Nezdá se vám, že to letos nějak utíká?? Za chvilku otevřeme dveře září a cobydup tu budou... no, ale nepředbíhejme. Ještě si dosyta užijeme babí léto a s ním spoustu krásných venkovních akcí s Fler tvůrci.

Flérové Babí léto v Oseku

5. září 2020 od 10 do 17 hodin
na nádvoří Cisterciáckého kláštera Osek a ITC Osek

Jarmarku se zúčastní okolo 30 prodejců a připraveny budou i tvořivé dílničky pro malé i velké, ve kterých si budou moci návštěvníci vyrobit drobnosti pro potěšení či dárečky pro své blízké, nebo se jen seznámit se zajímavou výtvarnou technikou.

Návštěvníci si budou moci zakoupit od dekorací, textilních výrobků, kožených výrobků, přes šperky, přáníčka, doplňky a dekorace do bytu či módní doplňky na sebe, ale třeba i hračky a další úžasné výrobky. K vidění bude i výroba některých prodávaných kousků.

Osek je naše srdcovka, a tak zde pořádáme během roku májový a podzimní jarmark. Májový jarmark nám letos bohužel překazila pandemie, v o to krásnější setkání věříme na podzim. Letos je to třetí ročník Babího léta. I přes velkou nejistotu, kterou ohledně pořádání akcí vnímáme, se připravujeme na vánoční akce, které budou probíhat v průběhu adventu, např. Půvabné vánoce v Teplicích.

 

Fler Jarmark Písek

12. září 2020 od 9 do 16 hodin
Kulturní dům Písek

Nový termín za zrušený jarní písecký Fler Jarmark přivede do Písku spoustu zajímavých řemeslníků a kreativních duší. Prostě, jednu zářijovou sobotu se máte na co těšit! A my se těšíme na vás...

Když jsem v roce 2016 přivedla k životu myšlenku Fler jarmarku v Písku, chtěla jsem, aby vznikl inspirativní den, ve kterém si budu moci koupit originální zboží, něco vyzkoušet, naučit a třeba načerpat inspiraci pro vlastní tvorbu. Trh, na kterém je možné koupit "hrneček přímo z pece", tedy potkat se přímo s tvůrcem věci, kterou si kupuji. Kde najdu pestrou nabídku zboží od šperků, oblečení, keramiky, dekorace až po domácí kosmetiku. A zároveň širokou nabídku dílen, které pro vás prodejci připraví, a celý den si u nich na stánku budete moci vytvořit vlastní výrobek. Kreativní trh, to je asi to slovo, které vystihuje moji každoroční snahu.

Svoji tvorbu přiveze do Kulturního domu přes třicet prodejců. Opět zde naleznete širokou nabídku šperků, a to i těch z recyklovaných materiálů. Skynet vytváří šperky a doplňky ze starých hodinkových strojků. Šperky z kousků rozbitých talířů naleznete na stánku Potměchuť, kde budou k dostání mimo jiné i kokedamy a šperky z vosích hnízd. A nebo na stánku Singleton si budete moci pořídit minimalisticky laděné náušnice, jejichž podstatná část je vždy recy.

Na žádném pořádném jarmarku nesmí chybět keramika a porcelán. Jako předchozí roky bude na výběr z tvorby od několika tvůrců. NikiLu s užitkovou keramikou či Diakonie rolnička s točenými hrnečky. Nebude chybět ani oblečení, a to z dílny OZO, Čarovné zahrady či Tvořeníčka tvoření. A již tradičně bude dílna na výrobu vinutých perel s panem Jaroslavem Effmertem.

Kdo další se do Písku chystá? Na to se budete muset přijít podívat sami :-)
Přijďte s námi oslavit malý písecký svátek kreativity!
Těšíme se na vás

 

Rudolfovy trhy

12. září 2020 od 10 do 18 hodin
Farská louka Rudolfov

Ať už jen přemýšlíte o výletu do jižních Čech nebo z jižních Čech jste a hledáte program na 12. zářijový den, tak je akce, kterou pořádá náš spolek, přesně pro vás. Rudolfovy trhy mají již letitou tradici a bez ohledu na počasí se zde schází návštěvníci různých věkových kategorií.

A tak letos nelze v nabitém programu nezmínit akrobacii od Bude Cirkus, vystoupení divadla ÚDiF či kuchařskou show s jedlým hmyzem pod vedením kuchaře Milana Václavíka.

