Příběh této krásné spolupráce začal v září 2019, kdy se na Vostrovním Fler jarmarku v Mnichově Hradišti setkaly dvě tvůrkyně. Každá se věnovala něčemu jinému, jedna šila krásné oblečení z designových a eko látek, druhá vyráběla šité šperky z korálků a sutašek. V tu chvíli ještě ani jedna netušila, že mezi nimi vznikne spolupráce, přesto to byl nejdůležitější okamžik – potkaly se, věděly o sobě. A to je začátek příběhu spojení Doubravky Dmaniia se Zuzkou Z-ART handmade.

Zuzka:

Na jarmarku jsem se zamilovala do krásných šatů z hortenziové látky, které jsem viděla u jednoho ze stánků. Chodila jsem kolem nich, okukovala, nakonec jsme se s Doubravkou daly do řeči. Hrozně moc se mi líbily látky, ze kterých šila, byly neokoukané, snivé a fakt krásné.

Za pár měsíců jsem dostala možnost vyzkoušet si tvorbu grafických návrhů látek – maluji, kreslím, fotím, hraju si v grafických programech, takže jsem tohle všechno spojila dohromady. Doubravka se mě hned chytla a nabídla mi, jestli bych pro ni nechtěla dělat návrhy látek, které pak nechá tisknout, aby z nich mohla šít. A tak jsme to zkusily.

Látky, které u nás vznikají, jsou čistě pro její potřebu, nejsou volně na prodej a nemá je nikdo jiný, takže jsou skutečnou zárukou jedinečnosti oděvů, které seženete jen a jen u ní. Navíc vznikají v limitovaném množství, od každého vzoru je jen několik málo desítek sukní, šatů či triček.

Naší první látkou byly Máky – pravé bílé máky seté. Doubravce se líbily moje fotografie, které jsem pořídila před lety na jednom poli nedaleko zámku Sychrov. K něžným fotkám jsem nakreslila několik máků, v počítači kresby upravila a přizpůsobila našim potřebám - rozzářila jsem jimi některé fotografie, takže grafika najednou dostala úplně jiný rozměr. Vzniklo tak líbezné propojení mezi fotografií, kresbou a počítačovou grafikou.

Podobným způsobem vznikla i naše další látka - Kopretiny. Louka plná kopretinek, sem tam nějaká beruška nebo včelka a opět rozzářené kopretiny z mých kreseb. Tuto látku jsem si tak trochu prosadila já a vyplatilo se, během krátké chvíle se všechny oděvy z ní vyprodaly.

Nicméně ústředním motivem našeho třetího počinu byla akvarelová malbička třešňového květu, který se odráží na vodě. Doubravka si tuto mou malbu zamilovala a moc mě prosila, abych z ní vytvořila návrh pro látku. Květ jsem namalovala již před více lety a je to jeden z mých prvních akvarelů, na které jsem pyšná. Akvarel je pro mě královská technika, mám ji ráda pro její čistotu a snivost. Je to technika mistrů, protože v ní nejde moc opravovat, přemalovávání je pak zcela vyloučeno, každý tah musí vyjít na první dobrou. 

Nejprve jsem zhotovila pozadí celé malby, obrysy květů jsem měla zatřené maskovací kapalinou, aby zůstaly bílé. Jednou z mých oblíbených pomůcek při akvarelu je sůl, kterou sypu do mokré malby a nechávám tak vzniknout typicky „vyžraným“ flíčkům.

Zpočátku se mi do látky moc nechtělo. Říkala jsem si, jak to jen udělám? Mám jeden menší akvarel a potřebuju zaplnit obrovskou plochu, šířka látkového panelu se pohybuje mezi 160 a 180 cm. Člověku trvá, než si na to zvykne, když to tvoří na monitoru, který má jen zlomek velikosti výsledného tisku. Nakonec se ale povedlo a látka mohla jít do tisku.

 

Doubravka:

Znáte ten krásný pocit, když potkáte člověka, který je umělecky naladěn na podobné vlně jako vy? Prostě paráda! Nápady létají všemi směry...

Od toho krátkého, ale o to milejšího a umělecky povzbuzujícího setkání na Flerjarmarku uběhlo několik měsíců. Zuzku jsem od té doby neviděla a ani s ní nebyla nijak v kontaktu.

Až jednou zrána jsem v jedné internetové skupině zahledla inzerát, kde nabízeli práci grafičce... grafičce, co chce dělat návrhy na látky. Všimla jsem si, že to se zájmem komentuje právě Zuzka a řekla jsem si: jééé, tu přece znám! ... Ta spolupráce jí tehdy nevyšla, přišlo odmítnutí a zklamání. Napsala mi poprvé po měsících od našeho prvního setkání a byla smutná. Ani nevím, jak se to stalo, ale naše múzy si prostě tak porozuměly, že jsme si v tu chvíli řekly, že sny se i přes prvotní neúspěch mají plnit! Zuzka chce zkusit navrhovat látku, já chci mít originální materiál pro svou tvorbu. No tak jdeme na to, ne?

Naše představy o spolupráci se sešly přesně tam, kde bylo potřeba.

Moje nápady umí Zuzka neuvěřitelně nádherně měnit ve skutečnost... Nic si nedělá z mé kritiky a trpělivě naslouchá a dolaďuje veškeré detaily. Její umělecké cítění a smysl pro barvy je dar. Se štětcem umí kouzlit a já její návrhy prostě miluju! Mění moje sny a nápady na látky ve skutečnost a já jí za to tímto moc děkuju.

Doba je teď pro nás všechny tvůrce velmi těžká. Ale i přes všechna úskalí nás tahle spolupráce nabíjí energií snažit se dál. Vzájemně si pomáháme nejen s tvorbou, ale i s propagací.

Sdílíme spolu radost z každé nové povedené látky a nemůžeme se dočkat, až přijdou z tisku další novinky, které chystáme. Tiskneme zatím u jedné tiskárny, kterou jsem si vybrala při hledání na internetu. Materiál je vyrobený držitelem certifikátu Oeko Tex Standard 100 Class 1 pro pigmentové i reaktivní tisky. 

   

Přátelé, pomáhejme si.

Díky Zuzce jsem pochopila, že ty nejlepší příležitosti a přátelé často číhají tam, kde je opravdu nečekáte. A že někdy z toho může vzniknout výjimečná spolupráce, která vám dokáže rozzářit svět jako ta nejzářivější hvězda naděje na cestě k lepším zítřkům.

A aby byl váš outfit ještě dokonalejší, vytvořila Zuzka s motivy látek také kabošony, ze kterých ušila brože, protože šitý šperk je její hlavní činností.

Celkem se nám tak podařilo dostat se od skic a fotek přes látky a ušité oděvy až k doplňkům, které si na ně můžete připíchnout, vše perfektně ladící a propojené dvěma páry rukou. 

  

Přejeme hodně štěstí i vám všem, ať ta naše hvězda naděje svítí na cestu i vám, naši milí Fler přátelé :)

A pochlubte se, jeslti taky tvoříte s někým společně! Je to motivující.