Křupavé hranolky, kukuřičné nachos, zlatavé cibulové kroužky nebo třeba čerstvá syrová zelenina nakrájená na špalíky, to jsou dobroty, které přímo žadoní o namočení do nějaké té omáčky, dipu nebo salsy. Pojďme si na tuto prima svačinku vyrobit stylový servírovací talíř, kde budeme mít všechno pěkně pohromadě. Ale pozor, než si uděláte hlad, je třeba začít trochu s předstihem, nejlépe alespoň tři týdny, aby vše zdárně vyschlo a prošlo dvakrát keramickou pecí...

Pokud nejste zdatným točířem, náš servírovací tác složený ze dvou dílů si můžete klidně i vymodelovat.

Materiál a pomůcky:

  • světlá keramická hlína
  • cidlina
  • houba, kovová štětina, očko
  • šlikr
  • glazura dle teploty výpalu hlíny (v našem případě nejde o komerční glazuru z nabídky keramické prodejny, ale o vlastnoručně namíchanou glazuru Honzy Hlahůlka)

Na hrnčířském kruhu vytočíme ze 400 g hlíny misku s vyššími okraji.

Po zkožovatění misce obtočíme dno kovovým očkem do kulata.

Velký talíř točíme (cca 1,8 kg), až když máme připravenou menší misku.

Zasušíme ho horkovzdušnou pistolí a připravíme si prohlubeň pro misku.

Důkladně naškrábeme stěnu talíře i misky, našlikrujeme a přimáčkneme k sobě.

Po přežahu glazujeme a vypálíme na teplotu, která vyhovuje použité hlíně a glazuře.

Autorka: Míša Weingärtnerová, foto: redakce Golema

 

Milí přátelé keramiky,

krásné tropické léto plné legrace, zmrzliny a nových zážitků vám přeji. Mně se to mluví, já už se zrekreovala krásné tři týdny v měsíci červnu a byla to dovolená opravdu očistná a odpočinková. To si tak říkáte, že můžete v klidu odjet na libovolně dlouho, vždyť k internetu se hravě dostanete v telefonu, notebook máte přece s sebou a vždy se dá zavolat a naskočit na pracovní vlnu, když bude třeba. No, to ale nesmíte jet do Skandinávie na jezerní plavbu Finskem na lodi, která již zažila ledacos.

Asi to není úplná náhoda, že se naše plavidlo, se kterým jsme se nepotkali poprvé, jmenuje Veijari – smíšek. A jak nás Veijari letos vypekla? Úplně holka za jízdy nedobíjela, tedy dobíjela, ale jen pro potřeby zajištění svého vrtošivého chodu a potřebných přístrojů a navigací. A protože jsme byli již daleko na severu a chtěli jsme naší lodičce věřit, že nás nenechá ve štychu, svoje vybitá elektronická zařízení pro spojení se světem jsme pěkně uložili na dno batohu a děly se věci. Jasně, to jsou takové ty řeči, však to všechno vypni a odpočiň si, ale kdo to opravdu umí udělat? Počkej, jen zkontroluju poštu, jen se tady mrknu na něco, počkej přečtu si to hodnocení a jdeme se najíst... Ale když jste od svých zařízení nekompromisně odříznuti, je to vskutku naprostá osvobozující úleva. Večery polárního dne plné slunce, rybaření, sdílení zážitků jen mezi svými kolem ohně, kouzelné souznění s krásnou čistou přírodou. Dokonce se mi začaly zdát i neobvyklé sny z mého dětství a na povrch vyplouvaly různé milé zastrčené vzpomínky. Zvláštní a očistný, tento severský pobyt, díky za něj.

Dlouhé a odpočinkové prázdniny i vám!