Čtvrt, půl hodiny, ale i dvě hodiny. Tak dlouho trvá, než v žáru plamene a v rukách Sylvy Procházkové vznikne jediná perla. Při detailním pohledu zjistíte, že je vrstvená z teček skla různých barev, které ještě promění roztavení.

Právě různé barvy skel roztavením vytvářejí výsledný efekt korálku, a tak je důležité vědět, jak které spojení dopadá. „Když jsem začínala, vždycky jsem se nadchla pro určité barvy skel, ale pak často korálek po vytažení z chladicí směsi nevypadal tak, jak jsem si to původně představovala. Dneska už radši většinou předem zvážím, jestli ty konkrétní barvy budou spolu působit tak, jak si představuju, a pak teprve vinu,“ říká Sylva. Na to, jak se jí to daří, se můžete podívat na Fleru na Fler.cz/s-beads.
Co všechno k vytvoření korálku potřebujete?
Především kahan a různobarevné skleněné tyčky, kyslík a plyn a chladicí směs nebo pec. Vstupní náklady nejsou malé.

Formičky jste nezmínila, takže asi vinete „z ruky“, jak se téhle technice říká.
Formičky taky nějaké mám, ale používám je ve skutečnosti minimálně. Práce „z ruky“ mi totiž vyhovuje víc, výsledný korálek je mi milejší, když do něj vložím víc úsilí a soustředění. Přirovnávám právě proto vinutky k pravým perlám, vždyť pravá perla je taky jedinečný originál, žádné dvě nejsou úplně stejné.

Jaké sklo používáte jako surovinu?
Sklo nakupuji převážně v cizině, nejvíce používám italské, ale i německé sklo. Naše české sklo je ale s těmi zahraničními úplně srovnatelné, používám ho taky velmi často. Změny barvy skla způsobují oxidy a soli kovů, které se do něj přidávají při výrobě. Například tyrkysové sklo obsahuje větší množství mědi, fialové manganu. Zahřátí potom ovlivňuje reakci různých barev skla dohromady a vytváří efekty, které vidíte na korálcích. Osobně mám ráda tyrkysové sklo, krásně reaguje například s béžovým.

Proč jste vlastně začala zrovna s korálky?
Odmala jsem něco tvořila. Jsem z generace, která si vyráběla hračky a doplňky, protože v obchodech se nic sehnat nedalo. Přirozeně jsem tedy pak v dospělosti začala šít a plést na sebe i na děti. Chtěla jsem se přitom odlišit od davu, a tak to nikdy nebyla třeba jen obyčejná bunda, ale bunda s aplikací na zádech, kapsář na dveře plný příběhů, šaty pro Kašpárka... Pak přišly roky, kdy jsem pod vlivem různých okolností netvořila vůbec, ale jak děti postupně odcházely do světa, cítila jsem, že mi chybí vidět hmatatelný výsledek mé práce. V zaměstnání pracuju ve velkoobchodě v kanceláři, to je něco úplně jiného. Začala jsem si tehdy hrát s korálky a drátky a pak jsem objevila kurz vinutí perel. Žhavé sklo mě vždycky fascinovalo, ale nikdy mě nenapadlo, že si to budu někdy moci zkusit. To, že sama můžu roztavit sklo a vytvořit z něj korálek, mě nadchlo a jsem z toho pořád u vytržení. Na kurzech u Šárky Rooya jsem pak sklu úplně propadla.

A kdy jste se přestala cítit jako začátečník?
Tak to ještě nenastalo. Vlastně je to naopak, čím déle vinutky vyrábím, tím víc se jako začátečník cítím. Je tolik technik, které jsem ještě nevyzkoušela! A spousta těch, které jsem vyzkoušela, ale ještě neovládám. Třeba výrobu takzvaných murini, to jsou takové malé nakrájené skleněné kytičky, tu jsem ještě nezvládla. Je přede mnou ještě dlouhá cesta, ale možná právě to mě baví, pořád se učím něco nového.

Co vytváříte nejradši?
Moc ráda vyrábím vinuté disky, které vypadají jako květiny nebo mandaly. Jejich výroba není jednoduchá, ale jsou krásné.

Na co u vinutí myslíte?
Většinou se musím soustředit, abych neudělala chybu, nemyslím tedy na starosti, ale jen na to, co se právě v danou chvíli děje před mýma očima. Sklo mě učí trpělivosti a soustředění na okamžik teď a tady.

 

Už jste se popálila?
Popáleniny jsou součástí mého života, ale přicházejí jen tehdy, když jsem unavená nebo se nesoustředím. Proto se snažím sedat ke kahanu svěží, přece jen u něj trávím několik hodin, a hlavně dodržovat bezpečnostní zásady. Taky se při práci chráním oblečením, třeba košilí ke krku s dlouhými rukávy.

