Drátování je na Fleru hodně oblíbenou tvůrčí technikou a podle prodejů to vypadá, že ani poptávka zákazníků není malá. Proto vám dnes přinášíme rozhovor s další tvůrkyní, která podlehla drátu, tentokrát tomu nerezovému. Její šperky najdete na profilu s názvem tucne a na všechno, co by vás mohlo o této tvůrkyni zajímat, jsme se snažili zeptat v dnešním rozhovoru :-)

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Jmenuji se Lada, je mi 33 let a moje šperky z nerezových drátů, minerálů a dalších materiálů najdete na Fleru pod přezdívkou tucne. Na Fler jsem se registrovala v jeho relativních začátcích a jelikož tehdy u mě byla spousta věcí ještě jinak, neměla jsem žádné velké ambice na prodej zde, takže ani moje flerové jméno nebylo zvlášť promyšlené či padnoucí k tomu, co dělám. Když jsem si to pak za nějaký ten rok uvědomila, zjistila jsem, že už se tucne stalo součástí mého zdejšího já a nechtělo se mi to měnit.
Profesí jsem původně učitelka českého jazyka a výtvarné výchovy. To jsem si při studiích opravdu přála dělat, což se mi také splnilo, a já jsem tak mohla za poměrně krátkou dobu zjistit, že chci nejspíš dělat něco úplně jiného. Kromě učitelování jsem tehdy také chtěla bydlet v bytě (čím míň místa, tím méně nepořádku) ve velkém městě (kde je rušno, tam je zábava), nechtěla jsem zahradu (koho to může bavit?) a bála jsem se koček (ano, opravdu se někdo bojí koček). Takže teď bydlím v domku se zahradou v malém městě, kočky mám tři a nedovedu si vůbec představit, že by to s těmito věcmi někdy mohlo být jinak.

Jak jste se dostala k tvoření?
Zřejmě to na tomto místě zaznívá často, ale tvoření jsem provozovala už od dětství. Možná by to při tom dětském i zůstalo, kdyby se to nezačalo rozvíjet, ale já jsem byla jako dítě opravdu nemehlo (a obávám se, že v tomto směru se toho u mě moc nezměnilo), sport nebo tanec tedy nebyl nic pro mě, nemám žádný hudební sluch, takže hra na nějaký nástroj taky nepřicházela v úvahu. Všeho všudy mi tedy ze všech kroužků zbyla výtvarná výchova. Měla jsem štěstí, že jsem se tam nepotkávala jen s pastelkami a vodovými barvami, ale přičichla si ke spoustě rozličných technik, tvoření mě nadchlo a pokračovala jsem na Střední škole uměleckých řemesel v Brně. Postupně mě bavily a zajímaly různé techniky, které se střídaly na příčkách oblíbenosti, až se u mě na prvním místě ustálila výroba šperků, původně spíš šitých korálkových, ale sem na Fler jsem přišla až se šperky z nerezových drátů a kamenů.Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Šperky nejsou mým hlavním živobytím, ale naštěstí jejich výrobu střídám s jinými věcmi, které mě taky baví, takže se mohu věnovat více činnostem s tím, že se na každou z nich těším.
A k jednomu zájmu jsem se vlastně dostala právě přes šperky, když jsem některé výrobky začala doplňovat starožitnými maličkostmi. Nejdřív mě zaujalo to netypické spojení lesklého a novotou zářícího nerezu s nějakou drobností, na které už se podepsal věk, pak jsem ale začala propadat kouzlu starých věcí i v rozměrech, které by se do zpracování šperku jaksi nevešly. A tak i zde na Fleru nabízím vintage věci pod přezdívkou letokruhy.
A délka času věnovaná výrobě šperků? Ta se dost mění. Teď jsem v období návratu po době, kdy jsem na výrobu neměla tolik času, a už se moc těším.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Když jsem poprvé nit a silon při výrobě šperků vyměnila za nerezový drát, neskončilo to nijak šťastně (i nějaká krev tekla a všechna slova nebyla slušná). Nechtěla jsem se ale tak snadno nechat pokořit, a tak jsem postupně zjišťovala, že když budu k utahování méně používat zuby a prsty a více kleště, bude to míň bolet. A když ty kleště budu zkoušet skoro každý den, bude drát čím dál víc poslouchat. Pak začaly některé kousky dokonce vypadat tak, že jsem se nestyděla vzít je na sebe a jít v nich ven :o). A když si za čas nějaká kamarádka řekla, ať jí vyrobím taky něco takového, brala jsem to už jako dokonanou výhru nad drátem.
V té době už mě práce s nerezovým drátem opravdu chytla. Práce s ním má určitá omezení, kterými se musíte řídit, ale baví mě se v těchto limitech pohybovat a stále v nich hledat nové možnosti. Nerez doplňuji většinou různými minerály, někdy sklem či starými artefakty.


Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Nevím, jestli můj tvůrčí proces má vůbec nějaký typický průběh. Někdy dostanu náhlý nápad (klasicky ve chvíli, kdy mi bude dopřáno se na výrobu dlouho těšit, jelikož se k ní z různých důvodů nějakou dobu nedostanu), jindy začne výrobek vznikat z opačného konce, tedy od materiálu.


Některé kameny si o své zpracování přímo říkají svým tvarem či vybarvením a drátem je jen doplním, jindy hraje ve šperku výraznější roli právě nerez. Raději mám práci s dráty silnějšími, které mohu tvarovat a tepat. Ať už samotný vznik šperku začne jakkoli a skončí prstýnkem či náhrdelníkem, tvorba výsledku pro mě tímto nekončí. Vlastně díky Fleru je i celý ten proces vzniku trochu upravený (pro mě obohacený), jelikož kolikrát už v průběhu výroby mě napadá název, který by zde daný vystavený šperk mohl mít a přemýšlím, jak ho budu fotit. A tím se pro mě stalo focení a vymýšlení názvů nedílnou součástí výrobního procesu.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Pokud šperk teprve vzniká, neradila bych nikomu, aby se mi pokoušel za ramenem říct, že tenhle kousek drátu by měl vést jinudy a představoval by si v něm trochu jiný minerál – nemuselo by to dobře dopadnout :o). Když je ale šperk hotov, ráda si poslechnu každý názor. Největší radostí pak samozřejmě je, když si šperk zákaznice koupí, třeba mi i napíše, že se jí hezky nosí… a když se za čas vrátí pro další, je to další velké potěšení a uznání.


 

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Tady budu zbaběle opatrná, jelikož bych si hned po vyjmenování spousty jmen jistě vzpomněla na mnoho dalších, na které jsem původně zapomněla. Dost prodejců, jejichž tvorba se mi líbí, najdete v mých Oblíbených, ale ani to není vše – stále nacházím při brouzdání a tvoření nominací na další, nové či staré nenalezené, úžasné, šikovné, zajímavé… rozhlížení zde je velmi inspirující a návykové.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Tato otázka mi zabrala asi nejvíce času k přemýšlení, a přesto mi dělá potíž jediný výrobek vybrat. Ale jelikož jsem si alibismus vystřílela už v předchozí otázce, upozorním zde na výrobek Zlatá klec. Je ukázkou práce s drátem, jakou používám nejraději a přestože obecně mám v oblibě vždy své novější výrobky, tento náhrdelník je jeden z těch, který pro mě od výroby neztratil své kouzlo.

Nosíte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Své výrobky nosím, ale mám pro sebe jen několik kusů, které ráda střídám. Určitě některé mé zákaznice mají víc mých kousků k nošení než já, za což jsem samozřejmě moc ráda :o).

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Nevím přesně, co vše počítat do volného času, jelikož ne vše, co dělám mimo výrobu šperků, počítám do práce, i když by se to tak nejspíš zařadit dalo. Na druhou stranu toho vyloženě volného času není tolik, kolik bych si přála, takže ty kousky dělím mezi čtení, procházky a drobné výlety, zkoušení nevyzkoušených tvořivých činností a spánek (zde nepočítám běžný denní spánek k životu potřebný, ale občasný dopolední nadstandard).

Jak vypadá váš ideální den?
Můj ideální den rozhodně nemůže začít vzbuzením před jedenáctou. Pokračovat bude dobrou kávou a snídaní, kterou mi někdo připraví. Určitě se budu už u snídaně na něco těšit, protože těšení se mám ráda a bude to na něco, o čem jsem věděla už několik dní, protože nemám ráda nečekaná překvapení a rychlé změny situací. Ať už to bude výlet, setkání s přáteli či cokoli jiného, pořádně si to užiju a celý den se mi do hlavy nevkrade myšlenka na jakékoliv starosti. A bude to dlouhý den – do noci nebo klidně až do následujícího rána, protože komu by se chtělo spát v takový ideální den, navíc když nevstával před jedenáctou.

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Pro příští rok? Myslím, že mi nikdy žádné roční plány nevyšly. Vlastně ani nevím, kdyby mi mé letošní plány za rok vyšly, jestli o ně budu ještě stát. Já raději sním, než plánuji. Protože občas se mi nějaký ten sen splní… rozhodně častěji než ty plány.