Všichni známe věnce z jehličí, které si během adventu věšíme na dveře. Proč jen o Vánocích? Podobně dekorovat se dá přece po celý rok! Nakoukněte s námi k sympatické Vendulane, která vyrábí přírodní a květinové věnce, co zkrášlí dveře i zdi třeba na jaře.

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Jmenuji se Vendula, bydlím v Plzni, ale dalo by se říct, že více času trávím v Plasích, kde máme s manželem chalupu. Plasy nejsou daleko od mého bydliště, a to mi k mojí velké radosti umožňuje se každý den rozhodnout, kde který den strávím. Pokud je krásný den, samozřejmě vyhrává chalupa… Máme dva dospělé syny, kteří už mají své vlastní rodiny a své vlastní děti, takže když se zrovna nehlídá nebo neprobíhají různé rodinné akce, pak zbývá čas i na koníčky, jako jsou floristika, cestování, sport… Napadá mě, že pokud by se můj profil nejmenoval Vendulane, určitě by se hodilo i "Z Plzně do Plas" :-) nebo třeba "Stále na cestě". :-)

Jak jste se dostala k tvoření?
Vlastně už odmala jsem stále něco vyráběla, neustále něco vymýšlela, snažila se o něco, co tu ještě nebylo, často naivně… A ne vždy se vše podařilo, jak jsem si představovala. Ráda jsem háčkovala, pletla, šila, vždy něco převážilo, něco ustoupilo, a že toho bylo opravdu spoustu. Pak přišla rodina, děti, práce, nebyl čas na nic… A pak děti odrostly a toho času najednou přibylo. Zkoušela jsem různé návody, techniky, co mně velmi učarovalo na dlouhou dobu, byly korálky, pak teprve přišly na řadu věnečky a dekorace. Po pravdě už nevím, jak se stalo, že tenhle koníček zvítězil. Možná to bylo tím, že mám ráda přírodu a že každý věneček mě nutí do přírody zajít, něco najít, relaxovat a hlavně nezlenivět doma. A vlastně jsou to krásné procházky v každém ročním období. U dekorací se snažím, aby na každém výrobku bylo vždy něco opravdu přírodního.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Věnečky a dekorace jsou pouze koníčkem, který mám k odreagování nebo k vyplnění volného času, kterého už teď po narození vnoučat zas tak moc není. Většinou vyrábím o víkendu, na přání nebo kdykoli to jde a mám chuť, čas nebo nějaký nápad, který se nedá odložit. :-) I když je pravda, že jsou dny, kdy bych celý den vyráběla a vymýšlela věnečky. Hlavním zaměstnáním je práce v reklamní firmě, kde pracuji jako grafička. Musím říct, že je to práce, která mě moc baví, je kreativní, různorodá, určitě bych neměnila.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Nedá se jednoznačně říct, jakou technikou tvořím, většinou je to kombinace všeho možného, od pletení z proutí, drátování, šití, háčkování, potisku… Prostě kombinuji vše, co jsem se časem naučila a co se zrovna v té chvíli pro dekoraci hodí. A v současné době, při kreativních kurzech, se snažím předávat vše, co jsem se naučila, i ostatním.

   

 

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Jednoduché to není. :-) Někdy nápady přichází samy, že nevím, kam s nimi, a někdy to prostě nejde, ať se snažím, jak se snažím. A občas si říkám, že moje výrobky jsou, i když bych to neměla říkat, doslova „vydřené”, a tak se snažím vyrábět jen tehdy, když opravdu vím, že něco vytvořím. Pokud bych měla popsat postup, tak vždy si vše nejdříve vyzkouším, jak by mohl výrobek vypadat, a pak teprve, když jsem spokojená, vše připevním, přilepím. Popravdě, málokdy jsem úplně spokojená, vždy si říkám, něco tomu chybí nebo přebývá, nevím… Někdy věneček odložím a vracím se k němu třeba až po týdnu. Pak následuje fotografování výrobku, není to zrovna má oblíbená činnost, asi proto, že moc fotit neumím a mám velké nedostatky, ale snažím se. Občas se zadaří, tak snad jednou se něco zlepší, a pak mě i focení bude více bavit.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Většinou nebo skoro vždy se řídím podle sebe, ale pokud mi někdo řekne svůj názor, snažím se o něm přemýšlet. Když nad věnečkem dlouho dumám, výsledek nebývá vždy nejlepší, spíš naopak. Manžel říká, že věnečky mám málo barevné, tak tedy zkouším dělat barevné, ale nikam to nevede, stejně zase skončím u tlumených tónů. Snad tedy výzva do budoucna. Ale popravdě mě barevné dekorace moc nelákají, nebaví, mám ráda bílou, béžovou a šedou barvu. Prostě taková moje oblíbená nostalgie.
Také si vážím reakcí od zákaznic, velmi mě těší, když jsou s výrobkem spokojené, poděkují a nebo třeba pošlou fotografii, jak věneček zdobí jejich domácnost. Z toho mám vždy velkou radost.

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Pro mě jednoznačně nejkrásnější věnečky má přírodní dekorace, která opravdu využívá vše z přírody, všechny dekorace má nádherné a nezaměnitelné, dále Coolnička, Berynecka, krásné textilní výrobky má Ladabrož a ještě nesmím zapomenout na šikovného tvůrce drchotu, od kterého už mám doma několik nádherných výtvorů.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Myslím, že Domácí štěstí. Ne proto, že by měl nějak výrazně zaujmout svým vzhledem nebo zpracováním, opravdu nic těžkého a složitého. Mám ho ráda z jiného důvodu, a to pro letitý nápis na srdíčku "Náš domov, naše štěstí", z kterého vyzařuje klid a připomíná dětství, staré časy, kdy se ještě mluvilo krásnou češtinou, a hlavně připomíná moji babičku, která si opatrovala krásný ručně malovaný obrázek v rámečku s tímto textem, který jí visel nade dveřmi sednice a vždy o něj s láskou pečovala. Vlastně mám ráda všechny dekorace s českými texty, zdá se mi, že domov více zútulňují než cizojazyčné nápisy Home a podobně. :-)

Používáte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Ano, zdobím si byt i chalupu, ráda věnečky i rozdávám… Řekla bych, že někdy to až přeháním s tím, že mám věnečky skoro všude, ne že bych je snad chtěla tolik doma vystavovat, opravdu ne, ale jednoduše je prostě občas není kam dát. A proto díky za Fler. :-)

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Mám ráda přírodu, cestování, hlavně po Čechách (to nikdy neomrzí, stále je co objevovat), ráda chodím na dlouhé vycházky, jezdím na kole a v tom mám velikou výhodu a moc mě těší, že vše baví i mého manžela a můžeme volný čas trávit spolu, a pokud to vyjde, ráda se vracím i k rekreačním sportům, k volejbalu, no a samozřejmě vnoučata.

Jak vypadá váš ideální den?
Ideální den? Když svítí slunce od rána do večera, vše se daří, vše je tak, jak má být.

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Skoro nic neplánuji ze dne na den, natož na příští rok. :-) Z vlastní zkušenosti vím, že je to většinou zbytečné a během chvíle se vše může změnit… Nejsem ani moc ctižádostivá, nechci víc, než mám, přeji si, aby vše zůstalo tak, jak je, stále jen koníčkem, který mě bude i nadále bavit a většina času aby pak zbyla pro moji rodinu a manžela. Co si velmi přeji, je, abychom byli všichni zdraví a spokojení a aby se každému splnilo, co si přeje.