Nejmenší potěší pohádky, dílničky i workshopy.

Řemeslný trh už je samozřejmostí, stejně tak jako skvělé jídlo a pití.

Epidemiologická situace je zatím příznivá, a tak pojďme zkrátit víkendový shopping uvnitř - v září již opět v roušce - a buďme 12. září na Farské louce na Rudolfově SPOLU na zdravém vzduchu. Pojďme si sice držet odstup, ale jen ten doporučený fyzický, neboť my se vám hodláme dostat opět pěkně pod kůži. A pokud jste zvědaví, jestli opět budeme v nějakých šílených kostýmech, tak vás můžeme potěšit. Samozřejmě, že ano!

Brzy naviděnou
Váš Spolek Rudolfovský UM

 

Letos poprvé se Flermarket podívá do Hradce Králové!

v sobotu 12. září 2020 od 9:30 do 16 hodin
Kulturní středisko Médium, Jana Masaryka 605, Hradec Králové

V kulturním středisku Médium se v sobotu 12. září sejde na 50 prodejců. Pokud milujete ruční tvorbu, řemeslo a chcete podpořit české tvůrce, přijďte za námi!

 

Začátek roku nám nedovolil za vámi přijet, a o to víc se na vás těšíme teď! Nebudou chybět regionální prodejci, ani prodejci ze vzdálených měst.

Rozmazlit své tělo vám pomůže přírodní kosmetika, která vás okouzlí svou vůní a potěší vaše smysly.

Hravě vyberete nový šperk. Brože, náušnice, čelenky i náhrdelníky. To vše u nás najdete, ať jste přítel přírodních materiálů, nebo třpytivých šperků. Nové outfity pro malé i velké bude radost vybírat, doladíte se páskem nebo šátkem. Novou kabelku, batoh, nebo vše v jednom u nás najdete.

Nebudou chybět ani marmelády, sirupy i něco pro mlsné jazýčky.

Pořídíte u nás hračky, hry pro malé i velké.

Ani EKO koutek nesmí chybět.

Těšit se může na keramiku, dřevo i přírodní materiály. Nepřeberné množství technik zpracování vás uchvátí – stejně jako nás. Chybět nebudou ani dílničky. A je toho mnohem víc!

Jisté je jedno, za každým kouskem můžete vidět přímo nás. Jsme originál, stejně jako vy a jen díky vám jsme!

 

VOSTROVNÍ FLER JARMARK

sobota 19. září 2020 od 9 do 17 hodin
Vostrov, Mnichovo Hradiště

Toto je již druhý Vostrovní Fler jarmark. Rozhodli jsme se ho uspořádat na krásném místě, které je obklopeno řekou Jizerou. Vostrov open air klub je přírodní amfiteátr v městečku Mnichovo Hradiště v okrese Mladá Boleslav. Na Vostrově je kompletní zázemí i s barem, na kterém budou k mání nějaké dobroty k jídlu a samozřejmě i k pití. Na jarmarku bude k vidění 30 stánků s originálními výrobky, které jejich tvůrci vytvořili s láskou a pečlivostí. 

Ke koupi zde najdete pro každého něco... Ať už pro děti, rodiče a také babičky, dědy, tety, strejdy, kamarády... Prostě každý si zde určitě něco najde.

Budou tu různé šité kousky od oblečení až po všelijaké drobnosti jako kapsičky, kapsáře, sponkovníky, zástěrky a chňapky. Potom zde najdete krásnou keramiku, peněženky, šperky, doplňky do svých domovů, hračky a spoustu dalších zajímavých kousků.

Také se snažíme podpořit lokální tvůrce a sdružení. A nebude chybět možnost vyzkoušet si moštování z místního sadu a jablka si přímo nakoupit. Připraveny jsou i dílničky pro děti a samozřejmě bude i loutková pohádka. U té se pobaví nejen děti, ale i rodiče. To vám slibujeme! A pohádky pro vás máme tentokrát hned dvě. Jednu před obědem a druhou po obědě.

Tak pokud chcete strávit zářijovou sobotu na zajímavém a příjemném místě, určitě přijďte. Rozhodně nebudete litovat. A k tomu nakoupíte třeba už i nějaké vánoční dárky a nebo maličkost jen tak pro sebe, pro radost.

Na všechny se moc těšíme a doufáme, že si Vostrovní Fler jarmark užijeme.

