Víme to všichni, tašky jsou jedním z několika slabých míst většiny žen. Dobře tedy, jedním z mnoha. Dlužno říct, že jediný, komu naše slabiny vadí, jsou především partneři a jiní lidé, se kterými jsme tu a tam nuceni sdílet společné obydlí. Protože správná žena nemá jednu, dvě univerzální tašky, které si může vzít k čemukoliv. Správná žena má tašek milion, pro všechny možné a nemožné příležitosti, které by se s byť jen zcela mizivou pravděpodobností mohly vyskytnout...

Zářivé flitrové psaníčko? Divoká tygrovaná, takřka masožravá taška, která pojme (a už nikdy nevydá) veškerý obsah vašeho skromného příbytku? Kožená aktovka jako vyšitá z let dávno minulých? Sametový váček na ples?

Zdroj: pursepage.com

Pro dnešek si z těch mnoha druhů a poddruhů dámských zavazadel vezmeme na paškál psaníčka.

Zdroj: hippanonymous.com

Zdroj: blog.ozsale.com.au

Spousta českých (a nejen českých) žen je vůči psaníčkům, diplomatkám a jiným prostorově méně náročným taškám velice hostilní. I kdyby se jim náhodou líbily, nejsou praktické. Nelze v nich odtahat tři litry mlíka, kilo točeňáku a dvacet rohlíků na plodný víkend, nedají se pověsit na rameno a mít pak ruce volné k pacifikování divoce pobíhajících potomků, nevejde se do nich ani polovina věcí, které s sebou každodenně vláčejí.

Zdroj: glamcheck.com

Zdroj: Chloe SS 2012

Inu, vezměme to popořadě. Přiznám bez mučení, že psaníčka nejsou tou správnou volbou pro venčení dítek. Ani jako přepravník nákupu nebudou sloužit dobře, i kdybyste si jich vzali víc najednou. Na každodenní nošení, pokud nepracujete jako horník nebo podomní obchodník s ovčími dekami, jsou však zcela dostačující.

Pamatujte – nejen, že existují i velká psaníčka, ale především nemusíte denně přepravovat z domova do práce/školy a zpátky kilogramy věcí.

Žijeme v době, kdy cokoliv seženete na každém druhém rohu a opravdu tak není potřeba s sebou nosit náhradní balení osvěžovače úst, pytlík keksů, kompletní manikúru, kosmetický kufřík se sedmi odstíny rtěnky a klíče od všeho, co má zámek. Abyste mohly začít nosit menší tašku, stačí vysypat obsah své stávající a trochu se nad ním zamyslet – co z toho opravdu používáte každý den, ideálně několikrát denně?

Vlevo: thetwelfthsonnet.blogspot.cz, vpravo: myramonna.com.

Pokud vás nepřesvědčil ani návod na odlehčení svým zavazadlům a potažmo i zádům, které jistě pod náporem zbytečností úpí, zkuste to z druhé strany – začněte nosit malé taštičky, psaníčka nebo měšce tam, kam je nosí opravdu všichni – na ples. Vlastně jakákoliv společenská příležitost přímo volá po oprášení nějaké elegantní minikapsičky s opulentní výzdobou. Pozor ale, příruční tašky s barevnou výšivkou, flitry, třásněmi nebo dokonce kožešinou s delším vlasem nemusíte odkládat na pozdně večerní příležitosti. Můžete je použít jako zajímavé ozvláštnění jednoduchého oděvu, třeba když půjdete odpoledne s kamarádkou na kávu.

Zdroj: beautifulthingsbytiffanynicole.blogspot.cz

Zdroj: Pinterest

S psaníčky si užijete spoustu legrace hlavně v zimě. Kontrast barevných detailů a provedení psaníčka je výraznější a zjevnější oproti jednolité mase kabátu. Vyhrát si můžete i s barvou rukavic. Například světle šedý kabát, královsky modré psaníčko a žluté rukavice. Zbytek outfitu už držte v tlumených šedých a černých tónech - málokdo má cit pro zařazování dalších prvků v signálních barvách, aby výsledný efekt nepřipomínal ptačího samečka v sezoně páření. Navíc - hledejte v obchodech vkusné sytě žluté, modré nebo třeba zelené kozačky!

Zdroj: what-do-i-wear.com

Zdroj: thestyleandtravel-journals.blogspot.cz

Nošení malých taštiček v létě má ale také své kombinatorické přednosti: Zaprvé - barevně ladící boty seženete snáz i v divočejších barvách, zadruhé si můžete dovolit se trochu víc odvázat a dvoj- či trojbarevné psaníčko kombinovat s šaty úplně jiného vzoru, které však mají ve vzoru použité stejné barvy. K tomu slamák na hlavu a tradá užívat si vlahých večerů nad sklenkou vína.

