Říjen 2018 byl na nové tvůrce na Fleru opravdu bohatý. A tak se k němu ještě jednou vracíme a ukážeme vám ještě pár zajímavých říjnových nováčků. Počtěte si, proč někdo v 21. století tak rád háčkuje, jak pracuje svatební stylistka a grafička, jaké to je navrhnout si vlastní látku i jak společně podnikají mamka s dcerou, které svou ideální přízi našly až na Ukrajině.

 

MarkétaBieleszová

Fler.cz/marketabieleszova

Registrace: 8.10.2018
1. zboží: 16.10.2018

Jaký je příběh vaší tvorby?

V minulosti jsem toho vyzkoušela víc. Vyráběla jsem šperky z drátů, z fimo hmoty nebo jsem malovala na textil. Všechno mě ze začátku bavilo, ale po čase jsem cítila, že už to není ono.
Háčkovat jsem začala, když se měl mé sestře narodit syn. Přemýšlela jsem, co bych mu do kolébky, po narození, vložila. Tehdy jsem si řekla, že mu vyrobím oblečení nebo hračku. Zaujala mě právě technika háčkování. Nečekala jsem a pustila jsem se do toho. Háčkování mě nadchlo!
Na háčkování mě přitahuje, mimo jiné, to, že se můžu pořád zdokonalovat a učit novým věcem. Háčkuju už 4 roky, a to téměř každý den. Pořád mě nepřestává překvapovat, že se dá posunout ještě někam dál.
Ze začátku mě nenapadlo, že bych své věci mohla prodávat. Přišlo to později, nějak přirozeně. Od hraček a oblečení jsem se postupně dostala k větším bytovým dekoracím, jako jsou polštáře, plédy, taburety, pufy, koberce a další. Čím víc jsem toho tvořila, tím víc jsem se setkávala s pozitivními ohlasy svého okolí. A tak jsem si řekla: „Proč mé produkty nepustit do světa?“

Pracuji jako e-shop administrátor pro českou pánskou módní značku. Denně jsem v kontaktu s mnoha lidmi, kteří mají nejrůznější požadavky. Prioritou je pro mě stejně jako v práci, tak i v háčkování spokojený zákazník. Nejvyšší odměna je pro mě pozitivní zpětná vazba od člověka, který je s mým výrobkem spokojen.
Ráda lidem zpříjemňuji život, a pokud to mohu dělat prostřednictvím krásných dekorací, které zútulní jejich domovy, jsem za to vděčná.

Jaké to je, když usedáte k výrobě?

Kdysi mi někdo řekl, že to, čemu bychom se měli opravdu věnovat, je to, na co myslíme hned po probuzení. Já se probouzím s myšlenkou na tvorbu. Svou práci mám opravdu ráda, zároveň jsem moc vděčná, že mám dostatek času na to, abych se mohla věnovat své vášni, kterou je háčkování.
Mým rituálem je jediné. Háčkuju, jen pokud jsem dobře naladěna. Myslím si totiž, že každá věc, která by vznikla mýma rukama v době, kdy nejsem ve své kůži, by mou energii přebrala a nemusela by dělat svému novému majiteli radost. Také vždy háčkuji ve vyvětraném, uklizeném prostoru, uvařím si dobrou kávu a občas provoním pokoj vonným olejíčkem. Zapnu si hudbu nebo hezký film a jdu na věc.

Co si myslíte, že je pro tvůrčí proces nejdůležitější?

Určitá vize a dobré rozpoložení mysli. Tedy dobrá nálada, příjemné prostředí, chuť do práce a hlavně láska k řemeslu.

A co vás v tvorbě ovlivňuje a doprovází?

Při výrobě se inspiruji vlastními potřebami. Přemýšlím: „Jaký produkt by se mi líbil u mě doma? Jaký materiál použít, aby byl hezký, originální a zároveň praktický?“ Inspiruji se také nejrůznějšími zahraničními weby a časopisy, které se věnují dekorování.
Miluji přirozenost, lehkost a kombinování moderního stylu s tím přírodním.
Zatím nemám děti, proto mám na háčkování dost času. Každé odpoledne, po práci, usedám k háčkování a občas se dostanu do takového flow, že si ani nevšimnu, že už jsou dvě hodiny ráno. Myslím, že to je pravá nefalšovaná vášeň. Tehdy, kdy člověk zapomene na čas.

