...možná vás někdy život nudí... přijdou krize, děti, rozvody, auta a dovolené v Jugoslávii... A vy si říkáte, kde je ten oheň, který ve mně kdysi plál? Kde jsou mé sny a touhy? Hledíte do oblak a přemýšlíte si, jaké by to tak bylo, všechno nechat být. Celý svůj dosavadní život opustit a jít ...třeba k cirkusu...

Soutěžní klub Nestejní to zkusil za vás. Na prázdniny jsme všechny starosti hodili za hlavu a v teplém létě se vydali po prašných cestách 19. století, inspirováni nejslavnějším románem Eduarda Basse Cirkus Humberto.

Předobrazem k románu byl pravděpodobně cirkus Kludský, přičemž název Humberto je smyšlený. Bass sám strávil dva roky svého života na cestách s cirkusem, takže s problematikou byl moc dobře obeznámen. Děj románu se odehrává v rozmezí téměř 100 let, od roku 1826 do roku 1924, a vypráví o šesti generacích cirkusáckého rodu. O lidech, jimž se manéž stala osudem. Kniha s úžasnými kresbami Františka Tichého je snad dodnes povinnou školní četbou a kdo nechce číst, může v archivech České televize zhlédnout docela hezký seriál na motivy tohoto románu.

Cirkus má v české historii své pevné místo.

V 50. létech 20. století převzal Státní podnik Československé cirkusy, varieté a lunaparky Praha státní Československý cirkus slavné románové jméno. Bohužel neschopnost udržet takový státní podnik funkční způsobila, že československý cirkus utrpěl mnohé ztráty a nikdy už se nepodařilo navázat na éru první poloviny 20. století, kdy český cirkus patřil k absolutním světovým špičkám a jména jako Kludský či Berousek znali lidé po celé Evropě.

Hrdinové Bassova románu byli ochotni pro své povolání a zároveň i lásku – cirkus – obětovat všechno. Jistotu a bezpečí trvalého domova, pohodlí, především však museli prokázat neúnavnou vytrvalost a smysl pro kolektivní spolupráci. Úspěchy, štěstí i sama existence jednotlivce, zde totiž více než kde jinde závisí na ostatních. A to bez ohledu na sociální původ či národnost. A tak z téhle barvité společnosti charakterů i národností (Češi, Němci, Francouzi, Italové, Arabové, Ind aj.) vyzařuje hřejivé teplo lidské snášenlivosti (převzato ze stránek seriálu Cirkus Humberto).

...je to romantika zašlých časů, ošoupané pozlátko, jisté velikášství. Velká hrdost. Umění. Odvaha. Cesta. Téma tak trochu gypsy. Trochu komické. Inspirací byl román, který je celý dosti květnatý, nejsou to tedy jen nutně cirkusová témata. Krom modré maringotky Achmeda Romea, šelem, koní, krasojezdkyň a artistů je to třeba Hamburk 19. století, Praha na začátku století 20., cesta Petra Berwitze po Blízkém východě, různé národnosti proplétající se celým dějem, otec a syn Karasové a jejich další krajané odcházející z rodné Šumavy za výdělkem do světa, seržán Vosátka a jeho cesty po Jižní Americe, revoluční rok 1848 v Praze...

...Příběh, který vám budeme vypravovat, se začal v době, kdy prabáby našich pradědů byly ještě dětmi. Začal na Šumavě před více než 150 lety a začal smutně... (převzato ze stránek seriálu Cirkus Humberto)

Hlasovat pro 6 nejzdařilejších vypravěčů drobných románových epizod

můžete do středy 4. září.

#fler-anketa:3766#

 

A co dál u Nestejných?

Cirkusovým tématem končíme romanticko-historizující triptych a otvíráme nový, tentokráte na téma "domov". Příště, v dušičkovém a halloweenském čase, se podíváme, jak bydlí čarodějnice. Máte-li chuť závodit s námi, zkuste zaklepat. Možná by se našlo jedno či dvě volná místa - spíše pro netextilní zájemce.

 

 

Úvodní fotografie je výřez z digitální faksimile litografie z 19. stol. s názvem Cirkus a najdete ji ve Fler obchodě Vespula.