„Tak dlouho jsem koukala lidem přes rameno, až je to přestalo bavit a dali mi provázky taky,“ směje se Veronika Robenková otázce, jak začala se svými kamennými šperky.

Uzlík vedle uzlíku a další a další. To je makramé. Tahle technika uzlíčkování pochází nejspíš z arabských zemí, tedy minimálně odtamtud pochází její jméno. Slovo makramé je odvozeno od arabského „migramah“, třáseň, nebo od tureckého „magrama“, vyšívaný šáteček. Jestli vám to připomíná drhání provázků, tak máte pravdu, drhání to totiž je. Původně se tímto způsobem vázaly třásně na kobercích. Koberce ale Veronika netká, zato obaluje do uzlíků kameny a prodává je na Fleru. Najdete ji pod nickem Veronika Indy.

Vážně jste s makramé začala tak, že jste to po cestě odkoukala?

Ano. Když hodně cestujete, potkáte různé lidi a taky máte spoustu času. Ruční práce jsou krásné a silně návykové, takže když ve skupince deseti lidí jeden začne plést, do týdne to bude alespoň půlka z nich chtít zkusit taky. Já se zakoukala do makramé.

Kdy jste opletla svůj první kámen?

To bylo v Indii, před patnácti lety. Zrovna jsme museli týden čekat na spravení motorky a jedna krásná paní nabízela kurz. Zůstala jsem tam celý týden, naučila se pořádně zavřít kámen a vyrobila svoje první náhrdelníky. Pak už jsem zkoušela tvořit sama.

Jak moc náročné to je? Vypadá to složitě.

Jedná se o spoustu uzlíků pohromadě, proto je to spíše náročné časově. Ale zas tak složité to není. Všichni jsme jako malé děti pletli náramky přátelství z bavlnek a to je vlastně makramé. Uzlík vedle uzlíku. Mně se moc líbí makramé v Jižní Americe, kde k těm zmíněným náramkům přátelství přidali kameny a korálky. A spoustu barev, těch oni se opravdu nebojí.

Jaké jsou tedy rozdíly mezi kontinenty?

V Indii oplétají lidé kameny jednoduše, nechávají je vyniknout a věří, že by se kámen měl dotýkat těla, abychom z něj získali jeho energii. V Jižní Americe zakomponují kámen do neskutečné směsice barev a dekorací, nebojí se masivních velkých šperků a nosí je muži i ženy. Na jihu Evropy makramé tvůrci kombinují s bronzem a často používají jen jednu barvu. Mně osobně jsou ale nejbližší právě ty výrazné barvy. V Evropě se barev děsíme a schováváme se za černou. Já naopak ráda barvy vracím zpět.

Berete si kameny a provázky všude s sebou?

Samozřejmě. Bez nich nedojedu ani z Brna do Prahy. To je taky jeden důvod, proč jsem si makramé vybrala. Jsem totiž schopná si svoji práci sbalit do batohu a vzít na jakoukoli cestu. Každý šperk, který vyrobím, tak v sobě má i svůj příběh o tom, na kterém kontinentu byl vyroben a na jaké pláži jsem u toho seděla. S mými cestami po světě se pojí i sbírání materiálu pro šperky, mušle hledám na pláži, semínka v džungli, prostě kde zrovna jsem.

Nejvíc ale asi milujete kameny.

Do těch jsem se zamilovala v Indii. Vozí se tam totiž kameny z celého světa na opracování a procházka po trzích vám nabídne neskutečnou přehlídku podzemního bohatství. Do té doby jsem vůbec netušila, co všechno se pod zemí skrývá, v jakých úžasných barvách kameny existují. Kameny se obklopuji každý den, své oblíbené mám vystavené. Jezdím pro ně právě do Indie. Když jsem ale doma, moc ráda zajdu na výstavu minerálů.

Malujete si pro výrobu šperku nějaké schéma?

