Torsolo jsou trendy textilní výrobky do dětského pokojíčku, které se postupně rozšířily na slušivé, praktické a pohodlné oblečky pro maminky. Další krásný příběh z pohádkové knihy Fleru o tom, jak šikovná švadlena na mateřské vlastní značku založila a teď dělá, co ji naplňuje. Nebojte se plnit si sny. ;-)

Řekněte nám na úvod něco o sobě. Jak jste se dostala k tvoření?
Jmenuji se Hana Sobotková a je mi 34 let. Jsem mámou dvou dětí, syna Honzíka (4,5) a dcery Marušky (1). Bydlíme ve východních Čechách poblíž Pardubic.
Už od dětství jsem se toužila stát módní návrhářkou, takže vybrat si SŠ nebyl problém. Mám vystudovanou střední průmyslovou školu textilní v Brně – obor módní návrhářství. Jelikož je to velice náročné povolání, hlavně na finance, a já chtěla mít v životě jistotu, šla jsem po maturitě na VŠ pedagogickou do Hradce Králové, kde jsem vystudovala učitelství pro SŠ v oboru výtvarná výchova (to je má kreativní a umělecká stránka, které jsem se nechtěla vzdát) a informační technologie (to je ta jistota).

    

Po studiu jsem nastoupila do školství jako učitelka SŠ až do doby, kdy jsem otěhotněla a zůstala na mateřské dovolené. V době, kdy byl synovi rok a začali jsme mu dělat pokojíček, přišel ten zlom a já se vrátila za šicí stroj – nejdříve to byly dekorace do pokojíčků, polštářky, deky, mantinely a hlavně textilní koše. Věci jsem vystavila na Fler a byl o ně zájem, tady spousta tvůrců jistě chápe tu obrovskou radost, která vás naplňuje, když si někdo koupí vaši věc a líbí se mu.
Postupem času, kdy jsem šila oblečení pouze na syna, byly ohlasy z mého okolí, proč nešiju oblečení i pro ně, že by si taky rádi koupili mé věci. Této myšlence jsem se dlouho bránila a nechtěla dělat oblečení, ale ten stav vás dostihne a vy se mu neubráníte. Z dětského se najednou stalo dámské, protože maminky chtějí taky takové šaty, taky takové tričko a bylo to. O ty nejlepší věci si lidé řeknou sami.
A tak je tu TORSOLO v podobě, jaké ho znáte teď.

    

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Skloubit práci s dvěma malými dětmi, domácností, zahradou a mužem je velice náročné. Proto, když jsem otěhotněla podruhé, jsem si našla pomoc. Nechtěla jsem se vzdát něčeho, co mám tak ráda a naplňuje mě a zároveň zanedbávat svou rodinu. Takže mám paní, která mi pomáhá se šitím a bez ní bych to v současné době a s tím množstvím nezvládla. Děkuji, Sylvo!
Té práci se věnujete neustále – komunikace s lidmi, vyřizování objednávek, hledání vhodných materiálů, to vše zabere spoustu času a dělám to neustále v průběhu dne, když je chvilka klidu. Šiju, když je syn ve školce a dcera spinká, nebo večer, když děti spí.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Babička byla švadlena a já milovala její šlapací stoj, takže šití a látky jsou má láska od malička. Maminka plete a háčkuje, ale to mě nikdy pořádně nevzalo za srdce, takže jsem zůstala věrná šicímu stroji.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Je toho spousty, někdy vidím materiál a hned si představím, co z něj bude. Jindy si o něj zákazníci řeknou sami, co jim chybí a potřebují. Snažím se sledovat trendy, prohlížím různé webové stránky, ale především dbám na pohodlnost. Ráda tvořím oblečení pro „krásnou ženu“ – ve smyslu, že každá žena se chce cítit pohodlně, ale přesto být krásná a sexy. A já bych ráda, aby takové mé oblečení bylo. Pokud si obléknete Torsolo, chci, abyste se cítila jako v pohodlných teplákách na gumu, když sedíte doma na zahradě, ale zároveň se cítila krásně a dokonale jako v plesových šatech.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Určitě je pro mě důležitý názor mé rodiny a mého nejbližšího okolí, protože kdo jiný by měl být důležitější než moje rodina? Ráda bych, aby právě oni na mě byli hrdí a podporovali mě.

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Notasheep jsou krásné šperky, které se hodí ke všemu, Weddingstuff – moje kamarádka, co tvoří podvazky pro nevěsty na míru, A BA BU – Jitka z ABABU je strašně inspirativní mladá žena a já ji ráda sleduji.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Určitě jsou to mé šaty, ty jsou se mnou od začátku tvorby dámského oblečení a moc dobře se prodávají. Zákaznicemi jsou velice oblíbené. Já jich mám také několik. Jsou volnějšího střihu, s libovolnou délkou rukávu. Vzadu na zádech mají sklad, který pěkně zakryje zadeček a je to něco jiného. Mají kapsy ve švu, protože mobil a klíče nosíme všude a s dětmi musíte mít všechny ty kamínky a drobnosti „Mami schovej mi to“ kam dát. Takže určitě jsou to naše šaty TRINITI. Osobně mám nejraději ¾ rukáv, můžete je pak nosit celý rok – s bundičkou, svetříkem nebo bez. Kecky, žabky, ale i střevíčky nejsou problém, takže záleží, jak si je „vytuníte“. Celoroční záležitost pro krásnou ženu.

Nosíte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Nosím, někdo je přece testovat a zkoušet musí, jestli to nechce tady nebo tam upravit, předělat, povolit… Ale velice často se mi stává, že si konečně ušiji něco pro sebe, vyfotím a hned si o to někdo píše a já si řeknu, tak si ušiji novou, a nemám nic.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Většinu mého volného času zaberou děti, protože ty jsou neustále všude a něco chtějí a potřebují, ale druhou mou velkou láskou je zahrádka. Hrabat se v záhonech a pak pozorovat, jak všechno krásně kvete, to je pro mě největší relax. A proto miluji toto roční období, kdy se vše probouzí, začíná kvést a poletuje. Moc ráda bych na zahradě měla okrasné jezírko s rybičkami, tak uvidíme, jestli se mi to splní.

Jak vypadá váš ideální den?
Když se ráno probudím s úsměvem, všichni jsou spokojení a dáme si společnou snídani. Venku svítí sluníčko, všechno kvete a já si můžu užívat pohody se svou rodinou. Děti nezlobí a já se můžu věnovat věcem, kterým chci. Sednu k počítači, vyřídím objednávky, nastříhám a ušiju si, co mě baví. Hurá někam do přírody na procházku. Večer uspat děti, dát si nohy nahoru a říct si, to byl fajn den.

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Ráda bych více jezdila s oblečením na trhy, jarmarky a potkávala se s lidmi osobně. Ta jejich okamžitá zpětná vazba mě strašně nabíjí, posiluje a posunuje do další práce. Když mi paní řekne: „Já jsem sem přijela jen kvůli vám“, to je pro mě nejvíc a vím, že to má smysl. Můj sen je vybudovat lokální českou značku, kam se budou ženy (později třeba i muži) rádi vracet a můj koníček se tím stane i mou prací.