dřevěná kostra (obr. 1), je v pohodě. Byla by tedy opravdu škoda nedat židličce druhou šanci... 

Sedák už byl nepoužitelný. Překližka, ze které byl zhotoven, byla popraskaná. Bude tedy potřeba vytvořit nový sedák od základu.

Sundala jsem původní čalounění. To bylo připevněno čalounickými hřebíčky. K jejich odstranění vám poslouží "odstraňovač hřebíků" nebo také čalounická kozí nožka (obr. 2). Původní čalounění tvořila deska, vrstva molitanu a potahová látka (obr. 3), vše již nepoužitelné. 

Ze starého sedáku (obr. 4) si vytvoříme šablonu (obr. 5). Ta se nám bude hodit k vyříznutí nového sedáku i k ustřižení molitanu. Jelikož původní sedák už byl nepoužitelný, musíme si z překližky vyříznout nový (já používám překližku 8 mm). Podle šablony si překreslíme na překližku tvar sedáku (obr. 6). Sedák vyřízneme (obr. 7) a hrany zabrousíme smirkovým papírem. 

Tak a jdeme na výplně...

Jako výplň jsem v tomto případě použila molitan šíře 3 cm. Použijeme opět naši šablonu a vyznačíme si na molitanu tvar sedáku. Tvar z molitanu vystřihneme (obr. 8). U této šíře molitanu můžeme k vystřižení použít nůžky, širší molitany musíme řezat zalamovacím nožem či elektrickým nožem (abychom dosáhli hladké hrany molitanu).

Jako další vrstvu použijeme čalounické rouno (obr. 9). Pokud nemáte přístup k čalounickému materiálu, můžete použít i vatelín. Rouno zastřihneme tak, že bude o cca 5 cm přesahovat molitan.  

Na takto připravenou výplň si položíme potahovou látku (obr. 10). Srovnáme si obrázek a opatrně vše otočíme (obr. 11). Na obrázku 12 vidíme krásně všechny vrstvy čalounění - potahovka, čalounické rouno, molitan a překližka. 

​Teď musíme potahovku "natlouct" na překližku. Já používám klasickou elektrickou sponkovačku. Na fotkách ještě pracuji s aku verzí, která je jistě velmi praktická, protože se vám nikde nepletou šňůry. Mě však často limitovala výdrž baterie, proto jsem si nakonec pořídila sponkovačku elektrickou a můžu sponkovat od rána do večera :-). Profi čalouníci pracují s pneumatickými sponkovačkami, které mají výhodu, že mají dlouhý "krček" (to místo, ze kterého lítají sponky), a tak se snadno dostanete i do špatně přístupných míst, jako jsou místa okolo noh židlí. Pořizovací cena je však vyšší jak u elektrických verzí, a tak se ještě budu muset chvilku spokojit s elektrickou (ale už si na pneumatickou šetřím!). 

Při čalounění dbáme na to, aby byla látka hezky napnutá. Většina potahových látek je trochu pružná a dovolí nám látku napnout, aniž bychom ji poškodili.

V prvním kroku si tedy látku otočíme a připevníme k překližce (obr. 13). Začínáme dole na sedáku a dalším místem, kam dáme sponku, je vrch sedáku. Poté uděláme to samé na stranách (obr. 14). Stále máme na paměti mírné napínání látky, aby byla hezky rovná. Pokud nemáme sedák čtvercový, ale zaříznutý do kulata (tak jako my), při sponkování jedeme po oblouku a děláme zespod malé záhyby (obr. 15).  

Na konec si necháme rohy sedáku (obr. 16). Aby dřevo netrhalo látku, je nutné roh sedáku obalit měkkým rounem (obr. 17). Poté látku pečlivě poskládáme, aby byl roh hladký a svrchu na něm nebyly vidět záhyby (obr. 18).  

Pokud máme látku přidělanou po celém sedáku, přebývající látku odstřihneme (obr. 19). Někdy k tomu používám nůžky, ale pokud je potahovka silná, lépe se mi pracuje se zalamovacím nožem.

Aby vypadal sedák hezky i zespod, překryjeme spodek netkanou textilií (obr. 20). Podle sedáku si vyměříme a ustřihneme potřebný kus a sponkovačkou opět přiděláme k sedáku. Textilii si položíme na sedák, ohrneme dovnitř okraj (obr. 21) a zasponkujeme. 

Při přidělávání netkané textilie postupujeme pečlivě (obr. 22), neboť tyto sponky už budou vidět (sice zespod, ale budou :-)). Postupujeme stejně jako u čalounění - tedy nejdříve 4 sponky na středy hran a poté zbytek (obr. 23). Obzvláště pečliví jsme opět u rohů. Jakmile máme netkanou textilii přidělanou, sedák je hotový! (obr. 24) 

Zkontrolujeme sedák z druhé strany (obr. 25), což děláme samozřejmě i průběžně, abychom viděli, zda je látka všude napnutá a zda se nám motiv obrázku neposunul.

Teď už jen přiděláme sedák k židli za pomoci úhelníčků (obr. 26) a židle je hotová (obr. 27).    

Doufám, že vám můj návod bude ku pomoci a možná se i díky němu rozhodnete pustit do renovace vašich, možná už okoukaných, židlí. Zaslouží si druhou šanci :-)