Možná si vzpomenete, že jsme o Marii už psali. Jsou to zrovna dva roky a moc jsme jí tehdy přáli, aby se jí a jejím čtyřem dcerkám dařilo co nejlíp. A taky aby se z pohádkových hraček Břichopásků, které šila po nocích, stal spolehlivý zdroj příjmů.

Marie Mrňávková alias Břichopas toys je máma samoživitelka. Vstává před rozbřeskem, stříhá, vycpává, šije, vzoruje, kompletuje, úřaduje, účtuje... Když jsme ji tehdy obdivovali, jak to všechno zvládá, podotkla upřímně: „Není co obdivovat, jde o přežití, a to se člověk snaží hodně moc. Pravda je, že jsem unavená. Strašně. Ale vím, že jde o přechodné období, kdy je třeba zatnout zuby a vydržet. Ale pozor, nestěžuju si, jsem vděčná za všechno, co se daří i nedaří. Život je krásný.“ Po nocích už prý dneska nepracuje, odpadává v deset, ale břichopásci se na světě udrželi a zájem o ně je čím dál větší. Prohlédnout si je můžete na Fler.cz/brichopas-toys.

Jak si organizujete den, abyste vůbec stihla sednout ke stroji a být kreativní? Vždyť holky jsou ještě malé, nejmladší jsou čtyři, ne?

Je to náročné. Sama za sebe šiju čtyři roky, předtím jsem deset let šila v naší rodinné firmě Šapitó. Po narození čtvrté dcery se ale naše manželství rozpadlo a já jsem se rozhodla využít mateřskou k rozjezdu podnikání. Bez kapitálu a s tolika malými dětmi to ovšem občas silně vázlo.

Tento rok je pro mne zlomový, protože mi skončila rodičovská dovolená a s ní drobné výhody samoživitelky-podnikatelky. Příští rok se ukáže, jestli jsou břichopásci opravdu životaschopní. Dělám pro to maximum. A co se týče péče o děti, vždycky si vzpomenu na slova výtvarnice Daisy Mrázkové: „Když malíř domaluje, jde se projít po Praze. Malířka jde namáčet prádlo.“ Pod to se mohu podepsat, s tím rozdílem, že „máčím prádlo“ před i během šití, to je moje tvůrčí zázemí. Myslím ale, že až jednou přestanu „namáčet prádlo“, bude mi to chybět. To si pak vezmu jehlu a vyšívací příze a to prádlo na šňůře si nostalgicky vyšiju na kus plátna.

Říkáte, že po nocích už nepracujete, tak kdy tedy?

S časem jsem na štíru. Vstávám ve čtyři, abych stihla projít poštu a papírování. Kdyby šlo podnikat bez něj, cítila bych se jako ryba ve vodě. Před sedmou vstávají dcery. V dílně můžu pracovat mezi devátou a druhou hodinou, ale denně musím řešit další záležitosti, které patří k podnikání. Odpoledne svezu děti ze školy, řešíme školní úkoly a večer koupání a večeři. Někdy se najdou klidné mezichvilky, kdy mohu sejít do dílny nebo udělat práci u počítače. Zvláštní kapitolu ovšem tvoří dětské nemoci a poruchy na autě, ty mě dokážou od dílny vzdálit na dlouhé hodiny nebo dny. Do noci už opravdu nepracuji, odpadám kolem desáté hodiny.

Připomeňte, kdo vymyslel to krásné jméno Břichopas?

Moje prvorozená dcera milovala pohádky o medvědech od Kolína Pojďte, pane, budeme si hrát. V jedné epizodě se starší medvěd zlobí na pumlíč slovy: „Břichopas konipas to je!“ Když jsem se na Fleru registrovala a přemýšlela nad názvem, spontánně se mi vybavil Břichopas, protože je hezky hravé. Po rozvodu v roce 2014 jsem potom přidala k názvu „toys“, protože už jsem myslela na to, že se šitím hraček budu živit.

Jak vám Fler pomáhá?

Když jsem se v roce 2009 ze zvědavosti zaregistrovala, byla to vášeň na první dobrou. Fler nabízí velkorysý prostor k prodeji autorských kousků a silná zpětná vazba je unikátní.

Jak svoje stvořeníčka vyrábíte? Ušijete hračku od začátku do konce, nebo máte dny stříhání, šití nožiček, tělíček, oušek?

Nejdřív rozkresluji a stříhám komponenty, pak je plním vláknem a ukládám do staré kartotéky. Tahle část výroby je nejzdlouhavější a nejméně zábavná. Z regálu pak podle potřeby odebírám jednotlivé předšité díly a hračku kompletuji. Pokud ale vzoruji novou hračku nebo upravuji barevnost na přání zákazníka, šiji celou hračku na jeden zátah. Nad takovou prací strávím mnohem více času. V době, kdy je zakázek opravdu hodně, jako třeba teď v předvánočním čase, je taková služba trošku komplikace, protože se mi další práce hromadí. Ale na druhou stranu je inspirativní, když zákazník přijde s přáním, které mi dá nový impulz. Takže lituji jen svých omezených možností.

