Jednoduché, pohodlné, příjemné, ale hlavně moc krásné a opravdu stylové. Takové jsou šaty, tuniky a vůbec všechny kousky od návrhářky Anna Janska. Zajímavá není jen její tvorba, ale i cesta k ní. Dneska se dočtete o tom, jak se z doktorky biologie stane člověk módní návrhářkou. :)

Řekněte nám na úvod něco o sobě. Jak jste se dostala k tvoření?
Zdravím příznivce Fleru a děkuji za nabídku rozhovoru. Mé jméno je Anna Janská a pod ním pro vás vytvářím šaty, které respektují váš příběh. Ten můj, který směřoval k navrhování, se začal utvářet v průběhu mého doktorandského studia biologie a první mateřské dovolené (tvořila jsem tedy různým způsobem od mala celý život, jen jsem to na chvíli upozadila studiu). Ale i díky studiu jsem si uvědomila, jak je příroda ohromně inspirující a kreativní. V budoucím zaměstnání mi ale chyběla svoboda a možnost vytvářet své vlastní umělecké stopy, překračovat hranice racionálního bytí a vytvářet věci, které mají smysl. A to byť „jen” ten, že udělají někomu radost, protože i to je pro mě smysl dostatečně velký. ;) No a tak jsem se ke tvoření vrátila zpět, jen již jako doktorka přírodních věd. Největší radost mi dělají mé spokojené klientky, nové povedené šaty, krásné látky a postupný rozvoj značky. Dokazuji, že neexistují jasné hranice mezi vědou a uměním, snem a skutečností. A vy jste toho nedílnou součástí!

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Ano, před rokem jsem odešla z vědy úplně a věnuji se tvorbě již naplno, resp. tak, jak mi mé čerstvé miminko dovolí. :) Tvorba prostupuje každým mým dnem. Buď v přípravné, nicméně nutné fázi, jako je shánění a nákup látek a galanterie, praní a žehlení, příprava, zadávání a rozvoz ke krejčovým, kontrola hotových šatů, tvorba cedulek atd. K té zábavnější fázi patří rozmýšlení nad novými modely, materiály, posunem značky, vylepšováky, komunikace s klientkami, výběr fotografií, vymýšlení popisků… Prostě ta více tvůrčí část.
A ta nejkrásnější část je vidět mé klientky v šatech s úsměvem na tváři. :)

 

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Navrhuji šaty. Já je ovšem nešiji, to přenechávám šikovným rukám profesionální krejčové. Nemám ráda poloviční výsledek ani šití tzv. „na koleni”, chci, aby výsledek byl 100% nejen díky vybranému materiálu, ale i díky kvalitnímu zpracování. Doma si samozřejmě tvořím různé věci, ale tvorba oblečení je prostě něco, co mě baví nejvíc. :)

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Často mě něco napadne náhodně nebo ve spojení s nějakým tvarem, např. rostlinou – proto také názvy modelů odvozené od latinských názvů léčivek. Také to samozřejmě souvisí s mojí původní prací – jsem rostlinný fyziolog. :) Některé věci ale vznikají přetvářením starších střihů nebo změnou detailů. V prvním případě pak vytvořím nákres, dám dohromady potřebné ingredience a poprosím krejčovou o zhmotnění nápadu. Výsledek pak na sobě vyzkouším, a buď poupravíme, co nesedí, nebo rovnou vytvoříme střih. Ten pak aplikuji na různé barvy a materiály s tím, že nejprve udělám mezi klientkami menší průzkum, zda bude mít daný střih úspěch nebo ne…

    

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Důležitý je názor každé mé klientky, pro ně šaty vyrábím. :)

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Mám ráda spoustu tvůrců, ale vypíchla bych např. kožené pásky od Honzy Horníčka, šperky od ko-ra-le, Michala Kadaníka, porcelán od Studio Malíská nebo kosmetiku od holek z Biorythme.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Dlouhé košilovky Anemone v různých barevných variantách – protože každá žena, která si je oblékla, byla nejen krásná, ale i se tak cítila a měla úsměv na tváři. :)

Nosíte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Samozřejmě. Nosím své šaty ráda. Nedovedu si představit, že bych prodávala něco, za čím si nestojím a co sama nenosím. :)

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Svým dvěma dcerkám, tanci a různým tvořivým aktivitám – v tom mi je inspirací moje starší dcera Lily, která je neuvěřitelně kreativní a tvořivá.

Jak vypadá váš ideální den?
Můj ideální den je plný dobré kávy a milých bytostí. :)

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Jéé, no já mám už delší dobu takový krásný plán a strašně se na tu realizaci těším, ale potřebuji na něj mít větší časový prostor, abych vše promyslela a doladila… Takže to nebudu prozrazovat, abych něco jen tak nevykřikovala a nezakřikovala. Nechte se překvapit. :)