Značka SILUET mode má v portfoliu sportovní kousky, které využijete při běhání, józe nebo třeba pole dance. Cesta její majitelky a návrhářky Evy ke sportovním oblečkům byla dlouhá, ale jednoznačně za to stála. Díky oslnivým legínám a funkčním sportovním podprsenkám už běhání za každého počasí nic nebrání :) 

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Jmenuji se Eva Plzáková. Od roku 1991 navrhuji oblečení pro svoji značku SILUET mode. Dvacet let jsem provozovala vlastní obchody v centru Prahy. Vytvářela jsem sezónní kolekce dámského oblečení a specializovala jsem se na večerní a společenské šaty. Oblékali jsme řadu osobností, zpěvaček, zejména operních, které v našich róbách vystupovaly. Mluvím v množném čísle, protože jsem provozovala vlastní dílny a bez skvělých spolupracovnic bych se neobešla…

Jak jste se dostala k tvoření?
Trochu oklikou. Vyrůstala jsem v dobách, kdy sehnat pěkné oblečení bylo skoro nemožné, a tak se různě tvořilo doma. Maminka skvěle pletla, naučila se i výborně šít a když už moje požadavky byly na ni moc, začala jsem si svoje kreativní nápady realizovat sama. Logicky jsem si přála oděvní design studovat. Nepodařilo se, dál jsem si tvořila pro sebe a pro své přátele. Vystavovala jsem na prodejních výstavách a přehlídkách, a tak se moje modely dostávaly ke stále širší klientele. Krátce po revoluci jsem začala podnikat, vznikl první obchod a dílna a už to bylo.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Ano, moje láska a záliba se mi stala celoživotním povoláním. Tvorbě v podstatě věnuji veškerý čas, těžko lze oddělit čas na odpočinek a na práci.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč u vás vyhrála?
Ještě před rokem 1989 jsem se hodně věnovala ručnímu pletení, v divokých 80. letech byly velmi oblíbené hodně zdobené a nápadné modely. Publikovala jsem v časopisech, vytvářela modely s popisy pro speciální pletařské publikace. Účastnila jsem se se svými kolekcemi řady módních přehlídek ve smíchovském Futuru a pražské Lucerně. Oblečení pro mé obchody bylo šité s velkým podílem ruční práce.
Před 8 lety jsem udělala pro veřejnost nepochopitelný krok a ukončila jsem provozování kamenného obchodu. Proč, když jsme byli úspěšní? To hodně vrtalo lidem hlavou. Byl to náhlý impuls, který jsem poslechla a ani vteřinu nelitovala. Uvědomila jsem si, že život je příliš krátký a že pokud neudělám razantní rozhodnutí a něčeho se nevzdám, nevznikne mi prostor zkusit ještě další věci. Byla jsem rozhodnutá módní tvorbu pověsit na hřebík definitivně a dát si pauzu. Byla jsem přesvědčená, že to vydržím dlouho a konečně budu myslet víc na sebe a odpočívat…
Najednou jsem měla prostor na to plnit si své sny, a tak jsem neváhala a hned na jaře 2011 jsem odletěla na teacher training v bikram yoze do Los Angeles. Přímo k zakladateli této skvělé yoga série, Bikramu Chodhurymu. V tu dobu jsem BY cvičila 5 let, velmi mi pomohla se vyrovnávat se stresem z podnikání a udržovat si kondici. Praktikovala jsem skoro denně, soutěžila jsem na třech šampionátech v yoga asánách.
Po návratu jsem zjistila, že učit prostě musím, že bych měla předávat dál zkušenost s yogou, která mi velmi pomohla a k tomu jsem potřebovala krásné a funkční oblečení. Z Ameriky jsem si ho sice přivezla kufr, ale nic mi tak úplně nevyhovovalo. Tak vznikly první kousky sportovního oblečení pro vlastní potřebu. Oblečky vzbudily velký zájem a velmi brzy jsem proto založila linii Siluet YOGA WEAR. Zkusila jsem vystavit na Fleru a i zde jsem zaznamenala úspěch. Nyní má SYW 7 let a já jsem šťastná, že se oblečení líbí a je o ně zájem. Stále tedy šijeme ale trochu "jinak" než dříve…