Kde vaše věci vznikají?

Pro háčkování zatím nepotřebuji žádné speciální místo. V obývacím pokoji jsem si vytvořila koutek u okna. Dobré světlo je opravdu důležité. V momentě, kdy zapadne sluníčko, zapnu lampu s bílým světlem, které ulevuje očím a povzbuzuje mysl.
Důležité je sedět pohodlně a nezapomenout se občas protáhnout.

Jak vypadá cesta vašeho výrobku na Fler?

Výrobky fotím dobrým foťákem na denním světle, a to tak, abych je už nemusela nijak upravovat. Snažím se o autentičnost výrobku, aby zákazník viděl, jak zboží skutečně vypadá. Na úvodní fotku vkládám zboží vždy s bílým pozadím, vzhled produktu to ale nijak neovlivňuje.
S obchodem mi nepomáhá nikdo. Veškeré fotky na web vkládám sama. Líbí se mi čistý přehledný styl. Také popisky se snažím psát bez zbytečné omáčky. Uvádím konkrétní informace o produktu, jeho velikost, z čeho je vyroben, jak jej udržovat a tipy, jak jej zákazník může použít.

Líbí se vám Fler? Co konkrétně vás na něm okouzlilo? :-)

Fler je nápaditě vymyšlený portál, který dává kreativním lidem prostor pro zveřejnění svých výrobků. Líbí se mi nespočet článků, ve kterých jsou popsány situace, se kterými se člověk může na Fleru nejčastěji setkat. Je skvělé, že pokud něčemu nerozumím, nemusím nikoho obtěžovat a informaci dohledám sama přímo na stránkách Fleru. Zároveň na mě Fler působí tak, že pokud bych někoho kontaktovat potřebovala, setkala bych se s ochotou.

Co inspirativního můžete doporučit ostatním?

Doporučila bych netlačit na pilu. Všechno chce čas. Zlepšovat se a nebýt spokojen s málem. Úspěch může přijít, ale nemusí. Kvůli úspěchu ale to, co máme rádi, neděláme. :-) Věřím tomu, že pokud člověk dělá s láskou, pečlivostí a poctivostí to, co ho baví, výsledky se dostaví. Důležité je nezapomenout si práci užívat.

Co považujete za svůj dosud největší úspěch?

Za úspěch považuji to, že jsem od háčkování neutekla. Objevila jsem svou vášeň. Našla jsem něco, co mě naplňuje a dělá to zároveň radost i ostatním.

A váš veliký sen?

Přála bych si, abych mohla lidem plnit jejich představy. Bylo by skvělé, kdybych měla možnost uháčkovat zájemci přesně to, po čem opravdu touží.

 

 

DesignDiva

Fler.cz/designdiva

Registrace: 9.10.2018
1. zboží: 16.10.2018

 

Jaký je příběh vaší tvorby?

Jsem tak trochu diva (temperamentní, náročná, občas se mnou není jednoduché vyjít - ale se kterou ženou to jednoduché je, že?), ale hlavně vytvářím divotvorným procesem podivuhodné věci :-). Vystudovala jsem sice baltická studia, ale kreativní touhy potlačit nejde :-). Zlomový bod nastal z neuspokojivého pocitu v mé původní profesi, který se neustále prohluboval, až vyústil v rozhodnutí se svému koníčku (grafice, designu, stylistice a brandingu) věnovat naplno.
Po čtyřleté práci ve svatební agentuře, kde jsem se seznámila s naprosto novými trendy a postupy, pracuji jako svatební stylistka a grafička. Vyrobím vám třeba celý branding set. O Fleru jsem dlouho přemýšlela, přišlo mi to jako výborné místo, jak svou tvorbu nabídnout dál. Vzhledem k tomu, že část mé práce spadá i do kategorie B2B a na Fleru je spousta obchodů, tak doufám, že se záměr, proč otvírat obchod na Fleru, ukáže jako dobrý krok :-)

