Kůži jako materiál není potřeba představovat, vždyť je jedním z nejstarších materiálů, které lidská civilizace zpracovává. Existuje ve velké škále tloušťky nebo jemnosti, dá se barvit, vytlačovat, vyřezávat, šít i lepit - a není proto divu, že neunikla pozornosti šperkařů a výrobců bižuterie a oděvních doplňků. Jak ji tvůrci šperků dokážou zpracovat a použít na mnoho způsobů, se můžete podívat v dnešním článku.

MODERNÍ OBOJKY

Anuk Harvey je britská návrhářka. Původně se zajímala o pleteniny, ale přesedlala na kůži, z níž vyrábí výrazné doplňky - velké náhrdelníky a ozdobné opasky. Kůži ponechává ve větších plochách a dává tak vyniknout její podstatě. Usiluje o nadčasový design, jednak jako vyjádření vlastního nesouhlasu s negativním dopadem rychle se obměňující módy na životní prostředí, ale i proto, že nadčasovost je pro ni synonymum kvality. Kůže jako materiál ji proto přitahuje i tím, že "stárne krásně".

image image

image

https://www.facebook.com/anukharveyleather?fref=ts

http://www.anukharvey.com/

MINIMALISTICKÝ DESIGN

Pohrávat si s většími plochami materiálu se rozhodla Sonja Bischur z Rakouska. Svoje velkorysé závěsy vytváří z telecí kůže. Byť její výrazné šperky nejsou technologicky nijak složité - když budete pozorní, všimnete si, že jsou založené na principu uzlu zvaného "liščí smyčka" - jejich design je velmi odvážný a inovativní.

image

image image

image

http://www.sonjabischur.com/

KOŽENÝ URBANISMUS

Carolina Apolonia je vystudovaná šperkařka z Nizozemska a kůži kombinuje i s jinými materiály. Její design je inspirován architekturou - fascinuje ji, jak stěny kolem nás definují prostor - uzavírají ho a otevírají. Proto jsou její šperky zároveň strohé jako holé zdi, ale zároveň proměnlivé jako architektura, která se nám mění před očima podle toho, z jakého úhlu je nahlížena.

image

image image

image

http://www.carolina-apolonia.com/

http://crafthaus.ning.com/profile/carolinaapolonia

VESELE A HRAVĚ 

Ali Forbes pochází ze skotského Glasgow a její specialita jsou šperky vytvářené z mnoha vrstev různobarevné kůže vyřezávané na laseru do různých tvarů. Ali až do svých 17 let žila v Alabamě a není tedy divu, že se inspiruje americkou "country" estetikou, ovšem pohrává si s ní tak, že některé její kousky připomínají dokonce až komiks nebo dětské hračky. 

image

image

image

https://www.facebook.com/Ali.Forbes.Designer

 SECESNÍ INSPIRACE

Ginta Siceva z Londýna nezapře okouzlení secesí. Využívá toho, že kůži lze vykrajovat do filigránských struktur, protože se netřepí. Gintiny bohatě ornamentální šperky vypadají už téměř jako kožená krajka a přijdou vhod zejména někomu, kdo zatouží po originálním společenském šperku. Při pohledu na tyto rozměrné kousky si můžeme nejlépe uvědomit jednu z velkých výhod kůže coby šperkařského materiálu - a to, že z něj jdou vyrobit velmi rozměrné náhrdelníky, aniž by byly těžké a tedy nepohodlné.

image

image image

image

image

http://www.ginta.co.uk/

 NA KŘÍDLECH MOTÝLÍCH

Pokud vás okouzlila zmiňovaná secese nebo jste prostě jen romantické duše, myslím, že vás potěší Jasmine Bowden z  Anglie. Na první pohled je patrné, že se inspiruje v přírodě - jak ona sama píše, fascinuje ji opakování makro a mikro forem, což je pro ni důkazem, že vše tvoří propojenou jednotku. Z kůže vytvořila náhrdelníky inspirované motýlími křídly.

image

image

http://www.jasminebowden.co.uk/

https://www.facebook.com/jasminebowdendesign

 NA KŘÍDLECH DRAVCŮ

O "country stylu" už v článku zmínka byla a ještě jednou se k němu vrátíme - vždyť mnozí z nás, když slyší o "kožených špercích", si vybaví právě country - a je tedy fér jí dát prostor. Brenda Lyons z USA miluje přírodu a fantasy. Její velký obdiv patří dravým ptákům, není proto divu, že se jim věnuje i ve své tvorbě. Svoje šperky vyřezává z kůže a domalovává je akrylovými barvami. Kromě šperků vytváří i masky a ilustrace. Její realistická křídla by mohla nadchnout nejen příznivce country, ale třeba i fanoušky LARPu.

