Přichází čas, kdy se my vinutkáři již podruhé setkáme ve sklárně František v Sázavě na Benešovsku. Historicky první Sympozium se nám loni podařilo. Spokojení byli účastníci, sklárna i návštěvníci akce "Velikonoce na Františku", se kterým jsme své Sympozium propojili. A tak vás i letos zveme - přijďte se podívat a vyzkoušet si vinout sklo s námi!

Od rána do večera na loňské akci pracovalo devět vinutkářů. V pátek, který je soukromou částí Sympozia, proběhla práce na jednotlivých projektech, ale i demonstrace konkrétních speciálních technik.

V sobotu byl areál sklárny otevřený pro Velikonoce na Františku a tak i tito návštěvníci mohli obdivovat vinutkářské umění. Někteří si dokonce mohli vinutí vyzkoušet na vlastní kůži, za asistence zkušených mistrů. Obzvláště děti byly touto činností nadšené, ale našli se i někteří odvážní dospělí. My, kteří jsme se akce účastnili, jsme byli rádi, že jsme se po dlouhé době zase viděli a mohli si vyměnit svoje zkušenosti a energii, se kterou se tak často zavíráme v ateliérech.

Nevím, jestli znáte nějakého vinutkáře...

Jsme velice plaší a samotářští a vylákat nás na denní světlo není úplně jednoduché. Jsme takoví kouzelníci se sklem a za pomoci plamene zatavujeme do skla roztodivné květiny a tvary a vytváříme z barevných skleněných tyčí originální dílka, která se dají navléknout a jimiž se ženy po celém světě zdobí.


Občas se nám při rozhovoru stává, že zapomeneme, že osoba, se kterou mluvíme, není vinutkář, a ona pak během pěti minut zoufale kroutí očima a vůbec nám nerozumí... :) Ale když se setkáme s ostatními vinutkáři, celá situace se změní. Dokážeme si o skle a o práci s ním povídat hodiny a zapomenout při tom na čas i svět. Na Sympoziu jsme všichni ve svém živlu a blažení, protože nám najednou rozumí spousta lidí. Výměna takové energie nám potom dlouho vydrží a podněcuje v nás tvůrčího ducha ke zdolávání nových překážek.

Původní skupina, se kterou jsme Sympozium zakládali, byla převážně složena z jihočeských korálkářů, kteří úspěšně spolupracují již několik let ve skupině South Bohemia Beads. Všem, kteří se minulý rok Sympozia zúčastnili, bychom za pořadatele chtěli moc poděkovat. Jste skvělí, obětaví a dokazujete, jak moc svoji práci se sklem milujete a co vše jste schopni obětovat. Vážíme si vás a máme vás rádi!

Za pořadatele mohu říci, že letošní sestava je silná a rozmanitá. Rozhodli jsme se pozvání vypustit do světa a počkat, jestli se k nám někdo přidá - a povedlo se! K našemu pořadatelskému týmu se připojila Šárka Rooya Jiřičná a je nám vždy nápomocná radou, pomocí a podporou.

Druhého Sympozia se zúčastní opravdu skvělí umělci v našem oboru. Neodmítli jsme ale ani začátečníky, protože si myslíme, že pro svůj růst každý z nás potřebuje spřátelené duše. Hlavně proto, aby si občas mohl s někým o práci se sklem a její kráse ale i záludnostech popovídat.

Kromě staré sestavy se návštěvníci mohou těšit na Janu Filípkovou, Marcelu Horákovou, Jaroslava Effmerta (Skelná huť Hluboká), Kateřinu Linkovou (Ka-li), Romanu Sadílkovou, Lucii Lukáškovou (Lampworking, Atelier Pimpinella), Lídu Harantovou (LH atelier). A nově také na Alenu Kortanovou, Janu Paškovou, Sašu Nejezchlebovou (Sanstyle), Irenu Groshkovou (Inagro), Pavlu Webrovou, Hanu Junovou (Houba), Magdu Kubiasovou, Karolínu Kopřivovou (Prácheňka), Kateřinu Kuklovou (Kukie), Eriku Kočí a Magdalenu Šotolovou (Sin).

 

Sympozium bude jako minulý rok rozdělené na dvě části:

  • pátek, který je otevřen pouze účastníkům Sympozia,
  • a sobotu, kdy bude vstup i pro veřejnost.
    Na třech kahanech budou nepřetržitě probíhat ukázky různých korálkářských technik, jako je vinutí skla a různé druhy vzorování a zdobení korálků, ale také foukání skleněných korálků na malé sklářské píšťalce. Dále bude na jednom či dvou kahanech probíhat sklářská dílna pro děti i dospělé.
    Několik z nás se pak bude účastnit i nedělních dílen pro děti a dospělé.

Během celého Sympozia bude probíhat prodejní výstava, sestavená z prací zúčastněných sklářských mistrů. Takže si kromě zážitku můžete přinést domů i vzpomínku na tuto v Čechách zcela ojedinělou akci.

A nezapomeňte: Když si kupujete něco od umělce, kupujete si víc než předmět. Kupujete si stovky hodin chyb a pokusů. Kupujete si roky zklamání a čisté radosti. Nekupujete si jenom věc, kupujete si kousek srdce, kousek duše a kousek něčího života. Což je citát Jessilin z Pakt Art Studia. A já bych k tomu ráda přidala, že v našem případě i střepů, puchýřů a spálenin. Ale také obrovského štěstí, když se nám podaří ten rozžhavený živel zkrotit.

Chtěla bych na Sympozium pozvat milovníky vinutých korálků, ale i ty, kteří o tomto umění slyší právě dnes poprvé.

Zavítejte k nám a žasněte tak, jako žasneme my každý den.

Za všechny pořadatele Sympozia vinutých perel II
Art Beads Factory - MgA. Lucie Lukášková
pořadatelka Sympozia

Sympoziumvinutychperel.cz

 

 

Odkazy na Sympozium 2016:

 

Krásné fotografie z loňského ročníku byly laskavě poskytnuty webem Sympoziumvinutychperel.cz. Děkujeme.