Jak vás napadl název vaší značky, to by mohla být klidně další otázka v našem rozhovoru s nadanými tvůrci. U značky dream handmade by to ale byla otázka úplně zbytečná. Precizní kroužkované šperky jsou opravdu jako ze světa snů a fantazie. A rozhodně to jsou doplňky vysněné.

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Jmenuji se Andrea Vachová. Jsem malé stydlivé stvoření, vždy veselé a živé. Pocházím z Českých Budějovic. Před čtyřmi lety jsem se přestěhovala více do přírody, do Novohradských hor. Zde nacházím vše, co mi na sídlišti velkého města chybělo. Maminka byla krejčová a tatínek upravuje interiéry. Takže jsem dcera dvou řemeslníků a tvůrčí nadání se u mne nezapře.

Jak jste se dostala k tvoření?
Asi na střední škole se ve mně probudila vášeň pro náušnice. Střídala jsem je podle oblečení či nálady. Nejen, že mi to lezlo do peněz při mém skromném přivýdělku při studiu, ale také mi nevyhovovala kvalita pořízených náušnic. Větší náušnice bývaly těžké a tahaly mi uši tak, že se nedaly nosit celý den. Tyto levné šperky i přes správné skladování měnily brzy svou barvu. Často černaly nebo rezivěly a navíc mě z nich, kvůli alergii na kovy, hnisaly uši. Napadlo mne, proč si nezkusit sama vyrobit takové, které by vyhovovaly mým potřebám.
Navštívila jsem obchod s korálky a pustila se do výroby. Zkusila jsem drátování, korálkování, ketlování a mnoho dalšího. Hledala jsem inspiraci a návody na internetu. Jednoho dne jsem narazila na návod na kroužkovanou kytičku. Běžela jsem hned do obchodu pro kroužky. Kroužkování se mi tak zalíbilo, že jsem u toho už zůstala.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Jsem zatvrzelý workoholik a nedokážu oddělit pracovní dobu od soukromého života. Věnuji se tvorbě a všemu, co k tomu patří, vlastně pořád. Jsem schopná přijmout objednávku třeba v jednu ráno a ještě si se zákaznicí dopisovat o detailech.
Tvoření není jen prací, která mě živí. Je to moje láska, vášeň, relax a terapie. Pokud bych se mohla živit jen tím, že si vyrábím, co mne napadne, byla bych asi nejšťastnější. Bohužel žádný výrobek se neprodá sám, proto jsem moc ráda za Fler, že zde celkem snadno oslovím své potenciální zákaznice, které se mohou zdobit mým šperkem klidně již druhý den od objednání.
Fleru jsem vlastně vděčná i za to, že se svou tvorbou živím. V době, kdy jsem s tvořením začínala, jsem své šperky nabízela pouze kolegyním v práci a kamarádkám. Jedna z nich mi ukázala Fler. Nějakou dobu jsem váhala a pro mne nový prodejní kanál jsem si jen oťukávala. Nakonec jsem se odhodlala, založila si živnost, registrovala se na Fler a vystavila své první výrobky. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Děvčata z tehdy fungujícího Jihočeského klubu mě vytáhla na malý Fler trh, kde jsem se jako introvert a stydlivka poprvé setkala s živým prodejem. Dnes si své podnikání bez živého prodeje nedokážu představit. Setkání se spokojenými zákaznicemi mě vždy nabije novou motivací a energií k další tvorbě.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Věnuji se technice chainmaille neboli kroužkování. Jedná se o staré řemeslo, dříve používané pro výrobu kroužkované zbroje. Pomocí dvou kleští se spojují jednotlivé kroužky podle různých vazeb. Ráda tuto techniku doplňuji korálky, skleněnými krystaly či minerály, díky kterým vznikají originální šperky. Líbí se mi možnost vytvořit pomocí starého řemesla šperk vyhovující potřebám moderní ženy.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Na začátku mám v hlavě nějaký nápad. Své nápady nekreslím, jen výjimečně, pokud se bojím, že to zapomenu. Připravím si své pracovní místo. Většinou je nutné odklidit nepotřebné pixly s kroužky a hotové výrobky či nedodělky. Připravím si jiné pixličky a pytlíčky s kroužky, o kterých předpokládám, že se budou na daný výrobek hodit. Také si nachystám i korálky či krystaly, náušnicové háčky či karabinky. Pohodlně se usadím, pustím si muziku nebo audioknihu a pustím se do výroby.

