Svět je plný věcí, které už z různých důvodů neslouží původnímu účelu. Vyhodit je by ale byla škoda, a tak Denisa Bartošová v každém čísle časopisu Kreativ vymyslí, co by se z nich dalo vykouzlit hezkého a užitečného. Dnes jsou v hlavní roli "obyčejné" roličky od toaletního papíru. Přidejte se a vyhrajte prima knížku!

„Taky je vám vždycky líto vyhazovat ty šikovné roličky, které zbývají z toaleťáku?“ ptá se Denisa (najdete ji na desina.cz). „Doma přirozeně přibývají v množství, které se jen tak nedá smysluplně zpracovat. Ale v tomhle projektu jich je třeba rovnou čtyřiadvacet.“

 

Ze čtyřiadvaceti roliček bude projekt roku, adventní věnec zároveň s adventním kalendářem.

Můžu vám říct, že je to pěkný macek, ještě že jsem si roličky předem zkusila rozeskládat, abych viděla, jak velký budu potřebovat základní karton.

Na karton jsem si naznačila ve čtyřech bodech velikost kruhu, na který budu ruličky nalepovat. Kruh jsem dokreslila rukou, ale pro větší přesnost se může použít třeba velká mísa pro obkreslení. Stejné kruhy jsem vystřihla dva pro větší pevnost základny a k sobě jsem je slepila tavnou pistolí.

Potom jsem si připravila z balicího papíru 24 stejných obdélníků, do kterých jsem plánovala zabalit roličky, aby vypadaly jako bonbóny. Nastříhala jsem je tak, aby po stranách měly dostatečný přesah, aby šel každý bonbónek stáhnout provázkem. Při balení jsem se rozhodla pro rychlou variantu, takže pro použití tavné pistole. Na rubovou stranu každého připraveného kousku papíru jsem nanesla tenký proužek lepidla a hned k němu přitiskla roličku. Pak jsem papír zarolovala a opět přilepila. Na jedné straně jsem zavázala provázek na mašličku, dovnitř roličky vložila malou sladkost a pak na mašličku zavázala provázek i na protější straně. Tak jsem připravila 24 bonbónků.

Na kartonový základ jsem pak nalepila čtyři bonbónky, v polovině a ve čtvrtinách. Mezi ně jsem vlepovala další ruličky.

Protože jde o kruh, vznikly mezi nimi mezery, které jsem vyplnila sisalovým vláknem. Malé chomáčky jsem koulela mezi dlaněmi, mezi bonbónky kápla lepidlo a špičkou nůžek tam zatlačila chomáček.

Nakonec jsem nalepila kolečka s čísly, ne za sebou, ale střídavě, aby se správné číslo muselo chvíli hledat.

Tak to je můj věnec. Jsem zvědavá na vaše ruličkové nápady! (Papír, voskovanou šňůrku i sisalové vlákno mám ze Stoklasy.)

Čísla si můžete vytisknout zdarma z eshop.kreativ.cz.

Foto Petr Karšulín

Bonbónkový věnec

  • může zářit všemi vánočními barvami, pokud zvolíte víc druhů papíru
  • hezké by jistě bylo i doplnění větvičkami jehličnanů
  • vždycky, když vyndáte z roličky dobrůtku, zase ji zavažte, aby věnec vypadal pořád hezky

 

Vyhrajte Denisinu knihu!

Každou kreativní duši zaručeně potěší hromada nápadů přímo od autorky výzvy. Samozřejmě s jejím podpisem.

Posílejte nám do 20. listopadu

fotky vašich výrobků na téma „roličky z papíru“

na e-mail kreativ@vlmedia.cz.

Výherce soutěže získá knihu z nakladatelství Smart Press. Nebudete vědět, do čeho se dřív pustit, jestli do vaření, nebo vytváření kreativních dárků. A mnohé z nich zaručeně vyrobíte přímo pro sebe.

Těšíme se na vaše umění.

 

 

Už máte vánoční Kreativ?

Večer už se vážně brzy stmívá a jestli jste o tom pochybovali, brzy nebudete: Vánoce se blíží. Vánoční náladu tak má i nový Kreativ, který právě vychází, což určitě poznáte už podle jeho obálky.

Vánoční jsou tentokrát taky dárky. Zaprvé samolepky na dárky nebo do kalendáře, za druhé diářek na vaše adventní poznámky a za třetí akvarelový obrázek od naší lektorky Jitky Zajíčkové, třeba k zarámování.

Adventní už jsou taky nápady k tvoření. Z dřevěných korálků se dají vyrobit nádherné ozdoby na stromeček i dekorace, podívejte se! 

A perník nás svými tvary a barvami inspiroval k mnohem širšímu použití než jenom k snědení.

Denisa má stejně jako každý z nás plynulou dodávku roliček od toaletního papíru. Pro ni samotnou pak byla výzvou otázka, co z nich vyrobit vánočního.

Betlémek do sklenice dá jenom maličko práce, zato trošku víc trpělivosti, musí totiž být maličký. 

Vánoční úklid chce plán a rozvahu, aby se pro vás nestal noční můrou. 

Ledový dort bude ozdobou každého svátečního stolu. Vypadá, jako byste ho ozdobili cesmínou pokrytou jinovatkou.

Kroupy, ty nejsou vůbec hloupý. Odjakživa patří na vánoční stůl v mnoha českých regionech, tak si i vy užijte jejich chuťovou proměnlivost.

A taky si můžete přečíst, jací umělci jsou naivní nebo odkud do Čech přišel kovářský synek Matyáš Braun.

Užijte si tedy klidné setmělé večery s Kreativem a třeba i nějakým tvořením.