Počasí venku máme všelijaké, proč tedy nesednout o přicházejícím víkendu opět ke korálkům a nezabavit se zase něčím novým. Navazujeme na oblíbený návod na americkou spirálu, který jsme vám přinesli na začátku srpna a zkusíme si něco trochu složitějšího. Tento náramek vychází ze základního pravoúhlého stehu použitím základního čtvercového oka a jeho obměny ve formě prodlouženého oka (obdélníku). PS: Dnes se naučíte i ušít "otvor". Už jste někdy šili díru? :-))

Materiál a pomůcky:
rokajl Preciosa tmavomodrý
rokajl Preciosa fialový
korálková jehla a nitě NYMO

Výroba těla náramku

1.    Nejprve navlékneme na jehlu 4 korálky a provlékneme prvním korálkem. Vznikne tak čtverec. Provlékneme jehlou jeden sousedící korálek:

2.    Navlékneme na jehlu další 3 korálky a provlékneme zpět do původního, odkud jsme vycházeli. Provlékneme dva sousedící korálky tak, že se nacházíme v opozitním korálku:

3.    Takto pokračujeme, než máme řetízek 5 čtvercových ok. Provlékneme řadu nazpět pro zpevnění opačným směrem, než jsme šili. U posledního čtvercového oka provlékneme korálky tak, abychom se dostali o řadu výše:

4.    Navlékneme 7 korálků a vrátíme se do výchozího korálku. Jehlu ještě protáhneme opět všemi 7 korálky a přidáme sousední korálek z vedlejšího čtverce:


5.    Navlékneme 4 korálky a provlékneme zpětně do prvního obdélníku (3 sousední korálky), následuje průtah společným korálkem spodního čtverce s obdélníkem a jehlou nahoru 3 korálky z nového obdélníku:6.    Navlékneme 4 korálky a pokračujeme průtahem jehlou ze spodního sousedního čtverce a následně 3 korálky z předchozího obdélníku. Jehlu protahujeme ještě přes 4 nové korálky a přibíráme další ze sousedního spodního čtverce.

7.    Opakujeme bod 5. a 6., než vznikne požadovaný počet. Po dokončení řady prošijeme pro zpevnění nazpátek. Nakonec prošijeme poslední obdélník tak, abychom se dostali do vyšší řady a postup opakujeme opačně. Nakonec střídáme 1x čtverce a 2x obdélníky, takže základní vzorek pro náramek vypadá takto:

A máme hotový základ náramku, zatím bez zapínání, který by měl vypadat takto:Výroba tyčinky do zapínání

1.    Navlékneme 12 korálků a podle základního peyotového stehu ušijeme 8 řad,  základ je z 12 korálků. Vznikne tzv. „placička“:

2.    Placičku sbalíme do ruličky a sešijeme oba její konce do oválku:3.    Vzniklý oválek přišijeme peyotovým prodloužením  na kraj do středu náramku. Několikrát prošijeme, aby bylo přichycení pevné.Příprava otvoru na tyčinku:

1.    Na opačném konci náramku, než je tyčinka, ušijeme otvor. Jehlu zabodneme do vrchního korálku druhého čtverce, navlékneme korálek a pokračujeme průtahem dalšího vrchního korálku čtverce a ještě jednou opakujeme. Posléze navlékneme na jehlu 18 korálků a vrátíme se do výchozího korálku:2.    Provlékneme ty, kterými jsme začínali, a přidáme korálek z vedlejšího čtverce. Dále jehlou pokračujeme do druhého korálku otvoru jako u peyotu a pokračujeme peyotem, než narazíme na opačnou stranu otvoru, kde všijeme jehlu do korálku posledního čtverce a vracíme se jehlou do základní řady, kde jsme začínali. Nakonec pro zpevnění otvoru ještě ušijeme 3. peyotovou řadu a řádně prošijeme.


A hotový náramek je na stole :-)Povedlo se? Gratuluji! Pokud jste šili už podle předchozího návodu, právě jste si vyrobili svůj vlastní, druhý náramek technikou beadweavingu. Podívejte se, jak mohou vypadat podobně šité a přesto rozdílné výrobky...

polárka | labunka

Gold Greenies - náramek | ve-ra

Černobílý náramek s květinou | mischka

Náhrdelník Nefertiti | sojce

 

Zapojte svou fantazii a hodně radosti při vašem vlastním tvoření!

Pokud vás právě šitý šperk zaujal více, určitě si přečtěte i článek "Beadweaving aneb šitý šperk zblízka" a něco o materiálech v článku "Beadweaving potřetí – než začnete šít".

Přehled pěti nejzákladnějších stehů pak získáte v článku "Základní stehy beadweavingu".

Chytlo vás šití z korálků? Klub šitého šperku najdete zde.

 

Originální postupy, uveřejněné ve Fler MAGu, jsou chráněny autorským právem.
Výrobky vyhotovené podle nich jsou určeny pouze k osobní potřebě, nikoli k prodeji.
Tyto návody slouží pouze pro výuku technik.