Fler MAGazín je  projekt, který vás má především inspirovat. V čase, kdy se láme rok, obvykle nejvíce cítíme vzájemnost, nadšení a chuť do sdílení. A tak vás dnešním příspěvkem chceme opět ladit na společnou strunu. Na Fleru  se totiž kromě klubových soutěží objevuje též řada aktivit, které pomáhají druhým a kterých se s láskou každý po svém účastníme.

Jenže aby mohl člověk být přínosem druhým, musí být nejdřív v souladu sám se sebou. Srovnaný s tím, co žije, plný lásky a síly... a právě toho posledního se nám často nedostává. Kdo z vás si prošel nějakou vážnou životní krizí, jistě mi dá za pravdu: sami na dně druhým k užitku nejsme. A proč to všechno píši v souvislosti s nějakým společným projektem na Fleru? Protože společný kalendář Snění, který vznikl právě díky Fleru a sdílení, nebyl jen o tom udělat kalendář... rozdal toho mnohem víc. Inspirujte se.

Od Klíčení ke Snění

/píše lind/ Už delší dobu ve mně uzrávala myšlenka společného tvoření s několika šikovnými lidmi. V roce 2010 jsme připravily první kalendář Klíčení 2011. Vybrala jsem si pro tento projekt k sobě jedenáct flérových výtvarnic: snovou, em.en., mi.ui, sasanku, atelierchae, amélku, Jou Jou, ilustratorium, lindart, juteuse, and... a Natellku a rozeslala hromadnou zprávu: "Přicházím se skromným nápadem vytvořit společně autorský kalendář na rok 2011.... Mým záměrem je vkládat do kalendáře semínka rostlin, čili se přikláním k rozvinutí klíčení v propojení s životem, růstem, rostlinami, ženami... jedno jak, jak vám to bude příjemné. ... Byla bych zkrátka ráda, kdybychom se sešly nad společným užitečným projektem."

Byla to velmi příjemná a živelná spolupráce, nadšení všech zúčastněných mě chvílemi až dojímalo, užívaly jsme si to a věřím, že s námi i všichni, kteří sledovali, jak poté v blozích poodkrýváme měsíc za měsícem a necháváme je nahlédnout pod pokličku samotného vzniku - narození kalendáře. A navíc, jak už jsem se zmínila, jsme ke kalendářům přikládaly pytlíčky se semínky, aby Klíčení mohlo klíčit.

Klíčení přineslo radost také Občanskému sdružení Hvězdička, které pomáhá opuštěným dětem.

Zatímco Klíčení již žilo svým životem, klíčilo a rostlo si na různých místech republiky, uběhly téměř dva roky, nežli se lind odhodlala vstoupit do vod známých znovu, a to doslova, když v září 2012 oslovila opět šikovné výtvarnice. Tentokrát: cu, em.en, mi.ui, ff design2, gaastoona, Jou Jou, peekaboo books, petpetu, Lenin, chucky, lindart a Natellku. "Rozvlnily se toky flérových moří, řek, potůčků a pramínků a vyplavily nádherné oblázky, nosiče nových příběhů." Kalendář Šumění 2013 proplul klidnými vodami a ještě chvíli se v nás pohupovaly dojmy ze společného tvoření.

Výběr tvůrců byla vždy má starost, respektive radost. Možná si řeknete, proč si některé vybírám opakovaně. Na to je jednoduchá odpověď - protože se mi s nimi dobře spolupracuje. Při vzniku projektu o dvanácti či více zúčastněných je důležité, aby všechny články fungovaly bez "zadrhávání". Zpětná vazba, spolehlivost, ochota, invence, nadšení, bez toho by podobný projekt nemohl vzniknout. Mé výběry byly proměnlivé ale i proto, že někteří oslovení výtvarníci neměli zrovna v září čas na přípravu a věděli, že nebudou mít čas ani na blogy a následnou propagaci kalendáře.

Každý projekt obsahuje několik skrytých kroků k tomu, aby mohl vůbec vzniknout. Jedním z nich je třeba komunikace s tiskárnou, respektive s výtvarníky a zároveň s tiskárnou. Není snadné zajistit všechno tak, aby byli všichni spokojení, zvlášť když všechno vzniká vlastně virtuálně. Virtuální jsou i data, ze kterých vzniká kalendář, samozřejmě do té doby, nežli mi zavolají z tiskárny: "Máte tady hotové kalendáře!" a já cupitám přičichnout té specifické vůni tisku a křídových papírů, abych mohla udělat pětikilové balíčky a rozeslat je všem výtvarnicím. Potom čekám na reakce. Představy o barevnosti se mohou lišit, ale věděli jste, že barevnost tisku ovlivňuje i počasí? Já také ne, v tiskárně mi to říkali.

Protože jsme měli příjemné odezvy a dotazy na pokračování této ojedinělé série společných kalendářů, následující září 2013 jsem opět oslovila flérové výtvarnice ke spolupráci na kalendáři Brouzdání 2014.

Tentokrát se do projektu zapojilo 13 autorek: agrafa Art, cu, FF design, lorijana, Makča, Jou Jou, Pinoženka, gaastoon, em.en., lind, mi.ui, Lucie VV a SvatavaJ. "Dvanáct, nebo o jednoho víc, to už takový rozdíl není," řekla jsem si, když mi v poště přistál dotaz od Jitky Zajíčkové - agrafy Art, jestli by se nemohla do projektu také zapojit. Bylo to milé a protože jsem o jejím zájmu věděla už z předchozího roku, kdy bylo ale také všech dvanáct pozic zaplněných, napadlo mě, že by Jitka mohla pojednat titulní stranu a vytvořit tak krásný kalendářní úvod.

