To si tak jednou surfujete na internetu a objevíte Fler. A když Fler objevíte, začnete na něm nakupovat. Náušnice. Spoustu náušnic. A ty náušnice pak nemáte kam dávat. Tak zaúkolujete partnera, ať vám vyrobí stojánek na šperky. Jenže ten za chvíli přestane stačit. A jak to bylo dál? To už vám prozradí dvojice von Hanke.

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Značku von Hanke tvoří vizionářský blíženec Andrea a samotářský rak Martin. Andrea ráda objevuje a vymýšlí stále něco nového a vidí prostor pro zlepšení, kamkoliv pohlédne. Martin nemá tyto pohledy rád, protože pro něj většinou znamenají další práci. Martin má naopak rád svoji dílnu, své tempo a klid.

Jak jste se dostali k tvoření?
Andrea: Vlastně náhodou. Sháněla jsem hvězdu z korálků na vánoční stromeček a našla ji na Fleru. Ta radost a vzrušení z úlovku! :) Zaregistrovala jsem se v roce 2009 jako nakupující pod přezdívkou von Hanke, kterou mám už od středoškolských let. Po dvou letech nadšeného lovení na Fleru šperků přibývalo a vyvstala nerudovská otázka kam s nimi. Chtěla jsem nějaký hezký a zároveň praktický stojánek na šperky. Pohled mi padl na momentálně nevyužitého Martina, který byl vzápětí zaúkolovaný výrobou prvního stromečku. Samozřejmě jsem stojánek potřebovala nejlépe hned. Sice šel, ale na odchodu si rebelantsky zpíval „Černý muž pod bičem otrokáře žil“. Po čase jsem zaplnila i strom a znovu jsem řešila kam s tím. Potřebovala jsem stojánek, na který se toho vejde opravdu hodně. Světlo světa tak spatřily Magické květy. A odtud byl už jen krůček k myšlence nabídnout stojánky na Fleru. V dubnu loňského roku jsme změnili registraci na prodávající. Náš život se zcela nenápadně rozdělil na život před Flerem a s Flerem.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Martin: Oba dva chodíme do zaměstnání a Fler je naším velkým koníčkem, nebo spíš koněm, kterému věnuji prakticky veškerý volný čas.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Martin: Jakožto bývalý letecký modelář mám velmi blízko k práci se dřevem, takže ho používám nejraději a nejčastěji. Přesto mě láká i práce s jinými materiály, jako je třeba plexisklo, dural, hliník nebo mosaz. Rád objevuji možnosti materiálu, se kterým pracuji. Je to pro mě výzva.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Andrea: Inspirací jsou pro nás často věci, které vidíme kolem sebe. Například solitérní strom v zahradě nebo náš kocour sedící za oknem, který se stal předobrazem našeho nejúspěšnějšího stojánku. Ve chvíli, kdy mám námět, namaluji si návrh, podle kterého Martin udělá první prototyp.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Martin: Andrea je zdrcující a upřímný kritik. Byly i výrobky, které neprošly její cenzurou, ale já se nevzdávám. :)
Andrea: Ani nevíte, čeho všeho byl tento svět ušetřen. Ovšem ono stačí nebýt chvilku doma a Martin stihne záškodnicky vložit nějaký ten neschválený výrobek. :) Jinak máme samozřejmě velkou radost, když se nám zákazníci ozvou s tím, že jsou s výrobkem spokojení, že se jim líbí a mají z něj radost.

Doporučte Fler tvůrce, které máte rádi.
Andrea: Ráda jich mám spoustu, ale snad můžu zmínit některé z těch, u kterých jsem sama nakoupila a jejich výrobky vyzkoušela. Takže siska111, Lajky, andy…gc, sol.d.c., AndreaD., germia, Guinevra, Baraca. Ostatní snad prominou, ale seznam by byl moc dlouhý a Martin už chce psát své oblíbené.
Martin: Taky mám spoustu oblíbených tvůrců, ale od nakupování jsou tady jiní. Mám rád práci z dílny Aldy, Otakar – foto, Martin Hybler a jeden z posledních objevů Machacek – sochy.

Kdybyste měli upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Andrea: Za sebe musím říct, že mám obzvlášť ráda stojánek Magické květy, který používám každý den už více než rok a jsem s ním naprosto spokojená.
Martin: Osobně mám rád pečetidla. Jejich tvorba někdy bývá zdlouhavý proces, než se nám spolu se zákazníkem podaří domluvit finální podobu pečetidla. Ale těší mě, když se podaří naplnit představu zákazníka.

Používáte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Martin: Občas používám své osobní pečetidlo, které máme zároveň jako avatar.

Čemu se rádi věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Andrea: Hodně čtu, což v praxi znamená, že už knížky nemám kam dávat. Hodně poslouchám hudbu, hlavně jazz a klasiku. Hraji na klavír a taky s nadšením buduji zahradu u našeho domu a libuji si v tom, že taková zahrada není vlastně nikdy hotová.

Jak vypadá váš ideální den?
Martin: Pro jednou bych ráno nevstal v šest, nepracoval bych celý den a odpočinul si, abych mohl další den v šest ráno vstát a celý den opět pracovat.

Jaké máte pracovní plány pro příští týden a jaké pro příští rok?
Andrea: Asi to necháme koňovi, ten má větší hlavu, a kdo ví, co bude zítra.