     
    

Pokud zrovna nejsem na počítači a netvořím, miluju procházky, cestování, vaření, sladkosti, svoji růžovou zahradu, módu a styl, hodně teď "ujíždím" na retro a nordic stylu. Vždy jsem byla kreativec, kreslič, výtvarník. Jsem typická sova. Narodila jsem se v prosinci a asi proto miluju zimu, kdy je vše nostalgické, třpytivé, kouzelné, sněhové - a sem by se dal možná zařadit i můj nejmilejší dezert - nadýchaný dort Pavlova :-)

Jaké to je, když usedáte k výrobě?

Jsem ten typ kreativce, který prvotně potřebuje mít nějaký nápad. Rozhodně nefunguji stylem „nemožné do tří dnů a zázraky na počkání“, takže na rituály není čas ani prostor. Když už ten nápad přijde, rychle sedám k počítači a snažím se ten nápad, vizi, ideu, okamžik zachytit. Hodně mi pomáhá sledování posledních módních trendů, svatebních stylů, cukrařiny, floristiky. To všechno jsou moje hlavní inspirační toky a samozřejmě mocná příroda a roční období.
Když naopak nápad nepřichází, snažím se do toho nenutit a jdu třeba žehlit, zahradničit nebo vařit. Prostě vypnout, projít se venku se psy a vrátit se ideálně s nějakým tvůrčím vnuknutím. Ono je toho ale opravdu hodně, co mě dokáže inspirovat, nedávno to byla třeba slečna v tramvaji s takto barevnými vlasy https://www.instagram.com/p/BnzHVb2BHE4/ a vida, pozvánky s barvami podobnými jejím vlasům byly na světě :-)

Co si myslíte, že je pro tvůrčí proces nejdůležitější?

Nápad, vize, inspirace, momentální pocit, „záchvat kreativity“ – každý tomu asi říká jinak, ale je to vždy o myšlence, jejím následování, hraní si s vizí a jejím pokud možno úspěšném přetavení do reálného výrobku, v mém případě do grafického prostoru. Když jsem veselá, uvolněná, v dobré náladě, tak vyrábím přesně takové věci, v opačném případě přidám svým výrobkům „trochu toho temna“. Tvůrčí proces tedy u mě funguje i jako terapie.

A co vás v tvorbě ovlivňuje a doprovází?

Tak především káva :-). Jsem kofeinový maniak a miluju ji, bez ní tvorba prostě není možná :-). Ale teď vážně, zvuky, třeba rádio, televize mi vyloženě vadí, v takovém prostředí zkrátka nefunguji. Asi mi to ruší mé „kreativní vlny“ :-). Co je naopak vítané, jsou zvuky přírody, tekoucí potok, šumění lesa, zpěv ptactva, kuňkání žab, řehtání koní a z těch méně poetických třeba chrápání našich mopsů :-)

Kde vaše věci vznikají?

Mým tvůrčím zázemím je má malá pražská pracovna s výhledem do zeleně. Aby to nebylo až tak „idylické“, pracovnu okupují také naši mopsové. Jsou to také velmi kreativní tvorové :-) - obvykle ale spíš vymýšlejí, jak můj tvůrčí myšlenkový tok nějak přerušit. Takže mě napadlo udělat z nich součást procesu, tzv. motivační prvek. A tak mají nové "motivační" pelíšky, viz fotografie. A opravdu dobře se jim v nich spinká :-) O víkendu, pokud to jde, se snažím pobývat na naší chalupě, tedy prakticky uprostřed lesů, vedle potoka, rybníků a pastvin, tudíž inspirace přírodou je tam bezprostřední.

Jak vypadá cesta vašeho výrobku na Fler?

