Dnešní várku nováčků, tedy autorů působících na Fleru tak nějak zhruba kolem půl roku, spojuje jedno slovo: tvar. Ať už jej sledujete ve špercích z tvrdých materiálů, v přírodních liniích, výrobcích z porcelánu či v kresbách a kolážích, v dnešních příkladech uvidíte už zřetelně daný rukopis. A právě to všichni u nových autorů hledáme. Jejich jasnou značku a vzkaz. Hej, Flere, tady jsme! Další nováčci :-)

api aki
prodej od: 29. 8. 2012

Jak jste vlastně začal a co vás přivedlo k současné tvorbě?
Tak to opravdu nevím … asi touha dělat pěkné věci... a hudební sluch nemám, tak co už :).

Jak dlouho vám trvalo, než jste se odhodlal na Fleru prodávat?
Trvalo mi to asi rok. Vedla mě k tomu přítelkyně a musela si přitom ode mě vyslechnout spoustu keců :) .

Máte nějaké umělecké či jiné kreativní vzdělání?
Pár let jsem jako dítě navštěvoval výtvarku.

Zkoušel jste i jiné techniky? Jak to dopadlo?
Vědomě jsem nikdy nezkoušel žádnou techniku :) . Prostě člověk něco dělá, něco zkouší, někam ho to dovede, něco se při tom naučí… a ejhle technika je na světě .

Kde tvoříte?
Já tvořím v obýváku na jídelním stole. Je to veliká nuda (vzhledem k fotkám pracovních stolů ve vašem článku), protože můj stůl je neustále uklizený a tudíž mé pracovní místo vůbec nevypadá jako pracovní místo :).

Jak vzniká vaše zdejší prezentace, pomáhá vám někdo například s focením, psaním popisků nebo celkovým stylem obchodu?
Profil, fotky, popisky, to všechno si chystám sám. Pro rady chodím za přítelkyní, protože ona má velký cit na barvy a taky bezpečně pozná, když se v něčem zbytečně plácám, nebo nesmyslně spěchám .

Co vás ovlivňuje a jak ladíte svůj styl?
Ovlivňuje mě všechno, co je dětsky hravé, jednoduché, způsobující radost nebo duchovní fascinaci. A přesně tyhle věci nejlépe ladí můj styl :).

Líbí se vám Fler? Co konkrétně vás na něm okouzlilo? :-)
Fler je úžasný! Je zde neuvěřitelné množství krásných výrobků vyrobených velmi šikovnými lidmi. A ten web je sám o sobě výborně udělaný. A hlavně filosofie Fleru je velmi pozitivní ve vztahu člověk-tvoření-peníze. Flerem jsem nadšený!

Znáte tu některé další prodejce?
Ano, moje přítelkyně Iveta na Fleru prodává módu pod značkou YOP. To znamená, že na jejím profilu funguju jako model :).

Jaké knihy máte rozečtené, jaké filmy milujete, co inspirativního byste doporučil ostatním?
Všem doporučuju filmy od režiséra, který se jmenuje Wes Anderson, zvláště pak Život pod vodou. Jeho filmy jsou výtvarně velice propracované s velmi specifickým humorem a jakýmsi chlapsko/chlapeckým nábojem.

Co považujete za svůj dosud největší úspěch?
Za svůj největší úspěch považuju to, že jsem vylezl ze své ulity samotářského neproduktivního a sebeomezujícího pochybovače, že jsem lidem dokázal nabídnout své tvoření, což způsobilo, že jsem začal víc pracovat. Jo a taky to, že si umím říct o peníze - jak říká Forrest Gump: peníze se vždycky hodí :).

A váš veliký sen? :-)
Mým velkým snem je žít v rovnováze, vyvíjet se, dělat radost sobě i druhým. A taky překonat magickou hranici 60 nadšenců na Fleru :).

