Vzpomenete si, jaký vztah jste v dětství měli k nošení čepice? Většina dětí je asi nesnášela, ale to bylo beztak jen pro nedostatek krásných kousků na trhu. To dnešní děti mají štěstí, že vyrůstají v době značek, jako je třeba YellowViolet. Za tou stojí dvě nápadité a šikovné mámy, které dobře vědí, co se dětem líbí! A prostřednictvím dnešního předvánočního rozhovoru si s nimi můžete popovídat :)

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
YellowViolet, to je Eva Němcová a Renata Hanáčková. Obě máme dvě děti ve stejném věku. Celkově máme stejné záliby a tak se dá říct, že spolu trávíme většinu času. Přes den v dílně, odpoledne se potkáváme na kroužcích dětí a o víkendu se klidně sbalíme a jedeme na chatu.
Obě rády chodíme do společnosti, jsme optimistky a rády se bavíme s lidmi… Zkrátka dvě normální ženy, co někdy neví, kolik je hodin, co je za den a kde zrovna mají vyzvednout děti :-)
Ráda říkám, že jsme se potkaly, abychom jedna druhou něco naučily. Funguje nám to, nenarazily jsme na problém, který by se nedal vyřešit. A tak to zůstane :-)Jak jste se dostaly k tvoření?
Renča už na střední oděvní škole v Prostějově, kdy šití pro ni bylo povinností, ale hlavně i koníčkem. Mně šití nebylo cizí díky tomu, že se u nás doma válely Burdy, které mojí mamce byly inspirací při šití, a tak jsem si to jednou chtěla taky zkusit. Obě jsme docela kreativní a kromě šití nás baví i jiné věci. A to se nám hodí, protože je potřeba posouvat se dál.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Ano, máme ji jako hlavní pracovní náplň a věnujeme se jí v podstatě 8 hodin denně. A kdyby to šlo, asi v dílně i spíme. Máme to štěstí, že děláme opravdu to, co nás baví. Často se stane, že se potkáme někde mimo dílnu a jedna z nás hlásí, že ji napadlo tohle a tamto. Takže hlava asi pracuje pořád. Když mě napadne nějaký nový obrázek, tak si ho musím hned někam čmrknout. Stejně tak Renča pořád dumá, jak a co zdokonalit. Jelikož dodáváme čepice i do obchodů, je potřeba se tomu opravdu věnovat.


Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Naším produktem číslo jedna jsou určitě čepice. Ty máme bavlněné anebo zimní fleecové. Takže v dílně máme šicí stroje, které ráno zapneme a odpoledne vypneme :-) Technika u nás nijak nevyhrála, prostě jsme chtěly dělat čepice z těchto materiálů, a tak nebyla jiná volba. Abychom měly co šít, je potřeba si udělat střihy. Renča dělá na všechno střihy sama. Modeluje čepici tak dlouho, dokud prostě nesedí, jak má. A já si kreslím obrázky :-)

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Čepice šijeme tak, abychom pokryly tři hlavní sezóny: jaro, podzim a zimu. Před začátkem každé sezóny si navrhneme barevné kombinace čepic, objednáme materiál, který se snažíme mít opravdu kvalitní a pokud to jde, tak české výroby. Jelikož náš odbyt už je mimo naše kapacitní možnosti, pro výrobu čepic využíváme externí firmu. To, co naši čepici dělá tou naší, je aplikace (obrázek), který vymyslíme, nakreslíme, projde schvalovacím procesem, zda si zaslouží být v naší obrázkové rodince a pokud ano, začneme ho dělat. My samy se tedy zabýváme výrobou obrázků a ta zahrnuje: přípravu materiálu, nakreslení jednotlivých vzorů, ruční vystřižení a strojní ušití. Pak je potřeba je ještě vyšít (pusinky, očička...). Nakonec obrázek na čepici našijeme a posíláme do rukou zákazníků.


Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Do barevných kombinací, které se snažíme každý rok něčím oživit, si moc kecat nenecháme. Jelikož jsme dvě, tak se domlouváme a radíme mezi sebou. Většinou to je docela rychlý proces, jak už jsem psala, máme s Renčou stejný vkus i co se módy týče a obě nás móda baví. Snažíme se sledovat nové barevné trendy, ale jak už jsme zjistily, spousta zákazníků je zvyklá na takovou tu klasiku, kterou se snažíme držet. Takže někdy se novinky v barevných odstínech objeví třeba jenom v detailu u obrázku. Sem tam nám někdo řekne, jestli neuvažujeme dělat tuhle barvu nebo tenhle obrázek. Neházíme to rozhodně za hlavu a rády si poslechneme názor druhých.

Doporučte Fler tvůrce, které máte rády.
Líbí se nám akari, youngprimitive, City Folklore, Tallula.

Kdybyste měly upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Tak určitě čepice, protože to je náš hlavní produkt. Nedá se říct fialová s motýlem, protože každá je jiná a každá má svého fandu. Snažíme se, aby si vybral každý, a nejradši máme, když si můžou vybrat děti, který obrázek chtějí mít na čepici. Protože víme, že taková se nosí s radostí.

Nosíte své výrobky, nebo jste kovářovy kobyly?
Jasně, že nosíme. My, naše děti, kamarádi a známí kamarádů. A zrovna čepice je módní doplněk, a když je zima, tak si čepici rád nasadí skoro každý :-)

Čemu se rády věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Moc volného času není, ale když už nějaký je, to jsou hlavně víkendy, rády si zajedeme s rodinou na chatu. Vezmeme časopis a kecáme. Děti si hrají, je tam chaos a hluk, ale tak to je, když je nás pohromadě víc. Hlavu si během týdne vyčistíme sportem, kinem… Nic extra, co bychom potřebovaly pro odpočinutí, není.
Ale shodly jsme se s Renčou, že někdy je dobré si nasadit sluchátka, u toho klidně uklízet… Děti pak neslyšíme a to je taková zvuková bublina vhodná pro odpočinek :-)

Jak vypadá váš ideální den?
Ideální den je pro nás ten, kdy v klidu ráno vypravíme děti a sejdeme se brzo v dílně, kde stihneme udělat všechno, co je potřeba, a nepřetahujeme si resty do dalšího dne. Což se někdy stane, hlavně, když si dopřejeme kafíčko s něčím dobrým u kamarádky v kavárně :-) Pracovat někdy v časovém presu je taky fajn. Dokážeme se navzájem hecnout a ještě se u toho zasmějeme.

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Pracovní plány zůstanou stejné jako ty pro tento rok, vyrábět čepice. Rády bychom konečně zrealizovaly další nápady, které nám leží v šuplíku, nebo teda spíš v dílně, ale už v našich skříních. Máme několik novinek a už se na nich pracuje. Chceme, aby si na své přišli i dospěláci. Takže testujeme na sobě a okolí. A samozřejmě se trošku rozjedeme v oblečení pro děti, které šlo teď díky čepicím stranou, a proto jsme neopakovaly výrobu třeba tepláků a sukýnek. Takže se dá říct, že na nový rok se moc těšíme, protože to bude zase nová výzva.