Hodně používám tzv. mockupy, jako dnes spousta prodejců. Pokud ale potřebuji produkt nafotit opravdu dokonale, využívám služeb fotografky Petry Jarolímové. Je skvělá, produktová fotografie jí velmi jde a já si vždycky dám za úkol se ve focení zlepšit, ale … Je toho tolik, hodně jsem válčila třeba i s Photoshopem, nejsem vůbec technicky založený člověk a Photoshop je dneska opravdu dost technicky náročný nástroj, takže focení snad také časem ovládnu.

Líbí se vám Fler? Co konkrétně vás na něm okouzlilo? :-)

Fler je výborné místo, jak pro zákazníka, tak pro prodejce. Je také velmi přehledný, designově čistý. Úžasný nástroj pro drobné prodejce, jak představit a zviditelnit svoji tvorbu. Ráda na Fleru nakupuji, baví mě, když za určitým výrobkem vidím konkrétního člověka, jeho příběh. Ráda další podpořím v jejich tvorbě tím, že si jejich výrobek zakoupím.

Co inspirativního můžete doporučit ostatním?

Jak jsem již uvedla, velkou inspirací je mi příroda v jakémkoli ročním období, je to nevyčerpatelný zdroj nápadů, stačí jen chtít naslouchat, vnímat, dívat se.

Co považujete za svůj dosud největší úspěch?

Pro mě je malým úspěchem, že jsem vzala odvahu a opustila své původní zaměstnání a vrhla se na „full time“ grafiku. Nebylo by to ovšem jednoduché a taky možné bez podpory mého snoubence, bez jeho trpělivosti a životního nadhledu - děkuju! Je také úspěchem, že si má grafika pomalu ale jistě hledá své zákazníky. A za úspěch samozřejmě považuji a velice si toho vážím, že jste mě oslovili jako nováčka Fleru a nabídli mi prostor své výrobky a studio představit.

A váš veliký sen? :-)

Vzhledem k tomu, že mám ráda motivační nástroje, je mým nejoblíbenějším mottem „Start small, think big“. Ono by to vlastně mohlo být dost dobře i motto celého Fleru :-) Mám momentálně spoustu nápadů, jak se dál rozvíjet. Připravuji pozvánky a oznámení jen v elektronické podobě pro chytré telefony. Je to ekologická varianta k dnešnímu tisku, ve světě se už těšící velké oblibě, u nás je tato tvorba stále ještě v plenkách. Proto také velmi vítám novinku na Fleru v podobě vložení produktu v elektronické podobě a jeho následném stažení zákazníkem. Dále připravuji pozvánky a oznámení, která si budou moct zákazníci sami doma editovat, dokonce si budou moci svoji pozvánku před zakoupením zdarma vyzkoušet. A ráda bych se časem dopracovala k vlastnímu velkému grafickému studiu, abych se nemusela mačkat v malé pracovně se psy :-) A pokud můžu sdílet i věci soukromé, chystáme svatbu, takže se moc těším, až všechny své zkušenosti a dovednosti zúročím při vlastním "velkém dnu".

 

Diffabric

Fler.cz/diffabric

Registrace: 11.10.2018
1. zboží: 11.10.2018

Jaký je příběh vaší tvorby?

Kdy jsem si řekla, že se chci živit tvořením? Hned, jak jsem po škole nastoupila do práce :). Nebylo to kvůli pracovní době, ale kvůli tomu, že jsem se osm až dvanáct hodin denně věnovala práci, která mne dál nerozvíjela (nemyslím dovednosti, ale duši), spíše se snažila potlačit mou osobnost a udělat ze mě automatizovaného robota. Postupně jsem se dostala na post vedoucí prodejny v obchodě s oblečením u velké a známé firmy. Wow! To byl přeci můj sen! Ale odmítala jsem být tím robotem, co musí plnit úkoly i přesto, že v nich nevidí logiku.
Miluji kreslení a vždy jsem měla blízko k oblečení a módě, proto jsem studovala textilní školu. Po maturitě jsem měla opravdu dlouhou odmlku od tvoření – asi tak deset let. To jsem právě chodila do práce a ta mě inspiraci a chuť tvořit úplně zamrazila. Snažila jsem se vydělávat si šitím, abych se ze zaměstnání vyprostila, ale vůbec se mi nedařilo, neměla jsem chuť, nápad a čas. Začala jsem se tomu znovu věnovat na mateřské, ale pořád to nebylo ono, stále mi chyběl nápad. Nebyla jsem schopná vybrat pěkné látky, ze kterých bych ušila něco výjimečného a když už jsem ji našla, tak si ji koupily i desítky švadlenek, ať profesionálek nebo těch, co mají šití jako koníčka. Takže nic, čím by se člověk odlišil. A tak mě tedy napadlo dělat vlastní látky. Původně jsem z nich chtěla šít, ale nakonec jsem zjistila, že mě baví věnovat se jen látkám a šití si nechat jako koníčka.