Plán žádný nemám, vyberu kámen, vyberu barvy a pak se něco stane. Záleží na náladě a na prostředí. Zkoušela jsem si malovat pro šperky dopředu nějaký plán, ale nikdy se mi ho nepodařilo dodržet. Kámen si sám řekne, co chce.

Který tvar kamene máte nejradši?

Já mám nejradši slzičkový tvar, líbí se mi, jak vypadá na krku. Ale je to čistě věc vkusu.

Jak s vaším šperkem zacházet, aby co nejdéle vydržel krásný?

Makramé provázek je velmi pevný a povoskovaný. Díky vosku jsou všechny konečky uzavřené a neotevřou se. Šperky můžete, když je potřeba, omývat vodou a nabíjet podle potřeby a přesvědčení na slunci nebo na měsíci.

Když jste začala prodávat na Fleru, změnilo se pro vás něco?

Určitě. Fler je moje první zkušenost s nepřímým prodejem. Začala jsem se kvůli němu soustředit na kvalitu fotografií a začala jsem prosit kamarádky, aby se nechaly fotit s náhrdelníky, aby si zákazníci mohli lépe představit, jak šperky vypadají. Spousta lidí si totiž myslí, že barevné makramé je pouze pro dredaté hipísáky a že oni by nic takového nosit nemohli. Díky fotkám jsem schopná jim ukázat, že šperk může krásně obohatit šatičky stejně jako obyčejné černé tričko nebo třeba kostýmek.

V našem světě je až moc tmavé, černé a šedé, takže barevné šperky jsou krásným doplňkem.

Naučila jsem se díky Fleru taky vyrobit náhrdelník na přání podle popisu ve zprávě. Nenahradí to pro mě osobní kontakt s lidmi, ale je to velice dobrá zkušenost.

Jak si vybrat kámen?

Podle toho, jak se vám líbí nebo podle toho, co se o něm říká. Achát dodává člověku vnitřní sílu, konejší ho a uklidňuje. Křemen zesiluje prosebné myšlenky či modlitby. Sagenit ochraňuje před klamem a lží. Růženín přináší lásku ve všech podobách, včetně lásky k sobě. Karneol přináší odvahu a pozitivní pohled na život. Citrín zvyšuje tvůrčí schopnosti a čistí od zla.

Pro magazín Kreativ Připravila Michala Šmikmátorová, foto archiv Veronika Indy.

 

Nové číso Kreativu už je tady :-)

Můžete se těšit na nové papírové dárky: zápisník pro zpomalení času, ilustrované pohlednice a plánovací arch na letní výlety.
Vymýšleli jsme, co si počít s kamínky, mušličkami, mapami a dalšími suvenýry, co si člověk přiveze z dovolené. Přece je nenecháme ležet v šuplíku!
Také nám vrtalo hlavou, jak si zpříjemnit "velké prádlo". Jasně, že už to není taková otrava jak za našich babiček, ale proč se nepotěšit nějakými vychytávkami.
Denisa Bartošová pro nás vymyslela nejrychleji vyrobený lapač snů.
A zkoušeli jsme, co vymyslí tři dobrovolnice na téma "schůdky z Ikea".
V novém seriálu budeme objevovat umění a dovednosti na seznamu Unesco. Začneme samozřejmě doma, českým loutkářstvím.
Přišli jsme na to, že pizza je vlastně mandala. Dáte si s ní velikou práci a zdobení a pak ji rodina spokojeně slupne. Poradíme vám, jak to zařídit, aby spokojenost byla co největší.
Do dortu jsme schovali maliny - že neuhodnete, jak se dostaly do jeskyněk?
Taky jsme propadli kouzlu netradičních kompotů.
V dalším díle seriálu o elegantních čmáranicích doodle se naučíte letní kresbičky.

A to nejlepší na konec: na Fleru zakoupíte časopis Praktická žena-Kreativ s milou slevou ;)