Ve vašem portfoliu se nedá přehlédnout hejno soviček, to jsou vaši oblíbení ptáčci?
Sovy jsem původně vyráběla do meziklubové soutěže Mařena na Fleru na téma Všechno lítá. Než jsem vyrobila tu správnou, zkoušela jsem to znovu a znovu a ukázalo se, že je o ně zájem. Tak se u mě zabydlely trvale. Je milé, že je zákaznice nazývají jejich jmény, každá sova má své, které mě napadne při pohledu na hotovou postavičku. Moje nejoblíbenější sova byl Emílek.

 

Kdo vaše vinutky kupuje? Jsou i surovinou pro další zpracování?
Ano, moje vinutky kupují i šperkařky, ale taky lidé jen tak pro radost. Je milé, že se zákaznice vracejí. Kromě soviček milují vinutky s bublinkami a kytičkami. Když jsem perly začala prodávat na Fleru, neloučila jsem se s nimi lehce. Teď už vím, že jdou k lidem, kteří mají pro vinutky slabost a umějí ocenit ruční práci, a proto je už pouštím z ruky bez starostí.


Vinutí skla ale není jedinou technikou, kterou zpracováváte sklo...
Není, začala jsem si pohrávat i s technikou smaltování, kterou se učím u Majdau, a chtěla bych smalt s vinutkami propojit. Zatím se práci s pravým smaltem učím, experimentuji. Baví mě jako vinutky, protože stejně jako u nich nikdy nevím, co vznikne. I ve smaltu se barvy různě propojují a reagují spolu. Ne každému to vyhovuje, protože výsledek může být jiný, než byl záměr, ale pro chaotika ve mně je to přesně to pravé. Já jsem totiž částečně chaotik a částečně puntičkář, nějak se ve mně prolínají.

Co byste se ještě chtěla naučit?
Je toho ještě spousta, co neumím. Zkouším foukání skla, ve kterém vidím další možnosti pro výrobu skleněných šperků. A samozřejmě smalt, který mě pohltil. Těším se na novou dílnu, kterou brzy budu mít, protože stále bojuji s místem, spoustu času mi zabere přesunování a uklízení materiálu a nářadí.

Co pro vás bylo ještě v začátcích důležité?
Na začátku mi úžasně pomohl v prodeji mých výrobků Fler a stále mi pomáhá. Potkala jsem v něm spoustu dalších tvůrců, nejen vinutkářek, a obdivuji jejich práci, obdivuji píli a trpělivost, s jakou tvoří. S mnoha z nich mě pojí virtuální přátelství a na Fler Offline začátkem března jsme se s některými potkali osobně. Bylo to, jako bychom se znali už spoustu let. Fler má prostě jedinečnou atmosféru virtuálně i naživo. Je to výjimečné.

Jak se líbí rodině, že maminka tráví tolik času u kahanu?
Moje rodina mi fandí, opravdu. Jsou z mé tvorby nadšení. Jenom nevím, jestli to není jen proto, že „kdo si hraje, nezlobí“. A proto, že vždycky vědí, kde mě najdou.

Připravila: HelenaG, Fler.cz
Foto: HelenaG a archiv s-beads

Pokud chcete taky vinout:

  • Určitě je nejlepší zajít na kurz, kde budete pod dohledem zkušené vinutkářky.
  • Dobře si rozmyslete, jestli bude vinutí vaším dlouhodobým koníčkem, nebo je to jen vzplanutí.
  • Připravte se na nemalé vstupní náklady.
  • Nenechte se odradit neúspěchy, protože stejně jako cokoliv jiného chce i vinutí cvik.

 

Právě vychází nový Kreativ!

Jako obvykle pro vás připravil dárky. Tentokrát jsou to papíry a obálky pro milostné dopisy, protože, jak se dočtete v časopisu, jejich sláva se právě vrací. Dalším dárkem jsou tarotové karty, které si navíc můžete sami vymalovat, protože právě taková osobní sada spolu s vaším podvědomím funguje přímo zázračně. A když už jsme u vymalovávání: tentokrát si připravte fantazii, protože jsme pro vás nachystali sadu obrázků lučních víl.

Co si ještě s Kreativem vyrobíte? Ruční papír, protože je to velká zábava a kus historie. Také si ze starého rámu na obraz můžete vykouzlit poličku, a poradíme vám, jak si do bytu přinést růže nejenom v podobě živých květin.

Naučíme vás, jak si na balkóně nebo terase pořídit bylinkovou zahrádku, a pozveme vás na kurz, kde budete poznávat kytky k jídlu. K znamenitému jídlu se dostanete taky pomocí našich receptů. Vybrali jsme skvostný dezert s kandovanými květy, a také domácí pomazánky, které vaši rodinu zachrání před bídnou smrtí hladem :-) A pak ještě čtyři vynikající jídla se zelenými bylinkami.

Navíc vám poradíme třeba to, jak kolorovat fotky, nebo jak si vyrobit zaručeně ekologický domácí osvěžovač vzduchu.
Denisa Bartošová vás tentokrát vyzve k přímo žhavé aktivitě: k malování vypalováním na dřevo.

Nový Kreativ je k dostání na stáncích a na Fleru si můžete pořídit i předplatné časopisu.

Další ukázky z obsahu najdete i na www.ikreativ.cz.