Ač není sutaška v našich krajích nic nového, může být pro mnohé tento pojem celkem neznámý. A protože se tento materiál poslední dobou těší stále větší a větší oblibě i ve výrobě šperků, je na čase ho představit širšímu okolí.

Sutaška je druh stužky či ještě lépe prýmku.

Jsou to dvě vlákna spojená dohromady, a tak má každá sutaška ve svém středu linku, která nám umožňuje je sešít k sobě. Ano, sešít, ne slepit.

Sutašky se používají třeba ke zdobení krojů nebo kostýmů, ale já vám ji teď představím ze zcela jiného pohledu. Ze sutašek se dají totiž vyrábět i šperky.

Petit Marvel Swarovski | bazu

Jak už to tak bývá, šperky vyrobené touto technikou jsou časově velmi náročné. Je tak nutná vydatná dávka trpělivosti a také pečlivosti, protože sutaška je velmi jemný materiál, který nesnese hrubé zacházení a každé větší zatažení jehlou je ihned znát. A aby toho nebylo málo, pokud uděláte chybu, velmi těžko se napravuje, jelikož vypárat steh bez poškození stužky dá docela práci :)

Navštívit Holandsko | TheTerezkaD

Sutaškování jako takové, tedy výroba šperků ze sutašek, se zde v České republice rozmohlo teprve nedávno a je to tak u nás poměrně mladá technika. Ve světě je to ale záležitost již celkem známá, i když lze stále říci, že se drží v pozadí za klasickým šitím z korálků (angl. beadweaving) či korálkovou výšivkou (angl. bead embroidery). Dovolte mi tedy představit vám drobný výběr sutaškových děl, které jsem potkala na svých internetových cestách a které podle mě rozhodně stojí za zhlédnutí.

Na skok k sousedům

Velice šikovné jsou dámy ze sousedního Polska. Pomalu získávám ten dojem, že co Polka, to sutašková umělkyně. A každá má nějaký svůj styl a každý je jedinečný. Od klasických sutašek se spoustou vrstev a zákrutů, přes jedinečné symetrické šperky s množstvím korálků a "mezer", takže působí dojmem krajky, až po neuvěřitelně vybarvené šperky s nevídanými barevnými kombinacemi. Tak se račte pokochat:


LiAnna - Anna Lipowska


ArtSpirale - Maria Janas

Demolka Soutache

anya.es

ArtAnnyR

ArsDavia

SAADIA

Sutazs Kleo

PiLLow Design


Aurus - Jadwiga Betley

Jak jsem řekla, polských umělkyň je vskutku hodně, a proto mohl vzniknout jedinečný náhrdelník jménem TĘCZAK:

TĘCZAK

Na jeho vzniku se podílelo 60 lidí, takže co jeden dílek náhrdelníku, toť povětšinou dílo jedné osoby. Byl vyroben pro charitativní účely a putoval do aukce, kde byl vydražen za 1 134 €. Autorem tohoto nápadu je již výše uvedená SAADIA a krásný středový díl vytvořila má velká oblíbenkyně Jadwiga Betley alias Aurus, viz výše. V Polsku se opravdu můžete kochat velice dlouho a já jsem vybrala jen zlomek toho, co je zde k vidění. Ale pojďme se ještě podívat, co nám nabízí zbytek světa.

Letem sutaškovým světem

Rozhodně je nutno zmínit Dori Csengeri, která je jednou z nejúspěšnějších sutaškových umělkyň, dalo by se říci téměř královnou. Její šperky se objevily i v seriálu Sex ve městě a nosí je i světové celebrity.


www.doricsengeri.com

Další světově známou osobou je Miriam Cielo Shimon, která se se svým sutaškovým kouskem zúčastnila letošní celosvětové prestižní korálkové soutěže Battle of the Beadsmith.


CieloDesign

Když už jsem zde zmínila ten Battle, tak budu v tomto duchu pokračovat. Aneb Betty Stephan a její náhrdelník ve finálové trojce a také skvělá Anneta Valious, která se bohužel tak daleko nedostala, ale její věci jsou naprosto přepychové.

Betty Stephan


Anneta Valious

Styly sutaškování jsou různé a každý má rád něco jiného. Někdo hodně sutašek, někdo hodně korálků a někdo třeba hodně kamenů a štrasu. Jako například tyto dvě autorky:

Alessandra Del Vitto


Kaya Solovieva

No a aby toho nebylo ze sutaškového světa málo, tak jsem si pro vás připravila ještě takovou libůstku. Existuje totiž i sutaškování bez sutašek. :)

jagienkaa

Helena Tang-Lim

Z flérovských luhů a hájů

Jestli se vám sutašky zalíbily a uvažujete o pořízení nějakého šperku, můžete zadat do vyhledávání jednoduše sutaška nebo je zde pár tipů, kde na Fleru můžete takovéto šperky pořídit:

Keď necháš hovoriť dušu... | bazu

Láska ledová | MijdaM

Chrysantémy | TheTerezkaD

Violacciocca | Dark Dookie

Komtesa de la Vega | kat-ja

Královna noci | dream handmade

Černo bílá klasika | SnowMirna

Long Mystery | Nádhera z Pardubic

Závěrem bych chtěla poděkovat, že jste vydrželi až do konce a doufám, že se vám sutaškové letem světem a Flérem líbilo.

Snad se mi podařilo získat nové příznivce tohoto krásného typu šperku a těším se na nové a originální sutaškové výrobky, které tu na Fleru určitě potkáme :)