 

luckavo
prodej od: 11. 9. 2012

Jak jste vlastně začala a co vás přivedlo k současné tvorbě?
Když jsem chodila na první stupeň základní školy, moje maminka se ve mně snažila objevit ,,skryté“ nadání. Přihlašovala mne tedy do různých kroužků, mezi nimiž byl tanec, gymnastika, skaut, karate, malba, grafika, ale i keramika, která jednoznačně vedla. Na konci studia jsem vyhrála pár školních soutěží a to bylo motivací k podání přihlášky na Vyšší odbornou a Střední uměleckou školu Václava Hollara, kterou jsem v roce 2009 úspěšně zakončila maturitou. Po střední škole jsem se dostala na Fakultu Umění a Designu /UJEP/, kde v současné době studuji poslední ročník ateliéru Design porcelánu. Pokud se vše podaří, letos budu hrdě nosit titul Bc.A. :) Ovšem magisterské studium plánuji též.

Jak dlouho vám trvalo, než jste se odhodlala na Fleru prodávat?
K prodeji na Fler.cz jsem se odhodlala letos v létě. Uvědomila jsem si, že právě porcelán je to, čemu se opravdu chci věnovat. To bylo hlavním impulsem k založení si vlastní keramické dílny v Praze, kde plánuji první velkou realizaci – svou bakalářskou práci.

Kde tvoříte?
Jako dílna mi ještě donedávna sloužil můj studentský pokoj, parapety, improvizované police položené na krabicích, dokonce někdy i na vlastní posteli :). Nutno říci, že maminka nebyla úplně nadšená z všudypřítomného jemného bílého prachu a tehdy mi s úsměvem řekla:,,To mám za to, že jsem Tě přihlásila na keramiku“ :). Nyní si pronajímám prostor pár kroků od svého bydliště, což je ideální.

Jak vzniká vaše zdejší prezentace, pomáhá vám někdo například s focením, psaním popisků nebo celkovým stylem obchodu?
Ze školy jsem zvyklá svou práci řádně dokumentovat, tudíž si fotodokumentaci svých prací dělám sama za pomoci nekonečného pozadí a osvětlovacích lamp.

Co vás ovlivňuje a jak ladíte svůj styl?
Ve své tvorbě razím heslo V JEDNODUCHOSTI JE KRÁSA. Porcelán je krásný ušlechtilý materiál, který sebou však nenechá pracovat nikoho, kdo nemá základní potuchy o jeho chování se v žáru. Nejvíce mne baví překonávat technologické překážky, nebo je naopak využívat ke své potřebě. Dělám věci tvarově jednoduché, čisté, elegantní a hlavně funkční - nemám ráda ,,pracholapy“. Než vyvinu jeden výrobek, trvá to měsíc a každou fázi výroby provádím opravdu s láskou.
Co je pro mne inspirativní? Se mnou je to celkem vtipné, jsem tzv. koncový hráč a dokud mi neteče do bot, málokdy vymyslím něco opravdu dobrého :). Takže největší inspirací je deadline! Vždy říkám, že můza nepřijde na zavolanou. Mám pocit, že se mnou cestuje a krouží nenápadně kolem mě. Častokrát se objeví, když ji nejméně čekám. Například nějaká vtipná situace ve městě nebo na cestě do zaměstnání.

Líbí se vám Fler? Co konkrétně vás na něm okouzlilo? :-)
Na Fler.cz mě baví to, že je ochotný podporovat mladou tvorbu, která dnes nemá moc šancí, jak prorazit. Líbí se mi akce, které pořádá a sama jsem se již několika prodejních marketů účastnila. Díky Ti Fler.cz!

Co považujete za svůj dosud největší úspěch?
Za svůj největší úspěch považuji výhru v soutěži Hvězda 3D reklamy, a to v letech 2010 – 1.místo v kategorii Reklamní předmět 3. Milénia (šnek, krabička na lentilky). Dále v roce 2011 – 1. a 2. místo v téže soutěži (Ergonomický otvírák pivních láhví a mísa na pružině).

A váš veliký sen? :-)
Mým velikým snem je dále dělat to, co mě baví – porcelán. A to nejen pro radost, ale aby mě jednou dokázaly mé porcelánové kousky uživit.