 

Bylinkobraní v Žirči

neděle 20. září 2020 od 9 do 18 hodin
Bylinková zahrada, Domov sv. Josefa, Žireč u Dvora Králové nad Labem
Vstupné – doporučené 80,- / 40,-

Chtěli byste zjistit, zda bylinky opravdu léčí? A jak je to možné? Vědět, jak připravit domácí koření do kuchyně nebo voňavou koupel? A slyšeli jste někdy o Georgu Josephu Kamelovi? Pokud nevíte a chcete se to dozvědět, a ještě se u toho výborně pobavit, přijďte za námi do Bylinkové zahrady Josepha Kamela v Domově sv. Josefa v Žirči u Dvora Králové nad Labem.

Naše bylinková zahrada, navazující na tradici klášterních zahrad s třistaletou tradicí, nese jméno právě George Josepha Kamela, významného botanika, lékárníka a jezuitského misionáře, rodáka z Moravy. Klášterní zahrady byly zakládány již od 13. století řádem benediktýnů a sloužily k pěstování bylin k léčebným účelům nebo k přípravě pokrmů. Celou řadu bylin používáme v dnešní kuchyni i k domácím léčebným účelům dodnes. Určitě všichni znáte třeba jitrocelový sirup na odkašlávání, mateřídoušku na bolení zubů a hlavy nebo třeba meduňku na lepší spaní. Mnoho z kdysi pěstovaných bylin a rostlin však již dnes běžný zahrádkář nepěstuje k osobní spotřebě, protože se jedná o jedovaté rostliny, např. vlaštovičník, pivoňka, lupina, petrklíč a další.

V naší bylinkové zahradě, která se po většinu roku halí do atmosféry klidu a odpočinku, kde se setkává svět zdravých i hendikepovaných, se můžete seznámit s pěstováním bylin a s údržbou zahrady. Tematicky laděné záhony se šetrnou úpravou zeminy, která pomáhá v udržování vlhkosti, jsou poskládané do tvaru …. . Ne, nebudu prozrazovat. Přijďte se přesvědčit sami, co znázorňují :)

Při přednáškách zahradníků se dozvíte o léčivých účincích, o použití v kuchyni či v kosmetice. Součástí bylinkobraní budou také workshopy, tematický minijarmark zaměřený na bylinky a bohatý kulturní program, který se bude konat v přilehlém parku.

Novinkou letošního ročníku bude Prezentace řemesel od středověku po 19. století, která podtrhne barokní ráz našeho zařízení. Přímá ukázka starých, často zapomenutých řemesel a dobově laděné zázemí zprostředkuje blízký kontakt s dobou dávno minulou. Návštěvník si tak bude moci sám vyzkoušet mnoho z umění našich předků a třeba si odnést i nějaký výrobek domů.

Akce se koná na podporu a provoz Domova sv. Josefa – jediného lůžkového zařízení poskytujícího komplexní péči nemocným roztroušenou sklerózou a sociálního podniku Bylinková zahrada.

Věříme, že bylinkobraní plně nahradí letos chybějící Svatoanenské slavnosti, a návštěvníci se budou dobře bavit. Vždyť kde jinde spojit zábavu, poučení a dobročinnost než na benefiční akci v Domově sv. Josefa?! Tak neváhejte a přijďte se k nám podívat. Budeme se těšit.

 

Bohunický hodový Fler jarmark

26. září 2020 od 10 do 17 hodin
u radnice městské části Brno-Bohunice, Dlouhá 3

Jarmareční stánky plné ruční práce vlněné, šité, drátované, keramické i dřevěné, voňavé, hebké i režné a hlavně vyprávění řemeslníků o práci i o životě a k tomu lidové písně, tance, nazdobené kroje, barevný kolotoč i vůně burčáku a hodových buchtiček … Cítíte to? Zastavte se aspoň na chvíli, stojí to za to!

Svatováclavské hody jsou letos už počtvrté spojeny s jarmarkem ruční práce prodejců z Fleru. Přijďte si prohlídnout nebo nakoupit originální ruční výrobky, setkat se s tvůrci nebo si vyzkoušet vlastní šikovnost a kreativitu v dílničkách pro děti i dospělé.

Hodový program – vystoupení Bohunické chasy a milých hostů, udělení hodového práva. A kolotoče pro radost dětí. A stánky s občerstvením.

Aktuální informace včetně seznamu prodejců jsou dostupné na FB události.

Jak to bylo poprvé, si můžete přečíst zde v blogu

Na vše se pečlivě připravujeme a už se na vás moc těšíme!!