Jaké to je, když usedáte k výrobě?

Je to takové, jak to popsat? Ten pocit, když vám dítě spí, nepořádek doma jen tak rychle pofackujete, mezitím váš muž krouží hladový kolem lednice a vy si s radostí uvaříte kafe, shrnete ty povrchní věci na stole na jednu stranu (složenky, upomínky, co je potřeba zařídit a tak) a jdete si s úsměvem na rtech malovat. Bohužel pak musíte jít vařit oběd, pak zjistíte, že opravdu nutně musíte udělat to a to… Na mateřské je na jednu stranu nevýhoda, že máte jen určitý čas, kdy dítě spí. V tom čase musíte stihnout tvořit a ještě obstarat domácnost. Hodně přes den promýšlím, co a jak udělám, píšu si poznámky, co zvládnu rychle z telefonu, to udělám, a když mám čas usednout k papíru nebo počítači, tak už rovnou jedu jako fretka, dokud se dítě nevzbudí. Občas se mi stane, že jsem jako tělo bez duše a moc nevnímám okolí, když přemýšlím nad prací a někdo se se mnou snaží vést konverzaci.

Co si myslíte, že je pro tvůrčí proces nejdůležitější?

Být kreativitě otevřený. Neustále musíte celý svět vnímat, někde vzadu v hlavě, jako inspiraci.

A co vás v tvorbě ovlivňuje a doprovází?

Mám ráda přírodní motivy a hlavně květiny, takže drtivá většina mé tvorby je k tomuto tématu. Když usednu k práci, musím mít klid, aby na mě nikdo nemluvil. Vyžaduje to totiž moji pozornost a přemýšlení nad něčím, na co v tu chvíli nemám čas. Málokdy si pouštím k práci hudbu. Nejlépe se mi vymýšlí, když řídím auto, sprchuji se, snažím se usnout, no prostě koukám do blba. Přes den hledám inspiraci a v těchto chvilkách ji v hlavě zpracovávám. Kolem oběda uložím syna a pak mám tři a půl hodiny volna. To je sice ohromný luxus, ale na oplátku mi ráno vstává mezi pátou a šestou, takže ke své tvorbě potřebuji kromě štětců a barev, tabletu a počítače, hlavně kafe :-))

Kde vaše věci vznikají?

Přestože mám svou pracovnu, látky vznikají na jídelním stole. Při tvorbě se mi daří nevnímat okolní realitu, ale aspoň mám pocit, že nejsem úplně mimo. A mám blízko kávovar.
Jinak šiju právě v pracovně, mám tam stůl podložený krabicí od šicího stroje. Jsem docela vysoká, a když stříhám látku, nebo si dělám drobnou práci, tak mě bolí záda. A šicí stroje mám na barovém stolku, tak tak mi na zem dosáhnou šňůry se šlapadly :-) Bohužel je tahle místnost budoucí druhý dětský pokoj. Sice bude ještě pár let můj, ale potom budu řešit problém, kam dám druhé dítě :-))

Jak vypadá cesta vašeho výrobku na Fler?

Než látku nechám vytisknout, tak ji k prodeji vystavuji v elektronické podobě. Poté, co mám reálnou látku a v duchu se s ní pomuchlám (každý se se svým výrobkem v duchu muchlá, že? Že jo?!), tak se ji snažím hezky vyfotit. V tom si hledám svůj styl. Jak vyfotit látku, aby to nebyla jen vyfocená látka? Občas mi s focením pomáhá můj muž, většinou si ale vystačím sama se stativem. Ani nejsem dobrý copywriter, takže prodejní text zatím omezuji na technické údaje. Ale věřím, že i v tom se časem zlepším.

