Co se ve vašem životě změnilo za posledních 10 let? A co příští dekáda, kde se vidíte po jejím uplynutí? Renule ze stejnojmenného profilu za tu dobu stihla kromě založení rodiny i obrat v tvorbě. Ale kreativní činnosti se věnuje dál, protože nemůže jinak, znáte to :)

Co se u vás změnilo od posledního rozhovoru pro Fler magazín?
Uběhlo mnoho let. A proto i změn bylo poměrně dost. Mezi nejvýznamnější z nich patří určitě to, že se mi narodily dvě děti a že jsme s manželem postavili dům se zahradou, kam jsme se s celou rodinou přestěhovali.

Baví vás vlastně ještě tvoření?
Mám pocit, že tvořit mě nikdy nepřestane bavit. Je to přirozená součást lidské bytosti, a té mé velmi výrazně. Myslím, že když Bůh říká, že nás stvořil ke svému obrazu, tak tím dává jasně najevo, že Jeho tvořivý charakter je do nás neodmyslitelně vtisknutý.
Byla jsem 5 let doma na mateřské a byly roky, kdy byla péče o děti tak intenzivní, že na žádné tvoření nebyl čas. Jakmile pominula ta úvodní „piplačka s mrňaty“, byl návrat k tvoření něco jako znova se nadechnout čistého vzduchu.

Jak se podle vás za tu dobu Fler změnil?
První, co mne napadá, je změna pro mne v něčem negativní. Fler je dnes tak velké tržiště, nabouchané tolika talentovanými lidmi, že už ani není možné to všechno sledovat a být v obraze. Pro mne jako pro prodejce je to navíc velká fuška dát o sobě vědět a prorazit. Takže na druhou stranu velká výzva, což beru zas jako pozitivní.

Jakou roli má Fler ve vaší tvorbě?
V současné době mám Fler trošku na druhé koleji, ale protože nemám vlastní e-shop, jsem pořád vděčná, že je tady pro mne místo, kde svoje malé výtvory můžu prodávat on-line. Začala jsem se totiž intenzivněji věnovat pořádání kurzů kaligrafie, a ty v tuto chvíli zabírají větší část mého času.

Jak se proměnila za tu dobu vaše tvorba?
Je to v něčem zajímavé. Dělala jsem přáníčka, u těch jsem trošku zůstala, ale teď už jen tištěná, nikoli ručně lepená. Šít tašky jsem přestala, ale mám i dnes v nabídce pár látkových obalů na knihy, takže stroj doma nezahálí. Pevným bodem mé tvorby pořád zůstává kreslení, malování, psaní zajímavých grafik, které pak najdou svoje místo na nějakém dárkovém nebo praktickém předmětu.

Nejvýznamnější změna je to, co jsem už zmínila, a to že pořádám kurzy krasopisu. Kaligrafie mne uchvátila už před 10 lety, ale během mateřské jsem neměla na cvičení tolik prostoru a času. V posledních dvou letech jsem se ke krásnému psaní vrátila, zakomponovala jsem ho do svých grafik na obrázky, placky a magnetky...

...a začala ho intenzivně používat při tvorbě svatebních oznámení. K těm se hodí ideálně.

A pak se stalo to, že mne kamarádky prosily, abych je taky naučila krásně psát, a já z toho hecu připravila svůj první kurz kaligrafie, který se nejen hned vyprodal, ale který mne doslova vystřelil na novou půdu podnikání. Zájem je tak obrovský, že všechny ty ostatní věci kolem, které jsem vyjmenovala dříve, dnes pro mne opravdu tvoří spíš výplň mé tvořivé pracovní náplně.

Co vás na Fler nalákalo a co na něm máte ráda teď?
Na Fler mne nalákala přímo paní Flérová. Chci říct Klára Kubešová alias Amélka. Znaly jsme se díky spolupráci na článcích pro tehdejší portál Moje rodina, který spolu se svým mužem a majitelem Fleru Jirkou Kubešem vlastnili a spravovali. Hledali mezi známými a přáteli ty, kdo by se registrovali, stali prodejci a mohli Fleru pomoci se rozjet. Tak jsem to zkusila. Není divu, že mám registrační číslo 40. Jsem tu prostě od začátku. Dnes je Fler topka mezi e-shopy v České republice obecně a mám ho ráda, protože je to prostě moje srdeční záležitost.

Kteří Fler tvůrci podle vás ušli s Flerem nejdelší cestu? Je někdo, kdo vás vývojem své tvorby dostal?
Přiznám se, že za poslední měsíce jsem významně omezila sledování všeho, co se na Fleru děje. Nějak je toho hodně a člověk víc váží čas. Vzpomenu možná na doskopet. Začínala s bižu a navlékáním korálků a vypracovala se k profesionální šperkařce. Dělá krásné věci.

Co byste doporučila jako Fler profesionál začínajícím prodejcům na Fleru?
Po deseti letech bych se už asi měla cítit jako profesionál, ale věřte, není tomu tak. Co mohu druhým doporučit, je, aby si připravili na jednu stranu ostré lokty, ale taky vřelé srdce a hlavně důvěru, že nových nápadů bude pořád dost. Bůh to v nás prostě tak dobře zařídil.