Rytí je ze všech technik zdobení skla ta nejnáročnější. Této královské disciplíně se věnuje Lucie Pejchová z profilu Maata. V rozhovoru se s vámi podělila nejen o taje rytectví, ale i o to, jaké je, když se člověk k opravdové zručnosti propracovává až po dlouhých letech. Lucie vytrvala a výsledky skutečně stojí za to.

Řekněte nám na úvod něco o sobě. Jak jste se dostala k tvoření?
Jmenuji se Lucie Pejchová a věnuji se uměleckému rytí skla. Zde je má nabídka pod značkou Maata.
Sklo má v naší rodině dlouholetou tradici a většina rodiny jsou skláři. Nebylo proto překvapením, že i má cesta vedla na SUPŠ sklářskou, která byla v našem městě. Mám tři syny, které vychovávám sama.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Řemeslu se věnuji celý profesní život, aktivně přes 30 let. V minulosti jsem pracovala v rytecké dílně firmy Moser a nyní se soustředím na vlastní tvorbu a předávání zkušeností.
Rytcem se totiž člověk nenarodí, rytcem se člověk stane. Řemeslná zručnost v tomto oboru se nabývá až dlouholetou praxí, proto je ryté sklo tak ceněné a dobrých rytců tak málo. Ne každý vytrvá.
U stroje mi je čím dál líp. Obor mě začal opravdu bavit až po letech praxe, kdy se mi začalo dařit mé vize přesně přenášet i do skla. Velmi mne ten proces a práce s materiálem a přes ruce baví. Uvědomuji si to štěstí, že mám práci, která mne naplňuje, a tedy nikdy neunaví.
Mám dílnu, ve které trávím většinu svého času, je to radost, která nese své ovoce. Spolupracuji také s výtvarníky i restaurátory benátských zrcadel.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Ryté sklo je technika zdobení skla s dlouhou historií a ze všech technik časově nejnáročnější. Také je právem mezi nimi označována za královnu. Vyhrála u mě svou jemností i noblesou. 
Věnuji se klasickým postupům práce tzv. mědirytině a v motivech se držím klasických předloh – ornamentálních a historických dekorů, fauny a flóry ve všech dekorativních tvarech a podobách.
Ráda pracuji na přání a zpracovávám předlohy k rytině na zakázku. Často mne tyto zakázky inspirují v další tvorbě.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Pro nové výrobky si nechávám foukat tvary skla na sklářské huti. Motivy rytin volím podle tvaru suroviny a síly skla.
Vybraný motiv na rytinu se na sklo nejprve přesně předkreslí. Tzv. negativní rytina vzniká odebráním skla karborundovým kotoučem do požadované hloubky, poté se diamantovými a měděnými kotoučky různých velikostí vypracují detaily. Nakonec se rytina proleští. Při správném osvětlení rytina září a vynikne plastičnost motivu.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Jsem poměrně velký sebekritik, tak si často vystačím s kritikou sama. Řekla bych, že je pro mne důležitá vlastní spokojenost s výsledkem. Zpětnou vazbou jsou ohlasy zákazníků, které jsou pozitivní a které mne samozřejmě těší.
Konzultace s kolegy jsou pro mě neméně důležité. Odborně probereme techniku, práci, postupy, materiály, ale i radost z tvorby. Zkrátka přesně víme, o čem je řeč.

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Fler mi přinesl do života nová setkání, přátelství i spolupráci. To vše platí především o cinarka, se kterou sdílíme radost ze spolupráce i vzájemný respekt k naší práci. Oborově si navíc vycházíme navzájem vstříc – z rytých předloh do tabulky skla vznikají formy pro cínové komponenty na další tvorbu cínařky. A pro mé sklo vznikly zase cínové stojánky.
Dále mě těší sledovat práci tvůrců, jejichž rukopis je nezaměnitelný a kde je v rovnováze umělecká tvorba s dokonale zvládnutým řemeslem – LucieVV, bursikova.kaca, Tereza O., buff.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Díky Fleru a zakázkám odtud se rozšířila má nabídka o přátelské sady sklenek. A z nich na oblíbenosti nejvíce získaly ty s motivem chameleonů jemenských, které vznikly původně jako dárek pro jedny chovatele.

Používáte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Jsem kovářova kobyla a doma pijeme ze sklenek z IKEA. Ale vlastním několik kusů historického rytého skla, především pro můj obdiv řemeslné dovednosti rytců dob minulých.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Protipólem času stráveného u stroje je u mne pohyb a pobyt venku. Nejraději se vracím na oblíbená místa v Českém ráji nebo do vyšších kopců a to pěšky či na kole společně se svými syny.

Jak vypadá váš ideální den?
Když ne na kole, tak asi nepřekvapí, že celý den v dílně. Tam jsem nejraději o víkendu, kdy synové zrovna nejsou doma, takže nemusím řešit vaření a v dílně mohu zůstat do pozdního večera. Tam mi je limitem jen dokončení výrobku a souputníkem mi je pěkný program v rádiu. Je to čas blízký meditaci.

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Rozhodla jsem se své zkušenosti a schopnosti zúročit v královské disciplíně rytí – na poli miniatur a šperku. Přicházím tak s novou kolekcí rytých šperků. Vyvinula jsem vlastní techniku tvarování a obrývání motivu v kombinaci se stříbrem. Jsem až překvapena, jakých rytinek, tvarů a detailů lze docílit na tak malém prostoru. Je to opět výzva a pro mne nový svět, ve kterém se cítím dobře.

Kromě toho chystám nabídku kurzů rytí pro začátečníky i pokročilé, kde se o své zkušenosti a lásce k řemeslu ráda podělím.