 

Pere_
prodej od: 30. 5. 2012

Jak jste vlastně začala a co vás přivedlo k současné tvorbě?
Obídem všelijaké klišéovité blablabla. Proste cítim potrebu nejako sa vyjadriť, možno si niečo dokázať (takže predsa len klišé, ha-ha). Kedysi dávno, ešte za socíku, som začal s maľbou a grafikou. Niekedy na konci 80-tych rokov ma na akejsi výstave súčasného umeleckého šperku oslovili diela, ktoré boli diametrálne odlišné od komerčnej produkcie vídanej v klenotníctvach. To bol zrejme prvý impulz k tvorbe šperkov. Urobil som vtedy pár desiatok vecí, pamätám sa, že som urobil aj niekoľko šperkov, ktoré by sa dnes dali nazvať steampunkovými. Hlavným materiálom mi bolo drevo, meď, mosadz a nájdené objekty, ktoré som spájal lepením, nitovaním. O tvrdom spájkovaní som vtedy mohol iba snívať. Získať v tej dobe bez úradného papiera klenotnícky vercajch a materiály, bolo asi tak reálne ako je dnes reálne zapnúť televízor a pozrieť si niečo zmysluplné.
Potom prišiel rok 89, moje cesty sa ubrali inými chodníkmi, aj keď pri tvorivej činnosti som zostal. Začali sme s bývalými spolužiakmi vydávať noviny, neskôr som sa začal živiť počítačovou grafikou. Boli to roky, keď som sa voľnou tvorbou zabával len sporadicky. Asi pred troma rokmi, na impulz si nepamätám, som sa k šperkom vrátil.

Jak dlouho vám trvalo, než jste se odhodlal na Fleru prodávat?
Nijako som s tým neváhal, prvé veci som sem vložil hneď, ako som Fler objavil. :-)

Máte nějaké umělecké či jiné kreativní vzdělání?
Akademické umelecké vzdelanie nemám.

Zkoušel jste i jiné techniky? Jak to dopadlo?
Vyskúšal som všeličo. Vyrobil som niekoľko drevených plastík, koketoval som s keramikou. V blízkej dobe sa chcem opäť pustiť do klasickej hĺbkotlačovej grafiky.

Kde tvoříte?
Tvorím tak trocha schizofrenicky, na dvoch miestach, aj keď nie veľmi vzdialených – doma a v dielni v rodičovskom dome. Niekedy je to otrava, behať hore-dolu, na druhej strane, pohybom kompenzujem sedavú prácu šperkára.

Jak vzniká vaše zdejší prezentace, pomáhá vám někdo například s focením, psaním popisků nebo celkovým stylem obchodu?
Nemám pomocníka, všetko si robím sám, jedinou pomocou mi je neuveriteľná tolerantnosť a morálna podpora mojej manželky.

Co vás ovlivňuje a jak ladíte svůj styl?
Ovplyvňuje ma život okolo mňa (ako inak). Hlavnou inšpiráciou při tvorbe šperkov je pre mňa príroda, najmä madam Flóra. A tak trochu aj technika. Okrem toho ma fascinujú etnické a historické artefakty.
Niekedy ma láka minimalistická kompozícia jednoduchých tvarov a plôch, inokedy minuciózny detail. Veľmi rád robím naratívne artefakty.

Líbí se vám Fler? Co konkrétně vás na něm okouzlilo? :-)
Asi nepoviem to, čo sa odo mňa očakáva, ale Fler vnímam pragmaticky. Ako priestor umožňujúci prezentáciu a prípadný predaj mojich vecí.

Znáte tu některé další prodejce?
Osobne nepoznám nikoho z predajcov. Ale niektorých by som spoznal veľmi rád.

Jaké knihy máte rozečtené, jaké filmy milujete, co inspirativního byste doporučila ostatním?
Momentálne nemám rozčítané nič, môžem spomenúť mojich obľúbených autorov – Vian, Jarry, Vonnegut, Heller. Z filmov ma v poslednej dobe zaujal (aj keď to nie je až taká novinka) film Delikatesy.

Co považujete za svůj dosud největší úspěch?
Že som sa dožil dnešného dňa.

A váš veliký sen? :-)
Aby mi moje sny vydržali čo najdlhšie.

 

Úvodní leporelo: api aki