Když máš co říct, řekni to broží... třeba keramickou ze světlé hlíny, kde pěkně vyniknou barevné nápisy. Když se ti povede sehnat písmenka do polévky, což tedy nakonec nebyl lehký úkol a proběhla jsem sedm obchodů, nežli se dostavil úspěch, bude to origo a zábavné navíc. Tvar komiksových bublin vyřízneš hravě, písmenka před přežahem odstraň pinzetou.

Brož můžeš pomocí brožového můstku připnout na klopu, čepici, kapuci, kabátek nebo kamkoliv tě napadne. Hlíně zdar i v novém roce!

Materiál a pomůcky:

  • keramická hlína MA
  • váleček, jehla, nožík
  • písmenka do polévky
  • štětec, houbička
  • papír, nůžky, fix
  • Mayco glazury
  • transparentní glazura P 048
  • brožové můstky, pinzeta
  • dvousložkové lepidlo

Z písmenek do polévky vyskládáme na plát světlé hlíny nápisy a hesla a přejedeme válečkem. Obkreslíme obrys ve tvaru komiksové bubliny.

Jehlou bubliny vyřízneme a kouskem houbičky nebo navlhčeným prstem uhladíme pečlivě okraje.

Necháme schnout. Po vyschnutí snadno odstraníme písmenka pomocí pinzety a vypálíme na přežah. 

Po přežahu naneseme Mayco glazury a okraje bublin otřeme houbičkou.

Nakonec přijde vrstva průhledné glazury pro zvýšení lesku.

Pálíme na 1180 °C.

Ze zadní strany broží lepíme brožové můstky na připnutí dvousložkovým lepidlem.

Autor/foto: Monika Jankůj

Nápad je z Golema číslo 1/2020

 

Milí přátelé keramiky,

vítejte v novém roce, který je pro časopis Golem již 14. v pořadí. Líbí se mi jeho hravé označení, dvě dvojky, dvě nuly... Snad bude po celý svůj čas stejně hravý, pohodový a bude poslušně plnit všechna vysněná očekávání šťastných okamžiků, nových zážitků, úspěchů a zajímavých setkání. Přesně tak si to vždy v duchu představuji při listování novým kalendářem, kde zatím není ani čárečka.

Něco vám prozradím. Protože časopis vychází hned zkraje roku, je nezbytné tyto úvodní řádky napsat tak trochu předem. Lehce si poskočit v čase do blízké budoucnosti, i když jsou momentálně teprve Vánoce za dveřmi. Je to situace o to zvláštnější, když máte pod stolem sbalenou tašku do porodnice a už jen čekáte, jestli toto novoroční číslo (případně i toto úvodní mudrování) zvládnete ještě dokončit v jednom kuse... Někdo se tu pečlivě stará o to, abychom se na tom světě ani za mák nenudili.

Mám radost, že máme na úvod roku dva pěkné články z českých dílen. Klára a Jakub Kabátovi z Lovetoeat plates představí svoje úžasné talíře, u kterých hned nevíte, zda vás víc fascinuje jejich originální design, nebo servírovaný pokrm. Jsme...Vlastně...Ladné..., to je druhá návštěva a sympatická holčičí dvojka, která ladně přenáší své autorské perokresby z papíru na bělostný porcelán, placky a drobné šperky.

Doufám, že vstup do toho zbrusu nového roku bude vydařený a už se těším na všechny ty nové nápady, které pro vás tak rádi chystáme. Za celou redakci a všechny, co patří do našeho snového redakčního týmu, vám přeji, ať se stránky vašeho novoročního kalendáře plní jen pozvolna a jen příjemným obsahem!