Často se mi během výroby stane, že mi v hlavě utkví nový nápad, jak pozměnit to, co právě vzniká, a tak začnu nový kousek. Někdy pak současně dokončuji několik výrobků. Když se už už blíží dokončení nového výrobku, začnou se mi nedočkavostí a zvědavostí z výsledku třást ruce. Novým výrobkem se nejprve chvíli kochám a pak putuje do rukou přítele, který je vlastně první, kdo mi k novince řekne svůj názor.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Nejdůležitější je pro mne zpětná vazba od zákaznic. Jim také uzpůsobuji svou tvorbu. Často mne mé věrné zákaznice motivují k výrobě něčeho nového, co by mne třeba nenapadlo. Důležitý je pro mne i názor mého přítele, který je pro mne velkou oporou.

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Mému srdci má blízko Dartaska, tak trochu mé dvojče. Je to úžasná osoba s velkým srdcem a zlatýma rukama. Moc ráda nosím její tvorbu. Také bych ráda doporučila milou kamarádku Kate Motl. Její snová keramika má v mé kuchyni čestné místo.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Byla by to kroužkovaná kabelka Rožmberská růže. Výroba kroužkovaných kabelek je mou srdcovou záležitostí. Nejen, že staré kroužkované kabelky restauruji a dávám jim tak nový život, ale moc ráda vytvářím i nové. Tato kabelka je první se vzorem.

Nosíte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
I když moje šperkovnice skrývá mnoho pokladů od jiných tvůrců, nosím převážně své šperky. Sama sobě jsem chodící reklamou.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Déle než kroužkování se věnuji focení. To mne bavilo od mala. Po operaci páteře v 18 letech jsem si z naspořených úspor pořídila první zrcadlovku a metodou pokus-omyl jsem se ji naučila ovládat. Fotila jsem pro radost. Nyní je focení součástí mého podnikání, protože pro prezentaci přes internet je potřeba i kvalitní fotografie. Kromě toho je i drobná část mých příjmů z focení. Fotím svatby, portréty, firemní kolektivy, plesy a další.
Mám ráda vycházky do přírody, nordwalking. Miluji cestování a poznávání nových zemí. To si užívám zejména v prvních třech měsících roku, kdy nemám žádné trhy, a i prodej přes internet po Vánocích trochu vázne.

   

V dětství jsem závodně tančila, ale po operaci páteře jsem toho musela zanechat. Před pár lety jsem objevila krásu amerického tribal tance neboli ATS, který mi má záda dovolí tančit. Jedná se o improvizační tanec ve skupině tanečnic, který má svá pevná pravidla. Tanečnice používají různé rekvizity, jako jsou činelky, sukně, tamburíny, vějíře a další.
Také denně cvičím jógu, která mi pomáhá mírnit důsledky sedavého zaměstnání.

Jak vypadá váš ideální den?
Můj ideální den je plný sluníčka a pohody. Vstanu alespoň v 7 hodin a s chutí se pustím do ranní jógy. Kromě vyřizování objednávek se dostane i na vyrobení nějaké novinky. Během dne zabliká vykřičník. Odpoledne si najdu čas na procházku do přírody a den završím posezením nebo jógou s kamarádkami.

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Pracovních plánů mám hodně, ale málokterý se mi daří uskutečnit. Většinu z nich hrnu před sebou a čas od času nějaký nový přibyde a jiný zanikne.