Giorgio Armani Oversized Clutch with Chain from Spring/summer 2013 Fashion Week, zdroj: slotanna.com.

 

A teď už se spolu podíváme, co z kategorie malých roztomilých zavazadel nabízí Fler.

Začneme zlehka, od černobílé kožené klasiky - tou nezkazíte nic, ani kdybyste byli totální módní analfabet.

Kožené psaníčko | VerosHajn

A jako obvykle je v této barevné kombinaci na Fleru dostupných hned několik dalších tvarů.

Minimalist handbag ... envelope II. | bizarre design

Zástupci jednoduchých psaníček jsou početní - vyberte si, kterou barvu nejvíc unosíte. Třeba tuhle metalickou - trend metalických odstínů znovu klepe na dveře.

Popelčino psaníčko měděné | Katu design

Robustní psaníčko s masivní přezkou v jemných barvách ovocné zmrzliny - kontrast, který lahodí oku.

dado kabelky | dado design

Další, tentokrát ještě větší psaníčko s přezkou.

Leather Letter no. 1 Piglet´s Dream | Dara bags Exclusive

Jste-li psaníčkoví veteráni, možná vás zaujmou spíš tašky netypické barvy nebo použitého materiálu, jako třeba tohle chlupaté.

psaníčka od katoo

Řvavě růžové psaníčko se zlatým řetízkem přes rameno je samo o sobě tak nápadné, že ho pro klid duše kombinujte spíše s umírněnými kousky - vzít si ho ale k pestrobarevným šatům obsahujícím tuto intenzivní růžovou ve vzoru rozhodně nebude hřích.

Envelope Buckle | mum-ray

A v pořadí je další intenzivně barevné "zavazadlo". S oranžovou namísto červené působí už přecijen trochu klidněji, proto bude snáze kombinovatelné. Má praktický odepínatelný popruh přes rameno, takže se snadno může stát tzv. "tranzitorním kouskem" z denního pobíhání na večerní party.

Fold Bag Pink | mum-ray

Kapsičky z pestrobarevné látky mohou sloužit i jako příruční taštička na kosmetiku - pokud byste pro ně nenašli využití při běžném nošení.

Květová... | marcela-

Kolibříková... | marcela-

Užije vás spíš na klasiku? Kožené psaníčko s plastickou aplikací je tu pro vás.

Psaníčko - Božena | Blanka Mudrová


Hledáte-li inspiraci především pro plesová psaníčka, i pro vás je tu pár kousků, nad kterými zatajíte dech.

Jednoduché psaníčko se zajímavě řešenou přednicí - satén, jednobarevné. Vyberte si po libosti!

Psaníčka - různé typy | Barbora fashion designer

Tmavomodré vyšívané? Nebo s perličkami?

večerní psaníčka od ja_ja

Saténová psaníčka s plastickou kytkou ve stejné barvě ozvláštní outfit, aniž byste se museli příliš zamýšlet nad tím, zda to už "není moc".

psaníčka od Barbora fashion designer

Nákladné saténové psaníčko s kamínky a korálky se vyloženě hodí pro slavnostní příležitosti:

Aztécká | DOTTA

Jestli preferujete kvalitu a strohý design, co třeba zkusit jednoduché psaníčko z leguání kůže?

Závěrečnou část příkladů z Fleru jsem zaměřila k výběru několika designově opravdu vypiplaných tašek vyloženě vhodných pro ty, kteří celým srdcem podporují originalitu v českém módním rybníčku.

Šedé plstěné psaníčko z dílny Wrany.

Psaníčko MÁRIA ANTOANETA | PARAZIT team

Barevné psaníčko odepínací z plexisklového základu.

Geometricky zajímavě řešené psaníčko z hladké kůže, v tlumených barvách.

Butterfly bag | PARODIE

Plstěný vak jistě připoutá pohledy všude, kam ho vezmete.

Sportovnější varianta psaníčka - s popruhem přes rameno a spoustou variant veselých potisků.

série  Little Miss Envelope od Dara bags

 

Tak jak, dáte psaníčkům šanci? ;)

 

Redakční dovětek: Autorka článku píše módní (a cestovatelský blog) "Far away from magic land". Kromě toho studuje medicínu a ráda se originálně obléká. Ve spolupráci s MAGem pro vás vybírá zajímavé módní trendy a ilustruje je tipy z Fleru.

Úvodní fotografie: stealing-beauty.com