Keramická hlína skýtá nekonečně možností k tvorbě praktických a dekoračních výrobků, kterými se rádi obklopujeme. Patří nejen do kuchyně, ale všude tam, kde je potřeba zútulnit prostory nebo si jen tak udělat radost při pohledu na něco pěkného. Vyrobte si s námi vítací cedulku na dveře, která vašim návštěvníkům vykouzlí úsměv na tváři. :)

Materiál a pomůcky:

  • světlá keramická hlína
  • houba, miska s vodou
  • dřevěné špachtle, váleček, vodicí lišty, děrovač, skalpel, jehla s kuličkou na konci, odebírací očka

Ze zpracované hlíny si připravíme silnější plát. Na podložce jej necháme mírně zatuhnout, aby se nám na něj lépe překresloval motiv a dobře rylo.

Mezitím si na papírovou šablonu překreslíme vlastní návrh vítací cedulky. Zvláštní pozornost věnujeme rozmístění nápisu.

Návrh si přiložíme na vyválený plát. Jehlou s kuličkou na konci si překreslíme základní linie motivu naší cedulky.

Přebytečnou hlínu odřízneme skalpelem. Poté dokreslíme (doryjeme) zbytek obrázku a samotný nápis. Nezapomeneme si udělat otvory pro zavěšení.

Odebíracím očkem začneme na největších plochách odstraňovat hlínu tak, aby nám z obrázku postupně vystupoval motiv stromu a dalších detailů.

Při práci výrobek postupně osychá, to není v tomto případě na škodu. Lépe se totiž vyrývá do koženého stavu hlíny.

Větším štětcem průběžně odstraňujeme malé zbytky hlíny.

Mírně vlhkou houbičkou retušujeme povrch cedulky a zahlazujeme nerovnosti.

Po vysušení cedulku přežahneme a následně zatřeme oxid železa, který jí dodá rustikální vzhled. Oxid zvýrazní rytý dekor a vystupující místa.

TIP:
Po dokončení motivu je potřeba cedulku zatížit na okrajích a velmi pomalu sušit. Kontrolujeme tedy stále stejnoměrnou vlhkost cedulky a případně si okraje zakrýváme igelitem. Ploché výrobky jsou ve fázi sušení nejnáchylnější na prohnutí nebo prasknutí.

Autorka návodu a foto: Veronika Volejníková, pro časopis Golem 4/2018.


Časopis Golem

Čtvrtletník Golem je v současné době jediným periodikem na trhu, které se zabývá metodikou zpracování keramické hlíny.

Kromě modelování a točení na hrnčířském kruhu v něm najdete tipy a návody na povrchovou úpravu výrobků, kombinace hlíny s dalšími materiály, odlévání nádob do sádrových forem, tvoření s modelovacími hmotami, různé možnosti vypalování keramiky.

Všechny naše zveřejněné nápady pocházejí z dílen českých a slovenských keramiků a výtvarníků, spřátelených školních klubů či jednotlivých nadšenců keramického řemesla. Návody na výrobu jsou podrobně a přehledně zpracované fotografickou formou „krok za krokem". Časopis Golem představuje české i zahraniční umělce, keramické dílny a přináší zajímavé pozvánky, dává prostor i pro vaši vlastní prezentaci.

Naší snahou je, aby bylo nejtradičnější řemeslo v českých zemích šířeno populární formou mezi širokou veřejnost, a nedošlo tak k jeho zániku.

Časopis GOLEM si můžete zakoupit i na Fleru.