Líbí se vám Fler? Co konkrétně vás na něm okouzlilo? :-)

Na Fleru mě baví, že vytváří komunitu lidí, kteří mají rádi handmade, tedy buď tvoří, nebo rádi kupují výrobky vytvořené doma na jídelním stole.

Co inspirativního můžete doporučit ostatním?

Jak se říká, vše už bylo vymyšleno, tak to vezmi a zdokonal. Tím nenavádím ke kopírování, to vůbec ne. Inspirujte se pěkným dílkem. Vezměte buď barevnou kombinaci, techniku nebo téma a udělejte z toho něco nového.

Co považujete za svůj dosud největší úspěch?

Že jsem konečně našla to, co chci dělat. Další úspěch bude, když se tomu vydržím věnovat tak dlouho, než to začne fungovat, jsem zatím opravdu na začátku.

A váš veliký sen? :-)

Žijeme na vesnici, chtěla bych mít ve městě svůj ateliér a showroom, kde bych tvořila a prodávala své látky a vlastně jakoby jezdila do práce a doma bylo prostě doma. Ale to je dost veliká utopie i vzhledem k tomu, že naše nejbližší město je samo taková větší vesnice. Takže reálnější sen je mít látky naskladněné. Bohužel zatím není v mých finančních možnostech tisknout látky tzv. na sklad, takže musím vypisovat termíny, kdy si zákaznice objednají hromadně a to pak může do tiskárny. A ráda bych v budoucnu spolupracovala s nějakou švadlenkou a navrhovala látky pro její, klidně i docela malinkou, značku.

 

juskuv

Fler.cz/juskuv

Registrace: 26.10.2018
1. zboží: 26.10.2018

 

Jaký je příběh vaší tvorby?

Mnozí si často říkají, že práce, kterou dělají, je vůbec nebaví, a tak tomu bylo i v případě Hanky a Lucie, mimochodem maminky s dcerou.
Hanka je vyučená pánská krejčová. Touto prací se živila několik let. Toužila být zdravotní sestrou, ale její rodiče jí to neumožnili. Byla manuálně šikovná a tak musela jít na učňák. Po letech u šicího stroje dělala i prodavačku ve zlatnictví nebo odečtářku plynoměrů. Nikdy ale nebyla v práci spokojená, nikdy nebyla šťastná.
Lucie vystudovala obchodní akademii a její cesta zaměstnáním byla podobná jako u maminky. Střídala stále různá zaměstnání, od bankovní poradkyně až po telefonní operátorku a nikdy nemohla najít to, co by ji naplňovalo. Stalo se to až na rodičovské dovolené, kdy jednoho dne při příjemném posezení a sklence vína vzniknul ten skvělý nápad založit si vlastní rodinnou firmu s originálními výrobky, které vznikají pletením, háčkováním a šitím. Jelikož Hanka je velice zručná a Lucie zase kreativní a baví ji marketing, bylo hned jasno.

Cesta to vůbec nebyla jednoduchá, protože nejdřív se vše muselo rozběhnout, a tak Hanka při zaměstnání jako skladnice a Lucka při rodičovské dovolené ve svém volném čase začaly zkoušet výrobu z různých přízí různých značek, aby otestovaly, která bude ta nejlepší, nejkvalitnější a pro jejich výrobu nejvhodnější. Takové testování obnášelo také úpravu příze, a to od zužování přes stříhání až sešívání. Nalézt to pravé řešení se jim povedlo až na Ukrajině.

