Milovníci vlny a plstění by jistě mohli vyprávět o malém zázraku, kdy z česanců vlny vznikne materiál, který má vlastnosti, jež naši předci dokázali náležitě ocenit. Jsme moc rádi, že i my naší aktivitou vracíme vlně kousek úcty, radosti a pozornosti, které si jistě zaslouží.

Něco málo o plstění jako takovém...

Vlně se díky plstění dá „vdechnout“ tvar. Existují dva základní způsoby jak to udělat – mokrá cesta a suchá cesta.

Prastará technika je o vlně z ovečky a o vodě, a pak následovné trpělivé práci. Časem na pomoc k této technice přispěchalo ještě mýdlo.

Pokud bychom se na tento proces podívali hodně zblízka, viděli bychom na ovčím vlasu šupinkatou strukturu. Voda, mýdlo a následná manipulace umožní těmto šupinkám, potažmo celým vláknům, aby se do sebe pořádně a s trochou nadsázky můžeme říci „vášnivě“ zakously. Tento proces je jako věrná osudová láska,  je totiž nevratný. Čím déle plstíme, tím jsou do sebe vlákna více zapletena.  Této propletenině pak říkáme plsť, nebo také filc. Modernější technika plstění, při které se do sebe vlákna „zakusují“ mechanicky, nám umožňuje speciálně zabroušená jehla. Při každém vpichu se díky zářezům jehly vlákna vzájemně proplétají. Tímto způsobem můžeme plstit i z materiálů, které mokrou cestou zaplstit nelze.

V rámci "vlněné" reklamy se můžete mrknout na blog o slavné novozélandské ovečce - Shrekovi.

Existuje bezpočet způsobů a možností, jak plsť využít a co z ní lze vše vyrobit, od celého obydlí přes "drobnosti" typu koberce, od oblečení až po šperky, moderní doplňky, obuv, hračky, dekorace... a našlo by se ještě mnoho dalšího.

 

Zeptáte-li se malého dítěte,

...zda je radost kulatá, nebo hranatá, většinou s odpovědí vůbec neváhá: „...kulatá“. Něco kulatého je s námi zkrátka bytostně spjato. I na počátku našeho činění byla inspirace něčím kulatým, přímo kuličkou a ne ledajakou. Samozřejmě kuličkou uplstěnou z ovčí vlny.

A tak se tady ve vodách Fleru zrodil nápad. Co kdybychom my, co máme rádi vlnu a plstění, spojili své síly a vyrobili takový „koncentrát“ našeho snažení a lidského radování. Každý plstič by měl zvládnout uplstit kuličku daného rozměru a nakonec to lze naučit třeba i zručné dítě, tak proč toho nevyužít.

A tak byl založen klub - „Akce kulová vlněná plstěná“.

Zájem lidí byl překvapivý. Během tří dnů klub čítal více než dvě stovky lidí. Mnozí přišli nakouknout a dělat nám podporu „v zádech“, mnozí jsou však aktivní koulící přispěvatelé.

 

A kam se vlastně naše kuličky dokoulí?

Dokoulí se k dětem v podobě krásné barevné nástěnky. Alespoň v to doufáme, neboť kvalitně uplstěné kuličky téměř nelze propíchnout. Takže pokud bychom museli naše plány změnit a nějak zaimprovizovat, stejně bychom vymysleli něco barevného, ukouličkovaného, co by potěšilo dětské dušičky.

Foto zdroj: BOXEDonline.com

Naše první dílko poputuje k dětem do speciální školy na Kladno a my doufáme, že už se těší :-)

Už je jich 400!

Kuličkové hnízdečko nám hýří barvami, pěkně voní ovečkou, pastvou a mýdlovou čistotou a také se nám pěkně rozrůstá. Mnozí již kuličky poslali na sběrnou adresu, takže celkový počet je nyní kolem čtyř set kuliček. A to nejsou započítané ty, které na své odeslání teprve čekají.

Díky našemu klubu proběhlo již několik příjemných lidských setkání, kdy jsme plstili kuličky společně. Sešli se staří plstící mazáci i úplní začátečníci.

Mnozí jsme si pokorně uvědomili, že uplstit kuličku přesného rozměru zas taková legrace není, ale díky trpělivosti a vzájemné podpoře nám to nakonec šlo jako po másle.

Fler jako takový nám celou akci umožnil a za to patří všem, kteří se o něj starají, velký dík.

A dál už skoro nelze vyjmenovat, kolik lidí naší akci přispělo nějakým dobrodiním...

Již druhý den po založení kuličkového klubu se ozvala jedna z prodejkyň Fleru a na akci nám darovala několik kilogramů nádherné kvalitní ovčí vlny. Takových lidí se našlo vícero. Někteří poskytli prostory pro konání společných akcí, jiní se zasloužili o krásné fotografie. Našli se i lidé ochotní kdykoli poradit kolem plstění či pomoci s propagací akce, s vedením klubu a založením společného profilu – Plstění pro radost. A nakonec ty desítky nadšenců, kteří uplstili, či právě plstí kuličky pro naši společnou věc. Věc,  při které se snoubí lidské úsilí s touhou potěšit.

V neposlední řadě jsme chtěli trochu zviditelnit plstění a dát šanci vlně, coby jedinečnému a u nás celkově bohužel velmi opomíjenému materiálu. Máme však pocit, že vlně a práci s ní se u nás blýská na lepší časy, a proto jsme rádi, že k tomu přispíváme svou „troškou do mlýna“.

 

Nechcete se přidat?

V našem kuličkování i vzájemném lidském setkávání chceme pokračovat i v budoucnu. Po prvním společném výrobku mohou vznikat další, které potěší zase jiné děti.

Ovečka je od přírody klidný mírumilovný tvor (ano, připouštíme i výjimky :-) ), a proto ani naše vlněná aktivita není uspěchaná. Do společného díla lze přispět kromě plstění i dobrou náladou či pouhým zájmem o naše aktivity nebo vlnu jako takovou.

Takže pokud máte chuť se přidat, těšíme se na vás, dveře našeho klubu „Akce kulová vlněná plstěná“ jsou stále otevřené...

A nebojte se. Jak uplstit kuličku, vám poradíme ;-)

 

 

Fotografie z obou koulení i ze své domácí výroby kuliček poskytli členové klubu.