No a posledním kalendářem s názvem Snění 2015, který právě vznikl, lind odchází a předává "rýč", "kormidlo", "batůžek" a "polštář" svému následovníku. Přeje mu tímto, aby se mu dařilo přinášet nám radost v podobě nových blogů poodhalujících a kalendářů kůzelných :-)

 

Každý kalendář obsahuje dvanáct, v posledních dvou letech třináct velikých reprodukcí. Tisk kalendářů je pokaždé v omezeném nákladu 10 kusů na osobu bez možnosti dotisku.

Děkuji všem zúčastněným za báječnou spolupráci a našim milým obdivovatelům za jejich přízeň. Díky vám, kteří jste si koupili společný kalendář Snění 2015, se nám podařilo pořídit pastelky pro Karla z Atelieru 6tej smysl, který kreslí kouzelné obrázky.

Také děkuji Fler týmu za mimořádnou péči a podporu společným projektům.

lind

Více o autorkách si můžete přečíst v jejich společném portfoliu.

V květnu.
snít
s hlavou v oblacích
létat
láskou
rozkvést
k životu

Makča

 Snění je svoboda...

Snění, to je už samo o sobě nádherné téma. Snít o něčem, hlavou létat v oblacích, představovat si, jaké by bylo, kdyby nebyla zemská tíž… Vznášet se na chmýří pampelišek, plout na loďce do pohádky, nechat si rozkvétat jeden sen za druhým.

Miluji květiny, jejich barvy, tvary a vůně, obdivuji nápaditost jejich Stvořitele. Miluji ptáky, kteří jsou tak svobodní a volní, nespoutaní. Jejich let je jako sen. Můj sen. Vyletět do oblak, dotknout se nebe, nemyslet na čas, uletět starostem. Nebo se uložit v záplavě květin, nechat se omámit jejich vůní, a spát, spát, a spát.

Snít svůj sen.

Amélka

 

 Spolupráce na kalendáři Snění je jako piknik s fajn přáteli.

Každý přinese to, co má sám rád a na konci máme výbornou hostinu o více chodech, které společně nádherně ladí  :-)

Mám pocit, že od minulého roku (kalendář Brouzdání) telepatie mezi námi ještě vzrostla. Je až neuvěřitelné, jak se jednotliví autoři a jejich díla doplňují.

Když sním…
Propadám se
do sna
voním k růžím:
v srpnovém slunci
neztrácejí sílu.

Poslouchám šepot
štětce
na papíru
i vícehlasý
zpěv barev.
Jitka Zajíčková

 

Malé velké návraty...

Pro mě osobně byl tenhle projekt darem z nebe. Poslední roky mě brala velká touha vrátit se opět k malování, k výtvarným chvilkám, na které ale stále není čas. Není proto, že "nemají prioritu". A tu nemají, protože člověka neživí. (Hmm, sami vidíte ty své chvilky, které jste v životě oželeli, že?...). Ztratila jsem dávno víru, že by to ještě šlo. Takže když mě Lind oslovila, abych se přidala ke známým výtvarnicím z Fleru, úplně mě to ohromilo.

Pro mě to vše rozhodně nebyla jen práce na listu do kalendáře. Byl to hluboký obrat v myšlenkách. Pobídnutí vůle, že to přeci musí jít. A co víc, dokonce snad i jiskřička víry, že by se ty mé váhy "počítač 90 - práce rukama 10 procent" daly dokonce  převážit na druhou stranu.

Dobrodružné knihy rády říkají, že jezdec "kopnul koně do slabin".  A přesně to je pro mě naše společné Snění. Naděje. To pro mě ten jeden "obyčejný" list znamená.

Možná, že někdy sníte a vidíte se jinak.
Možná, že ve snu ztrácíme osobnost.
Ale dost určitě v něm nalézáme sami sebe.

HelenaG (Heli-Air)

 

Chcete si přečíst všechny blogy o vzniku Snění?

 LENINova titulní stránka
leden / HelenaG
únor / Huhů.
březen / Amélka
duben / Binturong
květen / Makča
červen / SvatavaJ
červenec / Pinoženka
srpen / Jitka Zajíčková
září / lind
říjen / mi.ui
listopad / LucieVV
prosinec / Jou Jou

PS: Oslovilo vás naše společné Snění? Budeme rádi, když i vám bude dělat po celý příští rok společnost. Ať vám každý měsíc připomíná, že naše sny se dají žít.

Kalendář vám ještě mohou zaslat:

Amélka

Huhů.

SvatavaJ

Binturong

 

 

Každý člověk zkraje mládí ví, jaký je jeho Osobní příběh. V té době je všechno jasné a možné a lidé se nebojí snít a přát si všechno to, co by v životě rádi dělali. Jak čas plyne, jakási tajemná síla se snaží dokázat, že Osobní příběh uskutečnit nelze. (Paulo Coelho, Alchymista).

Ať je rok 2015 rokem splněných snů :-)

Binturong

 

Úvodní fotografie: Amélka