S první sněhovou vločkou snášející se k zemi se jistě v každém malém dítku probouzí touha po správné dávce bílé naděje i radosti. Nám dospělákům však s pozvolna přicházejícím adventem stékají krůpěje potu a vyskakují jemné vrásky. Přemýšlíme, zda máme napečeno ideální množství cukroví, nakoupené zásoby. Čím tentokrát obdarujeme své blízké i jak se co nejlépe obléct, abychom nezmrzli a zároveň se nepodobali ledním medvědům. Tak letos prostě zkuste hodit veškeré obavy za hlavu, zachumlejte se do šik svetrů, uvařte lahodný pečený čaj a prolistujete inspiraci přicházející až z dalekého severu!

Říká se, že v jednoduchosti je největší síla

Přesně tímto heslem se řídí také fashion tradice ve Skandinávii, do módních srdcí i skříní zákaznic si tak prorazila cestu přímo raketovou rychlostí.

Základními prvky severského designu jsou především účelový minimalismus a rafinovaná preciznost s velkým důrazem na estetiku, kvalitu materiálu i funkční stránku.

Ruku v ruce jde také fakt, že severská móda v žádném případě nelpí na nejnovějších trendech a suverénně si kráčí vlastní cestou. Veškeré produkty jsou vytvořené v šetrném pracovním prostředí, s výrazným ohledem na ekologii.

Především díky promyšlené kombinaci výše zmíněných prvků je severská móda považována za nejdůležitější studnici inspirace napříč celou Evropou.

 

Zdroj fotografií: pinterest

Skandinávské vzory i ledový šmrnc

Pokud nemáte rádi módní „diktát“ a nejradši se oblékáte po svém, rozhodně je severský styl pro vás správná volba!

Na chvíli se zastavme u zeměpisných šířek. Mezi nordické, tedy země severu, patří království Norské, Švédské a Dánské, Finsko a také Island. Všechny tyto země jsou doslova protkané mystickými příběhy i tajuplnými chvilkami, které dýchají z každého koutu. Tyto atributy jsou velmi často s citem zakomponované právě do oděvních prvků. Žádné seveřance ani seveřanovi není blízká přílišná zdobnost a nablýskaný kýč. Zato milují ležérní, efektivní střihy a pohodlí! Libují si v netradičních kombinacích i nenucených nápadech a zejména hravosti. Každou severskou dámu poznáte na první dobrou. Většina z nich je pouze decentně nalíčena a takřka vždy je potkáte vystylované od hlavy až k patě. Chcete prozradit jejich tajemství? Veškerý důraz zaměřují na originální, hravé detaily a maličkosti. Pokud se toužíte stylu pravé skandinávské ženy přiblížit, rozhodně se nebojte zapojit jednotné barvy, jako je černá, béžová, krémová, bílá, pudrová, růžová. Nebojte se ani pastelových tónů, tmavě zelené bordó a modrých odstínů. Velmi efektní jsou také tradiční a velmi oblíbené geometrické vzory, květinové či abstraktní výšivky a rafinované aplikace.

Zdroj fotografií:pinterest

Zdroj fotografií: pinterest

Ušlechtilý materiál a délka v hlavní roli!

Pokud existuje něco, na čem seveřané striktně trvají, tak jsou to kvalitní materiály. Především pak bavlna, plátno, hedvábí a vlna. Také délka je výrazně delší. Typy střihů jsou prakticky přizpůsobeny chladným životním podmínkám. Dominují především elegantní, rustikální, rozevláté oděvy v ryze minimalistickém duchu. Oblíbenou variantou jsou dlouhé, jednoduché pláště i kabáty okořeněné o výrazné šály, bohaté límce či štóly z kožešin (nejčastěji je aplikována kožešina ze stříbrné lišky), díky kterým můžete na chvíli vplout do role urozené aristokratky. Skandinávské dámy také velmi často nosí vlněné vesty, šaty z merina a efektní sukně. Nezbytnou součástí jsou také šik pokrývky hlavy, jako je například plstěný klobouk, který bezpečně udrží každou hlavičku v suchu a teple. Veškeré svrchní části šatstva byly a jsou opatřeny tenkou vrstvou speciální nepromokavé vrstvy.

Zdroj fotografií: Visual Optimism

Zdroj fotografií: pinterest

Norský poklad z hor

Norsko, to je mystická země plná ledu, chladu, jezer, ale také zelených plání a tajuplných příběhů. Jeden takový začal před takřka 130 lety v horském městečku Dale. Právě zde se zastavil na své cestě věhlasný obchodník Peter Jebsen. Rozhodl se využít místní vodopád jako výhodný energetický zdroj pro svou textilní společnost, kterou dneska známe pod názvem Dale of Norway.