Která část práce je nejhezčí?

Jednoznačně vzorování. Je ale také nejnáročnější. Občas hračka vznikne na první pokus, někdy se ale k nápadu vracím i několik let. Většina střihů má za sebou dlouhý proces hledání jednoduchého technického řešení. Když pak naleznu způsob, jak snadno ušít něco, co vypadá složitě, mám radost.

Chodíte pro radu za dcerkami?

Ano, bez nich žádnou hračku nepustím do světa, jsou to moje nejdůležitější poradny a zkušebny. Nešiju hračky do police, ale pro děti. Mám je certifikované pro věk od nuly do tří let a můžu říct, že zkušební proces je důkladný, normy jsou přísné a hračka, která v něm uspěje, je opravdu bezpečná.

Co by vám nejvíc usnadnilo život?

Zdatná švadlena, ale takové jsou nedostatkové zboží. Navíc jsem náročná na kvalitu šití, protože tvary jsou dost drobné a je třeba velké přesnosti pro šití i další manipulaci s díly. Obrátit ušité tvary z rubu na líc vyžaduje trpělivost, kterou nemá každý. Hodil by se mi také vyšívací stroj, ale ten je pro mě cenově nedostupný.

Asi úplně nejvíc by mi ale vyhovoval parťák, který by zajistil sériovou výrobu a vypomohl s chodem podnikání. Focení, správa webu, expedice, to všechno dělám sama a tyhle činnosti mi ukrajují obrovský díl času vyhrazeného pro šití. S parťákem bych získala také čas a energii na další experimentování. Nebo na obyčejný život, protože ačkoliv svou práci miluji a je pro nás existenčně důležitá, není mým životním cílem upracovat se k smrti.

Odpočinete si o svátcích?

Těším se, že budu moci vypnout a jen tak být s dětmi. Že nebudu muset vstávat před rozedněním. I v tom stávajícím shonu se ale snažím naladit do většího klidu a pouštím si roráty. To zastavení s rukama složenýma v klíně po namáhavé práci je důležité. Jen tak tiše sedět a děkovat Bohu, že jsem, že všechno má svůj smysl, svůj cíl a že nejsem na nic sama. Advent a Vánoce nesou světlo na konci tunelu. Prožívat je s dětmi a rodinou je veliká radost a dar.

Hračky jsou opravdu na hraní

Marie je vytváří z látek a materiálů, které se dají dobře prát, některé v případě potřeby i na 60 °C. Pro běžné praní stačí 30 až 40 °C, pokud není u konkrétní hračky uvedený jiný postup. „Pro děti silně alergické doporučuji zamrazení hračky v mrazáku. První praní je nejlepší v ruce v teplé lázni, poté v pračce na krátký program maximálně třicet stupňů,“ radí.

Připravila Michala Šmikmátorová, Fler.cz
Foto: Břichopas toys

 

Užijte si adventní čas s novým vydáním Kreativu!

Jako vždycky vám přináší dárky, hlavně celoroční kreativní kalendář k dotvoření a pohlednici pro přátele.

Poradíme, jak rychle postavit krmítko pro ptáčky. Moc jsme si užili při šmírování sýkorek pro focení a zaručujeme, že vy si s nimi užijete taky.

Denisa dostala za úkol vytvořit "domácí" kulaté ozdoby na stromeček, zkuste to taky!

Jako krásné dárky se hodí symboly štěstí. Podívejte se, jak čarovat se čtyřlístkem, podkovou, vlaštovkou a uzlem.

Máme pro vás nápady, jak si jednoduše vytvořit celoroční kalendář, který zvládnou i děti, nebo jak uspořádat silvestrovskou glamour party v černé a zlaté. Půlnoční hodinový dort zaručeně nadchne všechny hosty.

Na konci roku se vždycky hodí horoskop, takže si přečtěte, co hezkého vás čeká a svoje znamení si taky vymalujte.

Milujeme dorty a na zimu máme recept na krásný zasněžený lesní. Naučte se s námi, jak udělat a zasadit sladké smrčky.

Recept a postup na kachní pečínku jsme pro vás získali od renomovaného šéfkuchaře. A jako silvestrovské občerstvení navrhujeme hummus, je totiž nejen netradiční, ale taky moc dobrý a kreativní.

Moc se nám líbí koncept domácností bez odpadu, a tak jsme mu věnovali několik stránek. Třeba vás taky zaujme elegantní způsob, jak si ulehčit život.

Nebuďte sami, buďte sousedé... Sblížení s lidmi kolem vás vám totiž pomůže víc prožít pocit domova. Jak se seznámit s cizími lidmi, zjistíte v našem článku.

Nový Kreativ je k dostání na stáncích i na Fleru, kde si můžete zároveň pořídit i předplatné časopisu.

Další ukázky z obsahu najdete i na www.ikreativ.cz.