Může to znít lacině, ale se starými novinami se lze pěkně výtvarně vyřádit. Ať už jsou to noviny černobílé, zažloutlé z antikvariátu nebo barevné retro časopisy a katalogy. Všechny poskytují velkou škálu černobílých a barevných ploch, fotografií, reklam, písmen i vyloženě typografických kompozicí. Papírový materiál můžeme využít hned několika způsoby. Lepením koláží počínaje přes tvorbu škrobových masek až po pletení košíků z papírových ruliček.

Novinový papír jako tapeta

Tapetovat novinami? Proč ne. Využila jsem tento nápad do interiéru budoucího pokoje pro hosty v našem domě. Interiér bude vybaven nábytkem po babičce a dědovi, spolu s dalšími doplňky v duchu první republiky. Staré prostonárodní kalendáře a humoristické listy, které jsem se rozhodla na tapetování použít, atmosféru dané doby skvěle navodí.

Pro tapetování budeme potřebovat: staré noviny, široký štětec, lepidlo na tapety Taposa, menší kbelík na lepidlo, igelitovou podložku, na které budeme natírat noviny, suchý savý hadr nebo jemný kartáč na uhlazování tapet, nůžky nebo řezačku na papír, washi pásku.

Pokoj pro hosty se nachází v podkroví domu. Místnost je již předem vymalovaná. Všechny šikmé stěny mají sytější béžový odstín. Strop a rovné stěny zůstaly bílé. Tam, kde budou stěny nejvíce choulostivé na omak a otěr, se budou lepit staré noviny. Je třeba si dobře rozmyslet, jak se budou stránky novin lepit. Zda na sebe budou jednotlivé díly přesně navazovat, nebo se překrývat, jak nás to napadne.

Tapetování se může zdát být jednoduché, ale vyžaduje přesnost a důkladnost. Na noviny nanášíme lepidlo širokým štětcem. Papír jím necháváme dostatečně nasát. Nepospícháme. Pokud bychom papír nalepili hned na stěnu, při schnutí by se nám mohl krabatit a dělat vlnky.

Po nalepení stránky novin díl vyrovnáme. Suchým hadrem vytlačíme všechny vzduchové bubliny.

Buďte pečliví! Dejte si tu práci a odmontujte kryty zásuvek a vypínačů. Noviny pak přilepíme až k okraji kovového rámečku. Později po zaschnutí lepidla namontujeme plastové kryty zpět. Vaše práce se vyplatí. Stěna kolem zásuvek bude vypadat úhledně a okraje novin budou schovány pod plastovým rámečkem zásuvek.

Lepení novin vyšlo na tři řady. Pokud vám u podlahy bude kousek novin chybět, na řezačce si nařežeme chybějící proužky.


Okraje novin nemusíme nastřihovat nebo ořezávat. Můžeme využít zažloutlých okrajů a zdůraznit starobylý styl a patinu použitých novin.

Nalepeno! Protože bylo v posledních dnech úmorné vedro, noviny schnuly jedna báseň.

Co si budeme povídat, okraje tapet se někdy odlepují a i sádrokarton ve spojích časem praská. To můžeme hravě vyřešit a zamaskovat. Za tím účelem jsem použila papírovou washi pásku, kterou jsem zakoupila zde na Fleru. Vybrala jsem vhodný design tak, aby ladil k novinám.

A máme hotovo! Uklidit všechny odřezky novin. Přisunout ke stěně rozkládací otoman, zrenovovat noční stolek se stylovou art decovou lampičkou a můžeme přivítat první hosty.

... ale to ještě není konec. Stěna polepená novinami může vypadat i moderně a cool!

Tapetování zvládne i teenager

Zdroj: Pinterest

Inspirujte se! Tapetování novinami nemusí mít vždy jen starobylý vzhled. Současné černobílé noviny vypadají v moderním interiéru velmi originálně. Záleží jen na vás, jak bude váš budoucí "novinový" pokoj vypadat.  Pohrajte si s doplňky, nábytkem a bytovými textiliemi.

Tip! Spoustu pěkných doplňků do vašeho bytu najdete i zde na Fleru v kategorii Domov. Kdo hledá, najde!

Zdroj: Fox on the run

Novinami nemusíte tapetovat všechny stěny vašeho pokoje. Originálního oživení dosáhnete i tím, když si vyberete pouze jednu stěnu v místnosti nebo schodiště. Pak si můžete dovolit zainvestovat a nakoupit v antikvariátu starou knihu anatomie nebo květinový herbář.

Tip! I na Fleru seženete dobový materiál k tapetování. Použít můžete staré knihynoty, listy s dobovými inzeráty, potištěné notové listy s obrázky a další...

Zdroj: Pinterest, Bohema Design

Zdroj: Kitchenisms

Zdroj: Pinterest

Zdroj: Pinterest

Obalte vše jako Mr. Bean

Zdroj: YouTube, výrobek z Fler.cz: Dřevěná dílna - Slon novinový

Design novinového textu má ve výtvarné a interiérové tvorbě široké využití. Motiv se objevuje jako vzor na textilních látkách, z kterých se šijí povlaky na polštáře, přehozy, povlečení, obaly na knihy, závěsy, utěrky, ale i kabelky a různé taštičky. K dalšímu využití novin a jejich skládání, lepení, pletení a sešívání, se zde na kreativním webu Fler.cz určitě ještě dostaneme.