Vítejte u 42. kola Soutěže krajů s názvem Inspirace Pardubickým krajem. Naše soutěžící v ní nejvíce inspiroval pardubický perník. Voňavá pochoutka známá i mimo hranice našeho státu. Dále Velká Pardubická, dostihový závod, konající se druhou říjnovou neděli. A v neposlední řadě mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl. Některý z těchto symbolů určitě znáte i vy. A naší snahou je přiblížit vám kraje naší krásné republiky i z dalších možných úhlů pohledu...

Pardubický kraj

...spadá z převážné části do východních Čech, okolím Svitav a Moravské Třebové však zasahuje i na historické území Moravy.

Pardubický kraj – znak

Od toho se odvíjí i znak tohoto kraje: český lev, moravská orlice. Třetí pole symbolizuje celý kraj. Otevřená stříbrná brána se zlatým glóbem představuje vstřícnost kraje vůči vnějšímu světu. Černá lyra připomíná mistry hudby, kteří v kraji žili. Modrá barva značí množství řek, jezer a vodních ploch tohoto kraje. Stříbrná barva hradeb symbolizuje pás hor, který obepíná kraj širokým obloukem. Čtvrté pole tvoří znak krajského města Pardubice.

Většinu území tvoří pahorkatiny a vrchoviny přecházející do nížin kolem Labe. Na hranici s Polskem se tyčí třetí nejvyšší pohoří v Česku, masív Králického Sněžníku, na něj navazují Orlické hory, na jihu pak Českomoravská vrchovina. Mezi nejdůležitější řeky patří Labe, Chrudimka, Svitava.

Kromě Pardubic můžete v tomto kraji navštívit města Česká Třebová, Hlinsko, Holice, Králíky, Lanškroun, Litomyšl, Moravská Třebová, Polička, Přelouč, Vysoké Mýto, Žamberk.

Díky úrodné oblasti Polabské nížiny je pro kraj významné zemědělství (sladovnický ječmen a řepa). Z průmyslu je zastoupeno strojírenství, textilní, kožedělný a oděvní a hlavně chemický průmysl.

Mimochodem... Víte, zač je v Pardubicích perník a kolikrát vyhrál Železník Velkou Pardubickou? Odpovědi naleznete v tomto blogu, kde jsou i všechny výrobky z našich regionů. 

A teď už si pojďte zahlasovat.

Který z výrobků našich finalistů vás zaujal nejvíce?

#fler-anketa:2716#

Děkujeme.

 

Moc rádi bychom také uvítali nové členy klubu, nové soutěžící, kteří chtějí svým zákazníkům ukázat, co krásného nebo tradičního se právě v jejich kraji tvoří. Nestyďte se, přidejte se k nám!

 

A na co se můžete těšit příště? Rozjedeme DĚTSKOU PÁRTY!

1. 6. se slaví Mezinárodní den dětí. Připravíme jim skvělou párty v barvách duhy!

 

 

Úvodní vyšívaný perníček: Y-vonne