"Posedlo mě sklo," dočtete se na profilu jibadu. Ještě že tak, myslíme si o tom my. Jinak bychom se nemohli kochat jejími skleněnými šperky a přitom nechápat, jak mohlo něco tak křehkého a kouzelného vzniknout v ohni. Naštěstí se nám podařilo uhnat k rozhovoru samotnou autorku, která nám to všechno pěkně vysvětlila.

Řekněte nám na úvod něco o sobě. Jak jste se dostala k tvoření?
Jmenuji se Jitka Baďurová, bydlím s rodinou v Nové Říši, ve starém domku, pod prastarou klášterní zdí.
Rčení: "Nouze naučila Dalibora housti" je přesně můj případ.
Po rodičovské dovolené jsem přišla o místo a kupodivu to byl jeden z (mnoha) nejšťastnějších okamžiků v mém životě… Při bezcílném potácení se po netu jsem objevila vinuté perly. Za vydatné podpory svého manžela, který občas tuší lépe než já sama, co je pro mě to pravé, jsem nakoupila potřebné nářadí a materiál, a podle tutoriálů na netu začala tvořit první skleněné šišky. Zpočátku to vypadalo, že sklo spíše přetváří mě, učilo mě trpělivosti a pečlivosti, ale pak (cca po třech měsících) jsem občas začala vítězit i já. Dále bylo skóre nerozhodně, nyní spíše vedu. Tedy, pokud nezkouším nějaký nový dekor nebo techniku, kterých je naštěstí nekonečné množství.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
V současnosti jsem majitelkou "iča" a radostně vinu pro "peníze" několik hodin denně. Když nevinu, tvořím šperky pro svoje skvělé zákaznice nebo balím balíčky na Fler apod.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Vinuté perly, jinak lampwork, se tvoří tavením nádherných barevných tyčí skla nad sklářským hořákem. Stále mě uvádí do naprostého vytržení barva a konzistence roztaveného skla, jeho tvárnost, ušlechtilost materiálu, křehkost… nekonečné možnosti, krása… Sklo se navíjí na nerezové dráty namočené do separační hmoty. Tvaruje se, stříhá, mačká, špígluje, zlatí, stříbří, puntíkuje, vytahuje, atd. Pak je velmi důležité sklo co nejpomaleji zchladit, vinutky se vloží do chladicího materiálu či chladicí pece. Pak už se jen vyčistí otvor, je taky možné je matovat v leptacích kapalinách.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Nové nápady vzniknou většinou v noci, když "rekapituluju". Bohužel většina geniálních nápadů skončí v šuplíku ZAPOMENUTO nebo ODLOŽENO, což je v podstatě totéž. Občas se ale stane zázrak a některá z nočních múz přežije ranní kuropění a pak HURÁ! Odvedu nejmladší do školky, po cestě koupím rohlíky, zatopím, uvařím si kávu, zapálím hořák, nasadím brýle s ochranným filtrem, zhasnu hořák a přiložím do ohně, znovu zapálím hořák, a pak… no, někdy se na to dá i koukat. Mám ráda, když je k tomu ještě doma uklizeno, všichni jsou ve školách, v práci, či mají práci mimo dům. Venku za oknem je slunečno a třeba bílo, oheň praská a jinak je ticho. Ticho kolem i uvnitř mě. I v takových chvílích mám velkou radost ze žití, i v těchto okamžicích naplno vnímám Boží přítomnost a požehnání.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Největším kritikem mé práce je můj manžel. Mrkne mi přes rameno a řekne: "No... Jitu, to by šlo udělat i líp, viď?" O tom, zda jsou jeho připomínky objektivní, přemýšlím většinou hned, když "splasknu",  někdy má i pravdu… občas… :-)

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
…kolik jich může být? Ywucha a její pastelky, martinaS skvěle šije, ještě mia.via a její nákrčníky a Brigit měďotepka...

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Tak bych asi "vypíchla" náušnice Rossa nebo možná náramek Fresh breeze, hm… nebo snad raději Vánoce na krku? To je jako když vás někdo nutí říct, které z dětí máte nejraději!

Nosíte svoje výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Nosím, v létě nejraději. Náramky miluju. Prozradím vám tajemství. Sklo na kůži totiž ožívá! Nevěříte? Vyzkoušejte.

Čemu se věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Když netvořím něco kolem skla, tvořím něco kolem kuchyně, prádla… dělám matku a manželku, to mě taky baví… :-) Taky si ráda přečtu nějakou knihu, mrknu na film. Jdu se projít, např. hromadou spadaného listí a tak…

Jak vypadá váš ideální den?
(Jitka odkazuje na otázku "Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.", pozn. red. :-))

Jaké máte pracovní plány pro příští týden a jaké pro příští rok?
V příštím týdnu a roce? Dobudu se svými vinutkami Rusko a Spojené arabské emiráty :-)