image

image image

image

http://windfalcon.deviantart.com/gallery/40558522

http://www.falconmoon.com/

KOŽENÉ KLENOTY

Jak už její jméno prozrazuje, Nastya Klimova je z Ruska a vytvořila značku OMUT. Kůže je pouze jedním z materiálů, které ji zaujaly. Použila ji například pro svou "diamantovou" kolekci z roku 2013, kde do mnoha podob rozvíjí téma fasetovaného tvaru. Dekor je malován a stříkán na kůži a posléze pospojován do celkové kompozice.

image

image image

image

image image 

http://klimovaaccessories.blogspot.ru/

https://www.facebook.com/pages/OMUT/250499704972084

LUXUSNÍ KOMBINACE

Jean François Perena je umělec z Francie, který kombinuje kůži s mnoha jinými materiály - perletí, kovem, rohovinou, dřevem a dokonce i plexisklem. Vše spojuje do mohutných sochařsky stavěných celků, v nichž, byť jsou velmi masivní, věnuje velkou péči i ergonomii - tedy nositelnosti. Jean François má za sebou už třicetiletou praxi a jeho práce došla uznání i tím, že vyšla v knižní souborné publikaci.

image

image

image

image

http://www.bijoux-createur.com/ 

KŮŽE NA MNOHO ZPŮSOBŮ

Jednou ze zemí, která je proslavená zpracováním kůže, je Itálie - kdo by neznal italské kabelky a boty alespoň z doslechu, že dámy? Proto v článku o kožených doplňcích nemohou chybět ani italští designéři. Jako první bychom rádi představili Giulii Boccafogli. Její práci mohou vystihovat termíny, jako je vášeň, moderní dekadence, fetiš, ale také v některých kolekcích i měkkost, neohraničenost a rozplývání. Před pár lety svět módy zaujala kolekcí řasených kožených fiží a není divu, že se s ní dokonce zabydlela i na stránkách módních žurnálů. Následovala kolekce inspirovaná peřím exotických ptáků a poslední kolekce je inspirována Afrikou, konkrétně Svahilci. 

image

 

 

 

  

  

http://www.giuliaboccafogli.it/

https://www.facebook.com/GiuliaBoccafogliJewelry

KŮŽE VE WABI-SABI STYLU

Druhou Italkou, jejíž práci můžete v tomto článku obdivovat, je Barbara Brancaleoni. Její kolekce Uroboros se jmenuje podle legendárního alchymistického hada - symbolu přeměny. Barbara vytváří organické zoomorfní tvary, které zdánlivě nemají pevné kontury a připomínají organismy schopné a připravené kdykoliv mutovat. 

http://www.bibijou.it/ 

KŮŽE A KOV

Naše poslední autorka je světoběžnice. Andrea Janosik se narodila na Slovensku, ale dětství prožila v Zambii, pubertu v Německu a posléze studovala v USA, kde na Floridě nakonec i zakotvila a v současnosti tam žije. Kůži kombinuje s kovem, což oba materiály zajímavě obohacuje. Kov výrobkům dodává punc klasické šperkařiny, zatímco kůže poskytuje objem a barevnost. Spolu tvoří vzrušující kontrast teplého a chladného, geometrického a organického.

image

image

 

 

 image

 

image

http://andrea-janosik.myshopify.com/

POD KŮŽI FLERU

A je načase se podívat, co s kůží svedeme my, tady v českých zemích, přesněji řečeno přímo tady na Fleru. Umíme to s lecčím, takže i s kůží. I když pravda je, že na Fleru ji známe hlavně jako návlekový materiál, v jiném použití při výrobě šperků až tak kreativní zatím nejsme. Třeba tento článek poskytne dost inspirace k tomu, aby se nabídka kožených šperků na Fleru rozrostla...

Velký závěs | honzah

crystal collar | zzzuzzzu

Chcete mě? | Abraka Gabra

Kráska v rudé - sponka/brož | Varden

Vintage spojka N°2 | Plácnem-si

STARK 033 | MADEbyKK

Kožený náhrdelník se střapci Meandre | B-Code

Náhrdelník indiánský s peřím | La Mode de Boheme AB

 

Kožený náramek zlatý | My jewellery obssession

 

Jak vidíte, způsoby, jakými jde pojmout kožený šperk nebo oděvní doplněk, jsou opravdu neomezené.

Pokud i vy přijdete s nějakým zajímavým, pochlubte se v diskuzi pod článkem. 

úvodní foto: http://www.giuliaboccafogli.it/