V celé Skandinávii a Norsku především jsou vlněné textilie velmi oslavovány a ruční pletení zde má hluboce zakořeněnou tradici. Technologie pletení svetrů, tak jak je známe v současnosti, byla známá a praktikována již zhruba v 9. století! Vlna z norských ovcí je velmi hrubá a vhodná na hutné a hřejivé typy oděvů. Často jsou oblíbené svetry okrášlené vzory vycházející ze severské mytologie, kultury či přírody.

Nejoblíbenější motiv samotných Norů jsou osmilisté růže, sněhová vločka a sobi.

7

Zdroj fotografií: pinterest

Zdroj fotografií: pinterest

 Zdroj fotografie: Pretty in the pines

Zdroj fotografie: pinterest

Luxus jménem vrstvení

Také si kladete otázku, jak se v třeskutých mrazech zahřát a zároveň být in? Existuje pouze jedna správná odpověď a právě severské ženy na tuto problematiku vyzrály: VRSTVENÍ! Drsné podmínky a neutuchající déšť si zkrátka žádají správnou porci vhodně zvolených vrstev. Přesto však nemusíte vypadat jako strašák trčící v zelném poli, naopak. Naordinujte svému stylu důvtip. Smyslnost, lehkost i nadsázku!

Jednoduše se nebojte do svých šatníků zařadit oversize střihy, které lze velmi pohodlně a variabilně kombinovat. Dámy žijící ve Skandinávii dávají komfortu přednost, proto je často můžete spatřit v pánských modelech, s bohémsky rozepnutými košilemi, hedvábnými pyžamy místo kostýmků a heboučkými svetry. Často také nosí sukně všech střihů s koženými batůžky a velkou libůstkou jsou samozřejmě velmi vysoké podpatky.

Zdroj fotografií: pinterest

Zdroj fotografie: Allegra Shaw

Zdroj fotografie: pinterest

Tipy pro zimní královny

Bledé krásky s podmanivými pohledy a rudými rty, takové představy o seveřankách máme rozehrané v myslích. A nejsme daleko od pravdy. Tyto ženy navíc přesně ví, co jim sluší a v jaké míře mají jisté typy materiálů i barev nosit.

Často si lidé ze severu oblečení či doplňky s radostí vytváří sami. Na Islandu je ruční pletení svetrů považováno dokonce za regulérní národní sport! Pokud i vy patříte ke Sněhurkám se sněhově bílou pletí, určitě se vám vyplatí nosit jemné pastelové a perleťové odstíny. Bát se nemusíte ani kombinace lehkého tylu s jemnými pletenými materiály.

Zdroj fotografie: We dream of ICE CREAM

Zdroj fotografie: Designer fashion tips

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografií: pinterest

 

Zdroj fotografie: © Adam Katz Sinding

Inspirace z Fleru 

A samozřejmě i v našich zeměpisných šířkách se celá řada autorů nechává volně ve své tvorbě inspirovat nordickými prvky i vytříbeným vkusem. 

Vlaštověnky-pelerína od smiling sun

GRAN PARADISO od svetr-s-jelenem

Teplý svetr s norským vzorem od paraplicko-01

C4 kardigan od TATE

Pončo-kabátek...kolekce DUHOVÁ od Fashion 4 ME

Jako kněžna - luxusní kabátek s kožešinou od juth-design

STRIPES ...pravidelný chaos od tototaky

. zen . coat . od oi-io

kabátik LILAC COLORED od Artika

Zima je tu 2! od VanPierre


Hikaru Tenyo Vesta od Hikaru Tenyo

SkirtVelour/PowderPink od petta.m

Plyšový kabát s velkými kapsami od La déesse chic

Vesta Ama smotanová od AlloraMIA

Sako od Daniela Hrabovská

Dlouhá pelerína s kapucí od Dyona

Olá kabát Max šedý od AlloraMIA

Vílí (Vel. 104) od Šaty-Šatičky

Něžné háčkované pončátko od myssskaaa

Společenské hedvábné šaty pro lesní vílu od Radka Zrůstková 

 

PS: Dámy ze severu všudypřítomný chlad nejradši zahání jízdou na kole! Zkuste to také. Hlavně s úsměvem:)

 

Úvodní fotografie: Masha Segdwick