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Tento typ oblečení nelze šít takříkajíc "na koleni". Tedy lze, ale podle toho to pak také vypadá. Přemluvila jsem ke spolupráci úžasnou paní s vlastní dílnou. Moc se jí nechtělo. Dříve pro mě vyráběli kabáty a šaty a najednou jsme společně vychytávali zpracování náročného materiálu a zjišťovali, co je potřeba, a za pochodu dovybavovali dílnu, aby výrobky byly dokonalé. 
Naše zkušenost se šitím, stříháním, modelací střihů dává oblečení něco navíc. Zohledňujeme proporce, jsme schopné vytvořit modely na míru, přizpůsobit je proporcím, typu nositelky a sportu, pro který jsou využívány. Průběžně si kreslím nápady na nové střihy, přemýšlím o barvách a vzorech a to pak slouží jako podklad pro vznik nové kolekce.

Máme každý rok 2 základní: jaro/léto a podzim/zima, k tomu dále 2 a více limitovaných kolekcí. Ty zaměřuji třeba na dresy k vystupování na pódiu, výrazné vzory nebo poctu oblíbeným osobnostem, místům atd. Hodně sázím na příběh. Příběh vzniku kolekce, příběhy lidí, osobnosti modelek, na kterých fotíme. Prostě z toho musí čišet radost a ne jen kalkul vyrobit a prodat. Musí mě to bavit, baví mě experimentovat a jít svou vlastní cestou. Zaměřuji se na kvalitu a jedinečnost, kvantita mě nezajímá. Proto také nenajdete SYW ve slevě, nemáme potřebu se zbavovat neprodaného zboží a podbízet se cenou.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Názor klienta jednoznačně. Mám to štěstí, že svoje výrobky denně vidím v praxi ve studiu bikram yogy. Vidět tolik lidí, kterým oblečení sluší a kteří mi dávají krásnou zpětnou vazbu a radost z práce, to je prostě úžasné a vrací mi to moji energii do toho vloženou.

Doporučte Fler tvůrce, kterého máte ráda.
sol.d.c. /Monika Dudková/ – její šperky jsou top a je to úžasný člověk.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Jsou to legíny run SIL run. Skvělé na běh, cvičení, volný čas. Ženy je oblékají i do společnosti, kombinují s klasickým oblečením a dávají jim tak další rozměr. Jsou velmi praktické, do kapsy na nohavici umístíte mobil, já občas i klíče, peníze a mám volné ruce. Osvobozující pocit.

Nosíte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Ano nosím a pořád. Proto jsem si vytvořila i linii volnočasového oblečení. Tepláčky jsou spíš pohodlné kalhoty a můžete je nosit skoro pořád a všude. To samé platí pro mikiny.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Cvičím bikram yogu, pilates a hlavně moc ráda běhám. V jakémkoli počasí skoro každý den běhám kolem 6 km. Také moc ráda čtu, tvořím koláže, to je teď můj favorit v relaxu. Podařilo se mi už také svoje dílka vystavovat.

Jak vypadá váš ideální den?
Ten by musel trvat asi 100 hodin ideálně. Dobrá, tak tedy: když je krásně, ráno si dát snídani s rodinou, jít se proběhnout, dát si dobrý oběd, klidně si ho uvařit, vařím moc ráda a pořád, a potom strávit co nejvíc času venku. Kolo, procházka, číst si venku na trávě. Večer posedět s přáteli nebo vyrazit za kulturou. Když není hezky, vyměnila bych pobyt venku za čas strávený s kolážemi.

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Nerada plánuji tak, aby z toho byla povinnost. Chci nadále pracovat na rozšíření teritorií, kde prodáváme, chystám spolupráci v rámci charitativního projektu a nápadů na kolekce mám plný blok.