Aby toho nebylo málo, Lucka rodinnou firmu budovala těhotná. Udělala si řidičský průkaz a pracovala i při rozběhnutém porodu, při kterém zvládla další nepříjemnost. Její manžel měl ošklivý úraz nohy a ona se musela v bolestech postarat nejen o sebe, ale ještě zavolat sanitku manželovi. Zatímco manžela odvážela sanitka, Lucka doma porodila krásnou a zdravou dceru.
Naštěstí všechno i přes veškeré překážky zvládly a během prvních tří měsíců začaly prodávat své výrobky nejen u nás, ale také do Německa, Polska, Slovenska a Velké Británie.
Za všemi těmi produkty je krásný příběh, vytrvalost dvou žen a výroba prováděná s láskou.

Jaké to je, když usedáte k výrobě?

Hanka: Uvařím si kávu a pustím si dokument, film či hudbu. Vždy se na háčkování velice těším, jelikož je to moje láska, koníček a odreagování. U každého nového výrobku se již těším na další zadání, jelikož je to pro mě i takový druh adrenalinu.

Co si myslíte, že je pro tvůrčí proces nejdůležitější?

Kreativita, víra a odvaha.

A co vás v tvorbě ovlivňuje a doprovází?

Lucka: Záleží na tom, o jakou práci se jedná, když dělám průzkum trhu, hledám inspiraci, ráda si poslechnu hudbu, pokud vyřizuji objednávky a komunikuji se zákazníky, potřebuji klid. Ale je to těžké, mám tři malé děti předškolního věku. Neustále na mě někdo mluví a něco vyžaduje. Je to náročné. Veškerý svůj osobní čas věnuji pouze webu. Volný čas postrádám. Jsem na začátku podnikání a je to práce na plný úvazek. Když chce mít člověk úspěch, musí jet naplno. Ale neměnila bych, konečně dělám v životě něco, co mě opravdu baví a má nějaký smysl. Zpětné vazby od zákazníků mě vždy utvrdí v tom, že jsme se rozhodly správně. Je to hnací motor.
Hanka: Uvařím si kávu a pustím si dokument, u kterých se ráda sebevzdělávám. Bydlím sama, v malém útulném bytečku, a tak mám na práci klid vždy, když potřebuji. Nejraději však háčkuji večer a v noci.
Návrhy na výrobu mi vždy předává dcera. Během výroby vždy společně vše konzultujeme, aby finální podoba výrobku byla opravdu co nejlepší.

Kde vaše věci vznikají?

Lucka: Začátek je vždy u mě, když se mi v hlavě prostě objeví nějaký obrázek a ten hned popisuji mamce. Jelikož jsme na sebe perfektně naladěné a rozumíme si, hned vždy pochopí, co myslím, a společně doladíme finální podobu. V ostatních případech se pak jedná přímo o přání zákazníka.
Výroba jako taková vždy probíhá u mamky. U ní doma je jistota, že bude mít na práci klid. U nás by jí po hlavě skákaly tři děti a dva psi :)

Jak vypadá cesta vašeho výrobku na Fler?

Hotové výrobky v kuchyni ve fotostanu nafotím a v pc ve Photoshopu upravím. Vše pak dávám na Fler. Upravuji popisky, počítám prodejní cenu. Největší problém mi v začátku dělalo vymýšlení popisků. Když máte více podobných produktů a chcete, aby popisky nebyly stejné, je to těžší, než se na začátku zdá. Nejen fotka prodává, ale právě i text, který fotografii doprovází.

Líbí se vám Fler? Co konkrétně vás na něm okouzlilo? :-)

Ano, líbí, lidé tam dokáží ocenit ruční práci.

Co inspirativního můžete doporučit ostatním?

Mně pomohlo jen brouzdat po Fleru a prohlížet si výrobky ostatních lidí. Řekla jsem si, když to dokázali oni, proč ne my. Vždy je dobré mít kolem sebe někoho, kdo vás ve vaší tvorbě podpoří. My máme jedna druhou, jsme skvělý tým.

Co považujete za svůj dosud největší úspěch?

Blogerka roku mamadomisha 2018 nám nabídla spolupráci, už vymýšlíme společný design do dětských pokojů. To je pro nás obrovský úspěch vzhledem k tomu, že jsme na trhu pár měsíců.

A váš veliký sen?

Je velký, ale... mít svůj zahraniční web a prodejnu v Praze.

 

Úvodní foto: DesignDiva